Čína hrozí USA protiopatřeními ve sporu kolem Hongkongu

Čína dnes pohrozila Spojeným státům protiopatřeními, pokud budou nadále "narušovat její zájmy týkající se Hongkongu". Peking tak reagoval na varování Washingtonu, který o víkendu uvedl, že by mohl zavést protičínské sankce kvůli plánu pevninské Číny prosadit zákon o národní bezpečnosti na území Hongkongu. Informovala o tom agentura Reuters.

Hongkong
doporučujeme

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čao Li-ťien na dnešní tiskové konferenci prohlásil, že se USA snaží poškodit čínskou národní bezpečnost a že Peking kvůli tomu předložil Washingtonu oficiální protest. Čao přitom zdůraznil, že dění v Hongkongu je čistě vnitřní záležitostí Číny. Mluvčí rovněž zopakoval tvrzení Pekingu, že připravovaný zákon nijak neovlivní vysokou míru autonomie bývalé britské kolonie Hongkongu, která přešla v roce 1997 pod čínskou správu.

Nový zákon by měl podle návrhu umožnit potlačování teroristických a separatistických aktivit, podvratné činnosti i zahraničního vměšování. Dále uvádí, že by měla být zachována "svrchovaná soudní pravomoc" centrální čínské vlády a "vysoká autonomie" Hongkongu. Kdykoliv to bude potřeba, bezpečnostní orgány centrální vlády budou moci ustanovit v Hongkongu úřady, které budou dohlížet na národní bezpečnost.

Záměr Číny kritizují USA, Británie a další státy, podle nichž by zákon omezil autonomii provincie a popřel by princip jedna země, dva systémy, který městu zaručuje oproti pevninské Číně určité svobody, mimo jiné svobodný tisk a nezávislé soudnictví. Poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Robert O'Brien o víkendu uvedl, že pokud Čína kontroverzní zákon přijme, "budou na Hongkong a Čínu uvaleny sankce".

Pobočka čínského ministerstva zahraničí v Hongkongu dnes uvedla, že některé činy spáchané během hongkongských prodemokratických protestů v loňském roce byly "svou povahou teroristické" a představovaly "bezprostřední nebezpečí" pro čínskou národní bezpečnost.

Čínský komisař rovněž vyzval obyvatele Hongkongu, aby se stranili "separatistů" a "sil, které se vměšují do vnitřních záležitostí Číny". Protivládním aktivistům nesmí být podle něj dovoleno, aby "spolupracovali se zahraničními silami". Peking je pevně odhodlán bránit národní suverenitu a bezpečnost, dodal.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sociální sítě nedají Číně údaje uživatelů v Hongkongu

07.07.2020 00:31 Aktualizováno Provozovatelé sociálních či komunikačních sítí Facebook, WhatsApp a Telegram dali najevo, že…

V Mongolsku se objevil dýmějový mor. Úřady urychleně zavádí opatření

06.07.2020 18:10 V čínské oblasti Vnitřního Mongolska byl v nemocnici detekován dýmějový mor. Úřady urychleně…

Filipíny hlásí masivní nárůst nakažených koronavirem

06.07.2020 15:04 Filipíny zaznamenaly za poslední den opět jeden z nejvyšších nárůstů v počtu nakažených koronavirem…

Většina Japonců nevěří, že se odložená olympiáda uskuteční

06.07.2020 12:11 Více než tři čtvrtiny Japonců nevěří, že se v příštím roce v Tokiu uskuteční odložené olympijské…

Související:

Právě se děje

Další zprávy