Čína naočkovala přes milion lidí neschválenou vakcínou. Neetické, zlobí se virolog

Čína naočkovala proti koronaviru přes milion svých obyvatel, ačkoliv stále nemá žádnou schválenou vakcínu pro obecné použití. Očkování podle tamní národní zdravotnické komise začalo v červenci a vakcínu dostali lidé ze skupin, kterým nejvíce hrozí nákaza, píše dnes agentura Reuters. Země, kde žije 1,4 miliardy lidí, by chtěla do druhé poloviny února naočkovat prvních 50 milionů osob.

Koronavirus v Číně
doporučujeme

Francouzský deník Le Monde poukazuje na to, že všechny čínské očkovací látky proti koronaviru se stále nacházejí ve fázi klinických testů. Některé jsou sice schválené pro vojenské či nouzové účely, ale žádná z nich nemá dokončenou celou fázi testování, jak je tomu u vakcíny, kterou schválily úřady západních zemí.

Čína byla přitom jednou z prvních zemí, jež začaly očkování vyvíjet. Vývoj vakcíny podle deníku zbrzdil malý výskyt koronaviru v Číně. Čínští výrobci se tak museli na klinických testech dohodnout s dalšími zeměmi, kde je výskyt viru vyšší. "A to ztížilo čínským laboratořím práci, protože nemají zkušenost s vedením testů v zahraničí," uvedl profesor virologie na univerzitě v Hongkongu Ťin Tung-jen.

Podle čínské zdravotnické komise nebyly zaznamenané mezi naočkovanými lidmi závažné komplikace související s vakcínou. "Tak rozsáhlé využívání vakcíny, když ještě neskončila třetí fáze testů, považuji za nevhodné a neetické, o to víc, že v Číně nebyl důvod ke spěchu," dodal Ťin Tung-jen.

Do programu očkování čínské úřady zařadily dvě vakcíny od firmy Sinopharm a jednu od společnosti Sinovac Biotech. Očkování dostaly osoby, které mají větší pravděpodobnost, že se s koronavirem setkají, například zdravotníci, přepravci či policisté a celníci.

Podle čínské zdravotnické komise třetí fáze klinických testů pokračuje zdárně, odborníci ale upozorňují, že o čínských vakcínách chybí bližší údaje. Poslední zveřejněný údaj je z počátku prosince, kdy Spojené arabské emiráty bez dalších detailů oznámily, že účinnost vakcíny od čínské firmy Sinopharm dosáhla 86 procent.

Čínská veřejnost projevuje výrazně vyšší důvěru v očkování než západní země. V průzkumu, který v létě uskutečnil odborný časopis Nature, téměř 90 procent Číňanů vyjádřilo ochotu se nechat naočkovat proti koronaviru. Ve Francii to bylo téměř 60 procent a v Rusku, které zaznamenalo v průzkumu nejnižší hodnotu, 55 procent. Z nedávného průzkumu, který si nechalo udělat české ministerstvo zdravotnictví, vyplynulo, že 45 procent lidí odmítá očkování proti nemoci covid-19, dvě pětiny lidí se chtějí nechat očkovat a asi 16 procent váhá.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Indie zahájila očkování, první vakcínu dostal zdravotník, Módí zatím…

16.01.2021 09:08 Indický premiér Naréndra Módí dnes zahájil rozsáhlou očkovací kampaň proti covidu-19, která je…

Před rokem se objevil covid. Virolog popsal, co o něm víme a co nám zatím…

16.01.2021 00:01 NÁZOR - Connor Bamford, virolog z belfastské Queen's University, již před rokem psal o záhadné…

Registrační systém k očkování měl po spuštění potíže, Pfizer omezí dodávky…

15.01.2021 21:58 Aktualizováno Čína zaznamenala nejvyšší denní přírůstek nakažených koronavirem za posledních více než deset…

Epidemie koronaviru: Hirošima zvažuje hromadnou testovací kampaň pro 800…

15.01.2021 10:56 Až 800.000 lidí zvažuje na koronavirus otestovat regionální vláda japonské prefektury Hirošima. Šlo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama