Čína je na tom podobně jako Sovětský svaz, tvrdí známý politolog

NÁZOR - Zatímco se Spojené státy potýkají s řešením koronavirové pandemie, mnozí experti varují, že Čína situace využívá k posílení svého vlivu ve světě, upozorňuje Fareed Zakaria v komentáři pro server Washington Post. Politolog a komentátor dodává, že jde o součást známého vzorce, v rámci kterého se Spojené státy přeceňují sílu svých konkurentů a nepřátel.

Čínské přešlapy

Za nejvíce zarážející rys současné mezinárodní situace považuje Zakaria naopak čínské strategické přešlapy. Za jejich nejlepší příklad označuje čínské akce v údolí řeky Galwan, o které Čína vede dlouholetý spor s Indií a z dosud neznámých důvodů čínské jednotky obsadily přes 35 km2 tamního pustého území, což vyvolalo smrtící vojenské střety.

Incident vyvolal silnou protireakci Indie, která se roky snažila udržovat dobré vztahy se Spojenými státy i Čínou, upozorňuje politolog. Připomíná, že indický premiér Naréndra Módí se během svých osmnácti setkání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem často odmítal, že jeho země kloní k Washingtonu, a svou zahraniční politiku označoval za "vícesměrnou".

"Nyní tuto frázi nikdo nepoužívá," pokračuje komentátor. Poukazuje, že indická média chrlí protičínské nálady a analytici doporučují rázný obrat v zahraniční politice, přičemž bývalý ministr zahraničí Vijay Gokhale dokonce napsal článek, ve kterém vyzval čínské sousedy, aby přestali ustupovat agresivním krokům Pekingu a přiznali si, že v regionu potřebují silnou americkou vojenskou přítomnost, která jim pomůže situaci zvládnout, protože v postkoronavirovém věku již nepůjde "užívat si to nejlepší z obou světů".

Zakaria odkazuje na vývoj čínských vztahů s dalšími sousedy - v posledních měsících čínské lodě potopily nebo obtěžovaly plavidla Vietnamu, Malajsie a Japonska v oblastech, které tyto státy považují za své "výsostné ekonomické zóny" a tento typ akcí již vedl k významnému strategickému obratu Filipín.

Za vlády prezidenta Rodriga Duterteho se země dlouho vzdalovala Washingtonu, poukazuje politolog. Připomíná, že v únoru Duterte oznámil, že ukončí dohodu o návštěvách vojenských jednotek, což představovalo značnou ránu pro snahu Spojených států udržovat si těsné vojenské vazby na jihovýchodní Asii, ale tento měsíc Filipíny od záměru ustoupily, s odkazem na "politický a další vývoj v regionu".

"Nebo si vezměme Austrálii, jejíž ekonomika značně profituje z čínského vzestupu," píše Zakaria. Vysvětluje, že z tohoto důvodu Canberra usilovala o přátelské vztahy s Pekingem, což ale již neplatí a australští představitelé podezírají Čínu ze série kybernetických útoků proti své zemi, přičemž se objevují také zprávy, že Peking tlačí na čínské studenty v Austrálii, aby zůstali loajální, a využívá čínské byznysmeny v zemi jako vlivové agenty.

Šéf australské rozvědky Duncan Lewis v roce 2017 v parlamentu vypověděl, že dochází k zahraničnímu - míněno čínskému - vměšování v bezprecedentní míře, které má potenciál poškodit suverenitu, integritu, politický systém, bezpečnost, ekonomiku a zájmy Austrálie, uvádí autor komentáře. Dodává, že poté, co Austrálie nedávno vyzvala k vyšetření původu nového koronaviru, Čína reagovala omezením dovozu australského zboží, vyzvala své občany, aby do země necestovali, a Austrálii označila za "žvýkačku přilepenou na čínské botě".

Konec tiché velmoci

Čína volí konfrontační zahraniční politiku, což se projevuje v rétorice i jednání, deklaruje politolog. Podotýká, že mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čao Li-ťien je znám pro svůj ostrý, mnohdy urážlivý jazyk a v reakci na koronavirus a debatu o čínské roli při zvládání pandemie veřejně šířil konspirační teorii, že nemoc do země mohla zanést americká armáda.

Nová generace čínských diplomatů, kteří se označují za "vlčí válečníky", má tendence být podobně agresivní a konfrontační, což vychází z jejich přesvědčení, že útok je nejlepší obranou, a tak veřejně pohrdají každým, kdo zpochybňuje čínskou oficiální propagandu, upozorňuje Zakaria. Doplňuje, že také tlačí jiné země, aby Pekingu poklonkovaly, například za dodávky lékařského materiálu, který se ale v mnoha případech ukázal jako vadný.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Teng Siao-pching, čínský vůdce, který přivedl svou zemi do quasi-spojenectví se Spojenými státy a zahájil domácí reformy, vždy tvrdil, že Peking by neměl prosazovat svou váhu. 'Skrývejte svou sílu,' říkal, s odkazem na čínské přísloví," píše politolog. Poukazuje, že ještě v roce 2005 poradce čínského prezidenta Chu Ťin-tchaoa napsal známý článek pro magazín Foreign Affairs s názvem Čínský pokojný vzestup k velmocenskému statutu, ve kterém koncept Číny coby tiché velmoci rozvíjel.

Tato myšlenka nebyla čistě altruistická, ale vycházela z pochopení čínské geopolitické pozice, vysvětluje Zakaria. Upozorňuje, že podle ní Čína neroste ve vakuu, ale v regionu s dalšími významnými státy, například Japonskem, Indií či Austrálií, a proto by měla každý svůj krok posuzovat optikou reakcí, které vyvolá ze strany těchto zemí.

Díky krokům z posledních let se dnes Čína pod vedením Si Ťin-pchinga nachází ve stejné strategické situaci jako Sovětský svaz během studené války, tvrdí politolog. Dodává, že je obklopena zeměmi, které jsou vůči ní stále více nepřátelské.   

Související

Více souvisejících

Čína Indie Filipíny Austrálie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy