Čína obvinila ze špionáže dva Kanaďany, zadržování jsou od roku 2018

Čína dnes obvinila ze špionáže dva Kanaďany zadržované od roku 2018. S odvoláním na čínskou prokuraturu o tom informovala agentura AFP. Upozornila, že případ, jenž se týká Michaela Kovriga, který působil jako diplomat v Pekingu, a konzultanta se znalostí problematiky Severní Koreje Michaela Spavora, zatěžuje čínsko-kanadské vztahy.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Michael Kovrig
doporučujeme

Prokuratura oznámila, že oba muži jsou obviněni ze "špionáže a vyzrazení státního tajemství". Zatčeni byli v prosinci 2018, krátce potom, co Kanada na žádost americké justice zatkla finanční ředitelku a dceru zakladatele čínské společnosti Huawei Technologies Meng Wan-čou. USA ji viní z porušení amerických protiíránských sankcí a případ této Číňanky vyvolal bezprecedentní krizi mezi Ottawou a Pekingem.

Jak napsala AFP, řízení, jež nyní Čína vede proti Kovrigovi a Spavorovi, se považuje na Západě za odvetné opatření za Meng, což Čína popírá a klade důraz na to, že je právním státem. Kauzy týkající se ohrožování bezpečnosti ale v Číně většinou zůstávají nejasné, píše AFP. Peking dal několikrát najevo, že podmínkou zlepšení vztahů s Ottawou je propuštění Meng.

Spavor žil před zatčením ve městě Tan-tung u hranic se Severní Koreou, se kterou spolupracoval v kulturní oblasti. Kovrig jezdil do Číny s obchodními vízy, ale jeho cílem bylo podle Číny provádět špionáž a získávat prostřednictvím svého kontaktu v Číně citlivé informace. Jeho kontaktní osobou měl být Spavor.

Čínsky hovořící Kovrig pracoval jako analytik pro nevládní Mezinárodní krizovou skupinu (ICG), která se zaměřuje na předcházení konfliktům a jejich řešení v rámci celého světa. Předtím působil v letech 2003 až 2016 jako diplomat, mimo jiné i v Pekingu a Hongkongu. Obvinění ze špionáže popřel.

Loading...
Vstupte do diskuze (12)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stát, který zvládl koronavirus, ale nemluví se o něm. Lékař nešetří chválou

02.07.2020 00:01 NÁZOR - Indický stát Kérala je znám pro krásné moře a ájurvédská centra, ale dnes plní…

Chřipka G4. V Číně se šíří nová nemoc, může přerůst v pandemii

01.07.2020 22:03 Aktualizováno Globálních pandemií se zřejmě jen tak nezbavíme. Zatímco se momentálně učíme žít s novým typem…

Čína zlikvidovala autonomii Hongkongu. Dle komunistů "narozeninový dárek"

01.07.2020 18:33 Aktualizováno Občané Hongkongu zatčení na základě nového čínského bezpečnostního zákona, který začal platit v…

Hrozba pro obyvatele Hongkongu. Čína porušila deklaraci z roku 1984, tvrdí…

01.07.2020 16:04 Nový bezpečnostní zákon pro Hongkong je ze strany Pekingu "zjevným a závažným narušením" čínsko…

Související:

Právě se děje

Další zprávy