Čína kvůli koronaviru zakázala výstupy na Mount Everest

Čína kvůli epidemii nového koronaviru zakázala výstupy na Mount Everest ze své strany, píše dnes AFP. Rozhodnutí přichází jen několik týdnů před zahájením hlavní sezony výstupů na nejvyšší vrchol světa.

Přidejte svůj názor

Mount Everest
doporučujeme

Na Mount Everest ležící v Himaláji na hranicích čínské Tibetské autonomní oblasti a Nepálu se lze vydat buď severní nebo jižní cestou. Severní trasa začínající v Číně je nyní podle AFP uzavřena, ale populárnější cesta z nepálské strany zůstává otevřená.

"S rozhodnutím čínských úřadů souhlasím. Pokoření hory nestojí za to, aby se mezi horolezci v základních táborech rozšířil koronavirus," řekl Adrian Ballinger z cestovní agentury Alpenglow Expeditions, která kvůli rozhodnutí Pekingu na celou sezónu zrušila své plánované výstupy na Mount Everest.

Rakouská cestovní agentura Furtenbach Adventures přesune své klienty na nepálskou stranu, ze které zatím výstupy zakázané nejsou. Cestovní agentury, které výstupy na nejvyšší vrchol světa zprostředkovávají, však očekávají úbytek klientů. Někteří zákazníci už nyní své rezervace ruší.

Nepál požaduje po horolezcích lékařské potvrzení o zdravotním stavu a také záznam o jejich cestách v předcházejících dvou týdnech. Nepál má zatím jeden potvrzený případ koronaviru, pozastavil však udělování víz občanům z osmi států. Česká republika mezi nimi nefiguruje.

Během předchozí hlavní sezony na Mount Everestu vystoupilo na vrchol ve výšce 8848 metrů nad mořem rekordních 885 lidí. Přibližně tři čtvrtiny z nich začínaly na nepálské straně, jedna čtvrtina pak svůj výstup zahajovala z Číny.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německá výletní loď odmítá odplout od břehů Austrálie, několik pasažérů má…

01.04.2020 16:36 Posádka německé výletní lodě Artania, která kotví v západoaustralském Fremantlu, odmítla…

Koronavirus udeří v chudých zemích, zemřou miliony lidí, varuje politolog

01.04.2020 12:00 NÁZOR - Covid-19 zahlcuje zdravotnictví v Itálii, Francii, Španělsku, Británii a ve Spojených…

Ve Švédsku zmizel pákistánský novinář, ve vlasti čelil výhrůžkám

01.04.2020 11:08 Pákistánský novinář, který kvůli výhrůžkám smrtí uprchl ze své vlasti, se pohřešuje už měsíc ve…

Čína oznámila pokles nových případů koronaviru, úřady mění statistickou…

01.04.2020 07:58 Čína hlásí další pokles nově potvrzených případů koronaviru: za úterý jich bylo 36 oproti 48 o den…

Související:

Právě se děje

Další zprávy