Čína kvůli sporům přerušila hospodářský dialog s Austrálií

Čína kvůli napjatým vztahům přerušila hospodářský dialog s Austrálií na neurčito. Čínská Národní rozvojová a reformní komise (NDRC) to zdůvodnila tím, že australští vládní činitelé dali do pohybu řadu kroků, které výměně zboží a spolupráci brání. Peking se domnívá, že Canberra jedná "v duchu studené války a ideologické diskriminace". Informují o tom dnes zahraniční tiskové agentury.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Austrálie minulý měsíc zrušila dvě dohody, které s Čínou podepsal australský stát Viktorie. Smlouvy o spolupráci byly součástí iniciativy nové Hedvábné stezky. Australská vláda se také chystá prověřit smlouvu, díky níž se přístav Darwin od roku 2015 pronajal čínské firmě.

Čína a Austrálie zahájily hospodářský dialog v roce 2014 a ve stejném roce uzavřely průlomovou dohodu o volném obchodu. Naposledy se ale obě strany k hospodářském dialogu sešly v září 2017, připomněla agentura DPA.

Vztahy mezi oběma zeměmi jsou v posledních letech napjaté. Austrálie byla mezi prvními zeměmi, které vyloučily ze zakázek na výstavbu sítí páté generace (5G) čínskou firmu Huawei. Canberra také žádala nezávislé prošetření původu nového typu koronaviru. Australský parlament schválil v prosinci zákon, který vládě dává právo veta nad akvizicemi významných australských firem zahraničními investory. Peking opatření považuje za protičínské, ačkoliv Canberra tvrdí, že tomu tak není. Čína pak zavedla zvýšená cla na některý dovoz z Austrálie.

Přinejmenším do roku 2018 se však obě země sbližovaly. Čína je největším zahraničním obchodním partnerem Austrálie a z Číny pochází také největší skupina zahraničních studentů na australských univerzitách, uvedla agentura Reuters.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Indie eviduje další skoro 4000 obětí covidu-19

14.06.2021 07:44 V Indii dnes pokračoval několikatýdenní pokles denních počtů koronavirových infekcí, když…

Izraelský parlament vyslovil důvěru Bennetově vládě

13.06.2021 21:23 Aktualizováno Izraelský parlament dnes podle očekávání vyslovil důvěru nové koaliční vládě, kterou povede Naftali…

Hypotéza o wuchanském původu koronaviru je podle WHO stále otevřená

13.06.2021 10:26 Hypotéza o tom, že koronavirus, jímž se od loňska na světě nakazilo přes 175 milionů lidí, pochází…

Počet nově nakažených v Indii klesl nejníže za déle než dva měsíce

12.06.2021 12:56 V Indii se za uplynulých 24 hodin nakazilo koronavirem nejméně lidí za déle než dva měsíce. Přibylo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama