Čína kritizuje Azara: Nezvládl epidemii v USA, cesta na Tchaj-wan je divadlo

Jako "politickou show" dnes hodnotila čínská diplomacie končící třídenní návštěvu amerického ministra zdravotnictví Alexe Azara na Tchaj-wanu. Peking odmítl Azarovu kritiku čínského postupu v boji proti koronaviru a amerického ministra v tomto směru označil za "nejhoršího na světě". Zároveň varoval Spojené státy, že jeho představitelé by si v souvislosti s čínskými zájmy "neměli zahrávat s ohněm".

Alex Azar se setkal s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen.
doporučujeme

Americký ministr zdravotnictví byl na Tchaj-wanu od neděle a stal se nejvýše postaveným činitelem USA, který ostrov za posledních 40 let navštívil. Peking oblast s 23 miliony obyvatel bere jako jednu ze svých provincií a odsuzuje jakékoli oficiální kontakty mezi tamními politiky a zahraničními představiteli. Tchaj-wan nicméně od roku 1949 de facto funguje jako nezávislý stát a má vlastní vládu.

V pondělí se Azar setkal s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen, kterou ujišťoval o "silné podpoře a přátelství" ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa. Opakovaně vyzdvihoval úsilí ostrova v boji proti covidu-19 a mimo jiné prohlásil, že kdyby se koronavirus SARS-CoV-2 místo v Číně začal původně šířit na Tchaj-wanu, "dopadlo by to úplně jinak".

Peking dnes reagoval odkazem na situaci v USA, které hlásí zdaleka nejvyšší počet obětí covidu-19 ze všech zemí světa. "Ignoroval (Azar) miliony Američanů trpící na virus a odjel na Tchaj-wan, aby zahrál politickou show," uvedl mluvčí čínského ministerstva zahraničí. "Kdyby se měla vybrat nejhorší osoba na světě pro boj proti epidemii, byl by to pan Azar," citovala jej agentura AFP.

Azarova tchajwanská cesta přišla v okamžiku nebývale vyhrocených vztahů mezi Washingtonem a Pekingem, přičemž pandemie covidu-19 je jen jedním z mnoha zdrojů diplomatických třenic.

Americký prezident tento týden řekl, že jeho vztah s čínským vůdcem Si Ťin-pchingem se v poslední době změnil a že se svým protějškem "dlouho" nemluvil. I Trump kritizuje Čínu za údajnou snahu zatajit výskyt nového koronaviru, ačkoli v únoru opakoval, že Peking v této souvislosti odvádí "velmi dobrou práci".

Z Washingtonu v posledních měsících zaznívá také kritika týkající se perzekuce muslimů v čínské provincii Sin-ťiang, čínského přístupu ke zdrojům v Jihočínském moři či potlačování protivládních protestů v Hongkongu.

"Pokud jde o otázky týkající se základních zájmů Číny, někteří lidé ve Spojených státech by si neměli dělat žádné iluze a neměli by si zahrávat s ohněm," řekl mluvčí čínské diplomacie. Připomněl nesouhlas své země s oficiálními kontakty mezi USA a Tchaj-wanem, "ať už je záminka jakákoli".

Na ostrov jihovýchodně od pevninské Číny zanedlouho zamíří také delegace českého Senátu v čele s jeho předsedou Milošem Vystrčilem (ODS). Skupina senátorů a podnikatelů má na Tchaj-Wan zavítat na přelomu srpna a září.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemětřesení o síle 5,9 stupně v Indonésii zabilo člověka a poškodilo domy

10.04.2021 16:52 Zemětřesení o síle 5,9 stupně dnes v Indonésii zabilo jednoho člověka a poničilo domy v několika…

Nejméně deset policistů bylo na východě Barmy zabito při útoku odpůrců puče

10.04.2021 12:23 Nejméně deset policistů dnes přišlo o život při útoku na policejní stanici na východě Barmy. S…

Očkování v Číně: Čerstvá vajíčka za odměnu, puntík za trest

10.04.2021 09:14 Čerstvá vajíčka za odměnu, nebo naopak červený puntík u vchodu do domu - takovýmito pobídkami a…

Kim přirovnal ekonomické problémy KLDR k hladomoru z 90. let

09.04.2021 11:31 Severokorejský vůdce Kim Čong-un dnes ve svém závěrečném projevu na sjezdu vládnoucí Korejské…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama