Čína naočkovala přes milion lidí neschválenou vakcínou. Neetické, zlobí se virolog

Čína naočkovala proti koronaviru přes milion svých obyvatel, ačkoliv stále nemá žádnou schválenou vakcínu pro obecné použití. Očkování podle tamní národní zdravotnické komise začalo v červenci a vakcínu dostali lidé ze skupin, kterým nejvíce hrozí nákaza, píše dnes agentura Reuters. Země, kde žije 1,4 miliardy lidí, by chtěla do druhé poloviny února naočkovat prvních 50 milionů osob.

Koronavirus v Číně

Francouzský deník Le Monde poukazuje na to, že všechny čínské očkovací látky proti koronaviru se stále nacházejí ve fázi klinických testů. Některé jsou sice schválené pro vojenské či nouzové účely, ale žádná z nich nemá dokončenou celou fázi testování, jak je tomu u vakcíny, kterou schválily úřady západních zemí.

Čína byla přitom jednou z prvních zemí, jež začaly očkování vyvíjet. Vývoj vakcíny podle deníku zbrzdil malý výskyt koronaviru v Číně. Čínští výrobci se tak museli na klinických testech dohodnout s dalšími zeměmi, kde je výskyt viru vyšší. "A to ztížilo čínským laboratořím práci, protože nemají zkušenost s vedením testů v zahraničí," uvedl profesor virologie na univerzitě v Hongkongu Ťin Tung-jen.

Podle čínské zdravotnické komise nebyly zaznamenané mezi naočkovanými lidmi závažné komplikace související s vakcínou. "Tak rozsáhlé využívání vakcíny, když ještě neskončila třetí fáze testů, považuji za nevhodné a neetické, o to víc, že v Číně nebyl důvod ke spěchu," dodal Ťin Tung-jen.

Do programu očkování čínské úřady zařadily dvě vakcíny od firmy Sinopharm a jednu od společnosti Sinovac Biotech. Očkování dostaly osoby, které mají větší pravděpodobnost, že se s koronavirem setkají, například zdravotníci, přepravci či policisté a celníci.

Podle čínské zdravotnické komise třetí fáze klinických testů pokračuje zdárně, odborníci ale upozorňují, že o čínských vakcínách chybí bližší údaje. Poslední zveřejněný údaj je z počátku prosince, kdy Spojené arabské emiráty bez dalších detailů oznámily, že účinnost vakcíny od čínské firmy Sinopharm dosáhla 86 procent.

Čínská veřejnost projevuje výrazně vyšší důvěru v očkování než západní země. V průzkumu, který v létě uskutečnil odborný časopis Nature, téměř 90 procent Číňanů vyjádřilo ochotu se nechat naočkovat proti koronaviru. Ve Francii to bylo téměř 60 procent a v Rusku, které zaznamenalo v průzkumu nejnižší hodnotu, 55 procent. Z nedávného průzkumu, který si nechalo udělat české ministerstvo zdravotnictví, vyplynulo, že 45 procent lidí odmítá očkování proti nemoci covid-19, dvě pětiny lidí se chtějí nechat očkovat a asi 16 procent váhá.

Inferno na Tchaj-wanu: Hořel třináctipatrový věžák, nejméně 46 mrtvých

14.10.2021 10:47 Aktualizováno Při požáru třináctipatrové budovy ve městě Kao-siung na jihu Tchaj-wanu zemřelo nejméně 46 lidí a…

NÁZOR: Na místě jsou rázná opatření vůči KLDR, soudí analytik

13.10.2021 00:01 Severokorejský raketový program postupuje, varuje Richard Weitz, analytik z think tanku Hudson…

Hongkong se chystá na úder tajfunu. Zavírá školy, ruší hromadnou dopravu

12.10.2021 21:41 Hongkong se připravuje na dopady tajfunu, který postupuje jižně od jeho břehů a doprovázejí ho…

USA destabilizují situaci na Korejském poloostrově, oznámil Kim Čong-un

12.10.2021 05:51 Spojené státy jsou vážnou příčinou nestability na Korejském poloostrově, řekl dnes ve státní…

MONITOR: Blíží se válka o Tchaj-wan? Prestižní týdeník varuje před plány…

12.10.2021 00:01 Výhružné prohlášení čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, že sjednocení s Tchaj-wanem je "historický…

Dalajlama ve zdravici na Foru 2000 zavzpomínal na exprezidenta Havla

11.10.2021 12:32 Tibetský duchovní vůdce dalajlama dnes ve videozdravici na mezinárodní konferenci Forum 2000…

V Sydney oslavují konec čtyřměsíční uzávěry

11.10.2021 07:43 Obyvatelé australského města Sydney dnes oslavují konec uzávěry, která trvala bezmála čtyři měsíce.…

Tchaj-wan bude pokračovat ve zvyšování svých obranných kapacit, Čína je…

10.10.2021 21:04 Tchaj-wan bude pokračovat ve zvyšování svých obranných kapacit, aby zajistil, že ho nikdo nedonutí…

Čína kvůli nedostatku elektřiny nařídila uhelným dolům zvýšit těžbu

08.10.2021 12:26 Čína nařídila uhelným dolům kvůli nedostatku elektřiny zvýšit těžbu. Informuje o tom server BBC. S…

Tokio a jeho okolí zasáhlo silné zemětřesení, zastavilo rychlovlaky

07.10.2021 19:07 Aktualizováno Tokio a jeho okolí dnes pozdě večer místního času zasáhlo zemětřesení, jehož síla byla předběžně…

Související:

Právě se děje

reklama