Čína obvinila Tchaj-wan z útoků na WHO

Čína obvinila Tchaj-wan, že jedovatě útočí na Světovou zdravotnickou organizaci (WHO) ve snaze získat nezávislost. Stalo se tak poté, co šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus, který je Etiopan, obvinil Tchaj-wan, že stojí za rasistickou kampaní proti němu i proti dalším Afričanům.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Světová zdravotnická organizace
doporučujeme

Peking viní Tchaj-wan z toho, že rasistické komentáře šířil přes uživatele internetu. Ministerstvo spravedlnosti na Tchaj-wanu naopak uvedlo, že komentáře, které se prezentovaly jako tchajwanské omluvy za urážku, ve skutečnosti přišly z Číny. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Peking považuje Tchaj-wan za svou vzbouřenou provincii. Tchaj-wanská diplomacie ve čtvrtek oznámila, že za "zbytečné a pomlouvačné" vyjádření šéfa WHO požaduje omluvu. Tchaj-wanu kvůli nesouhlasu Číny ani v době koronavirové pandemie nebylo umožněno stát se členem WHO, což rozhněvalo tamní úřady. Tchaj-wan navíc tvrdí, že nedostává včas důležité informace, což ohrožuje životy jeho obyvatel. To ale WHO odmítá.

Čínský úřad pro tchajwanské záležitosti v prohlášení ve čtvrtek večer obvinil tchajwanskou vládnoucí Demokratickou pokrokovou stranu (DPP), že "bez skrupulí využívá virus ve snaze získat nezávislost, jedovatě útočí na WHO a její zodpovědné lidi a intrikaří se zelenou internetovou armádou v úmyslném šíření rasistických komentářů". DPP, jejíž oficiální barva je zelená, podle Pekingu usiluje o formální nezávislost. Tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen ale tvrdí, že Tchaj-wan je nezávislou zemí s názvem Čínská republika.

Tchajwanské ministerstvo spravedlnosti dnes na twitteru uvedlo, že komentáře na internetu, které se prezentovaly jako tchajwanské omluvy šéfovi WHO, ve skutečnosti zveřejnili uživatelé v Číně. "Panují obavy z toho, že jde o cílenou operaci zámořských sil," uvedlo ministerstvo. To rovněž napsalo, že lživá přiznání k rasistickým komentářům, které se prezentují jako tchajwanské, poškozují mezinárodní pověst Tchaj-wanu.

Někteří uživatelé na twitteru v reakci na spor začali sdílet komentáře o pozitivních aspektech Tchaj-wanu, například že má demokratický systém nebo že jako první v Asii legalizoval sňatky osob stejného pohlaví.

Tchaj-wan také tvrdí, že Čína i za současné krize pokračuje ve vojenském tlaku. Tchajwanské ministerstvo obrany dnes uvedlo, že čínské bombardéry a stíhačky opět jihozápadně od ostrova podnikly vojenské cvičení.

Tchaj-wan dosud zaznamenal 382 případů nákazy koronavirem, šest lidí nákaze podlehlo. Díky preventivním opatřením má ostrov méně nakažených než jeho sousedé.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Desetitisíce Australanů vyšly do ulic, protestují proti rasismu

06.06.2020 11:25 Desítky tisíc lidí dnes přišly v australských městech vyjádřit podporu protestům, které se ve…

Čína za čtvrtek hlásí pět nových případů koronaviru

05.06.2020 08:38 Pevninská Čína za čtvrtek hlásí pět nových případů nákazy koronavirem a tři infikované bez příznaků…

V Hongkongu si lidé připomínají masakr na Tchien-an-men, navzdory zákazu

04.06.2020 16:44 Aktualizováno Tisíce hongkongských aktivistů se dnes vzepřely policejnímu zákazu a přišly do centrálního parku…

Peking utahuje šrouby. Parlament v Hongkongu schválil zákon o hanobení…

04.06.2020 12:20 Hongkongský parlament dnes schválil zákon, který urážky čínské státní hymny kvalifikuje jako…

Související:

Právě se děje

Další zprávy