Čína kritizovala EU za pokrytectví, USA za nezvládnutí koronaviru

Čína dnes odsoudila Evropany za "zastrašování a pokrytectví" kvůli odvolání diplomatů několika evropských států z Pekingu. Vláda ve svém prohlášení také kritizovala Spojené státy za rasismus a způsob, jakým řeší pandemii. Informují o tom zahraniční tiskové agentury.

Čína, ilustrační fotografie
doporučujeme

Evropa i Spojené státy Čínu kritizují za porušování lidských práv. Peking v pondělí uvalil sankce na desítku osobností Evropské unie v reakci na to, že unijní ministři zahraničí schválili přijetí sankcí vůči čtyřem čínským činitelům odpovědným za zacházení s menšinovými Ujgury. Z Pekingu své velvyslance následně odvolalo Nizozemsko, Německo, Francie, Dánsko, Švédsko a Litva, připojit se chystá Itálie a Belgie.

"Evropané se cítí být oprávněni hanit druhé, útočit na ně a zavádět sankce na základě mylných informací a lží, ale Číně upírají právo na odvetné opatření," sdělila dnes mluvčí čínského ministerstva zahraniční Chua Čchun-jing.

Vláda ve své dnešní zprávě ke Spojeným státům napsala, že v USA se epidemie způsobená šířením nového koronaviru loni vymkla kontrole, nastal politický chaos, etnicky motivované konflikty a společenské rozdělení. Dokument se zmiňuje také o napadení Kapitolu z letošního 6. ledna, o incidentech, při nichž byly použity střelné zbraně, a rovněž o nerovnosti Američanů v otázkách zdraví.

Čína zprávy o situaci v USA zveřejňuje každoročně v reakci na americkou kritiku porušování práv menšinových Ujgurů a na postup Číny v Hongkongu a v Tibetu.

"Vyřešit epidemii vyžaduje vzájemnou pomoc, solidaritu a spolupráci zemí. V USA, které se vždy považovaly za výjimku a za nadřazené, se epidemická situace vymkla kontrole... Obětí bezohledného jednání vlády se staly nejzranitelnější skupiny občanů," stojí ve zprávě.

Témata: Čína | EU | USA | EuroZprávy.cz
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Indie opět hlásí nejvyšší denní přírůstek na světě

13.04.2021 08:49 Indie dnes ohlásila 161.736 nově potvrzených případů nákazy koronavirem za uplynulých 24 hodin, což…

Svržená barmská vůdkyně Su Ťij si vyslechla další obvinění

12.04.2021 11:00 Bývalá barmská vůdkyně a nositelka Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij čelí dalšímu obvinění z…

Cyklon na západě Austrálie ničil domy, přerušil dodávky elektřiny

12.04.2021 09:52 Desítky tisíc lidí zůstaly bez dodávek elektřiny na západě Austrálie poté, co se tudy v noci na…

Zemětřesení o síle 5,9 stupně v Indonésii zabilo člověka a poškodilo domy

10.04.2021 16:52 Zemětřesení o síle 5,9 stupně dnes v Indonésii zabilo jednoho člověka a poničilo domy v několika…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama