Čína nadále likviduje ujgurskou kulturu, měla by přijít o olympiádu, zní z USA

NÁZOR - Čínští představitelé byli minulý týden na tiskové konferenci dotázáni na pokračující příliv zpráv o tom, že Čína uvěznila v koncentračních táborech přes milion ujrurských muslimů, Kazachů a dalších příslušníků etnických a náboženských menšin, připomíná editorial serveru Washington Post. Prestižní americký deník dodává, že tato zařízení se mají nacházet v provincii Sin-ťiang.

olympiáda
doporučujeme

Nové důkazy

Mluvčí místní vlády v Sin-ťiangu ve své reakci označil uvedené zprávy za "naprostý nesmysl", uvádí renomovaný deník. Parafrázuje jeho slova, že zmíněná zařízení, která Čína označuje za školy odborného vzdělávání, jsou jen prevencí extremismu a "v podstatě se neliší" od podobných institucí ve Spojených státech, Velké Británii či Francii.

Jiný představitel sinťiangských úřadů v odpovědi na dotaz týkající se rozsáhlých nucených prací, které musí vykonávat příslušníci ujgurské menšiny, opět hovořil o "naprostých nesmyslech vyfabrikovaných ze vzduchu," doplňuje washingtonský deník. Pokládá tedy otázku, jak lze vysvětlit ostnaté dráty, strážní věže a betonové zábrany, které rostou ve zmíněné provincii na západě Číny, pokud jde skutečně o "naprosté nesmysly".

"Pokud jde o nesmysly, proč pak tolik očitých svědků popisuje souostroví věznic a táborů zaměřených na vymýcení kultury, jazyka a tradic Ujgurů?" táže se Washington Post. Připomíná, že další důkazy o tomto děsivém projektu přinesl 27. srpna zpravodajský server BuzzFeed News, jehož investigativní práce odhalila množství silně střežených, za konkrétním účelem postavených táborů a detenčních zařízení.

Již předchozí očitá svědectví, vládní dokumenty a satelitní snímky zveřejněné odborníky a novináři ukázaly, že Čína od roku 2016 vystavila Ujgury systému věznění a kulturní likvidace, deklaruje prestižní deník. Reportáž serveru BuzzFeed podle něj prokazuje, že nyní přichází nová, zarputilejší, trvalejší a tvrdší vlna čínských snah vymýtit ujgurskou kulturu.

Investigativní práce BuzzFeedu odhalila zařízení s mnohem většími bezpečnostními opatřeními než dříve, trvalejší objekty s tlustými betonovými zdmi a strážními věžemi, upozorňuje editorial. Dodává, že podle zpráv zmíněného média čínská vláda u táborů a detenčních zařízení staví další továrny, což svědčí o rozšiřování nucených prací v regionu, přičemž stavební aktivita pokračovala i v srpnu.

Morální právo na olympijádu

BuzzFeed identifikoval 268 objektů postavených od roku 2017, které nesou rysy hlídaných detenčních zařízení, rekapituluje washingtonský deník. Konstatuje, že 92 z nich již bylo odhaleno jinými zdroji - 19 z nich při novinářských cestách -, zatímco 176 dalších zachytily satelitní snímky, které podle amerického média ukazují tlusté zdi, ostnaté dráty vymezující koridory a ohrady na nádvoří, stejně jako strážní věže ve 121 objektech.

Novináři z BuzzFeedu pracovali se satelitními snímky online map Baidu, které jsou v Číně velmi používané, přičemž zjistili, že jisté oblasti jsou zakryty šedivými pixely, poukazuje renomovaný server. Vysvětluje, že při bližším pohledu tyto "zamaskované" oblasti pomohly lokalizovat vězeňská zařízení, což si BuzzFeed následně ověřil na základě rozhovorů a dalších dat.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"BuzzFeed vyzpovídal očité svědky, kteří popsali účel táborů a věznic: vymýtit kulturu, jazyk a tradice Ujgurů a indoktrinovat zadržované dogmaty Komunistické strany Číny," píše americký deník. Z těchto zpráv usuzuje, že protesty a sankce Spojených států a dalších zemí represe v Číně nezmírnily a je nutné udělat víc.

Spojené státy by měly podle washingtonského serveru zakázat dovoz zboží spojeného s nucenými pracemi v Sin-ťiangu, jak doporučují četné lidskoprávní a pracovněprávní organizace. "A svět se musí ptát, zda Čína, pomalu dusící celý národ, má morální právo hostit zimní olympijské hry v roce 2022. Nemyslíme si to," uzavírá vlivný deník.  

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tálibán začal používat ke svým útokům bezpilotní prostředky, varuje…

23.11.2020 16:36 Povstalecká organizace Tálibán začala při svých útocích v Afghánistánu používat bezpilotní letouny.…

Americký kontradmirál Studeman navštívil Tchaj-wan, Čína hrozí odvetou

23.11.2020 14:48 Aktualizováno Tchaj-wan, který Čína považuje za svou vzbouřeneckou provincii, navštívil bez předchozího…

V Indonésii se nakazilo půl milionu lidí, Čína masivně testuje

23.11.2020 13:40 Indonésie dnes překročila půl milionu nakažených koronavirem od začátku epidemie. Počet mrtvých v…

Hongkongský aktivista Joshua Wong byl zadržen, přiznal se k organizaci…

23.11.2020 09:23 Známý představitel hongkongského prodemokratického hnutí Joshua Wong a další dva aktivisté byli…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama