Čína o rok prodloužila mandát hongkongským zákonodárcům

Vrcholný orgán čínského parlamentu stálý výbor rozhodl, že o rok prodlouží hongkongským zákonodárcům mandát, který měl vypršet 30. září. Informovala o tom dnes čínská státní média. Vláda města pod čínskou správou na konci minulého měsíce rozhodla o odložení na podzim plánovaných voleb, rozhodnutí zdůvodnila šířením koronaviru, píše agentura Reuters.

Hongkong
doporučujeme

Hongkongští zákonodárci tedy zůstanou ve funkci "nejméně rok" do té doby, než budou na čtyři roky zvoleni jejich nástupci, uvedl server listu South China Morning Post.

Hlasování plánované na 6. září se kvůli epidemii uskuteční až 5. září 2021. Ve více než sedmimilionovém městě se od ledna koronavirem nakazilo 4100 lidí, dnes přibylo 33 potvrzených případů.

V Hongkongu od 30. června platí nový bezpečnostní zákon, který podle kritiků omezuje míru autonomie města a porušuje zásadu "jedna země, dva systémy", k jejímuž dodržování na 50 let se Čína zavázala, když správu nad Hongkongem přebírala od Británie. Legislativa oficiálně potírá separatistické, podvratné a teroristické aktivity či spolupráci s cizími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost.

Úřady města ještě před odložením voleb z hlasování vyřadily 12 opozičních kandidátů, krok odůvodnily mimo jiné protesty uchazečů o mandát proti nové legislativě či "prosazováním práva na sebeurčení Hongkongu".

Mezi kandidáty byli i čtyři zákonodárci, kteří již byli zvoleni v předchozím období. Čínská média podle agentury AFP neupřesnila, zda byl mandát prodloužen i jim.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump a Suga si telefonovali. Hodlají dál rozvíjet americko-japonské…

20.09.2020 16:50 Nový japonský premiér Jošihide Suga a americký prezident Donald Trump se při dnešním telefonickém…

Čína po zkušenosti s koronavirem buduje soběstačné město: Záhony na střeše…

20.09.2020 16:18 Aktualizováno Poblíž Pekingu vzniká nové město, jehož součástí budou i dřevostavby bytových domů se záhony na…

USA jednostranně ohlásily obnovení sankcí OSN vůči Íránu. Může to vyvolat…

20.09.2020 10:23 Aktualizováno Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa v noci na dnešek jednostranně ohlásila obnovení všech…

Kritika monarchie v Thajsku sílí. Protivládního protestu se zúčastnily…

20.09.2020 08:59 V thajském hlavním městě Bangkoku dnes tisíce demonstrantů požadovaly reformy a omezení pravomocí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama