Čína obviňuje USA, že vyvolávají novou studenou válku

Spojené státy vyvolávají novou studenou válku, protože někteří politici hledají obětního beránka, aby posílili svou domácí podporu před nadcházejícími americkými prezidentskými volbami. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil čínský velvyslanec v Británii Liou Siao-ming. Řekl také, že Británie nemá budoucnost, pokud se bude snažit odklonit od Číny.

Čína, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Není to tak, že by Čína začala být asertivní. To druhá strana Tichého oceánu chce začít studenou válku s Čínou, takže na to musíme odpovědět," řekl podle Reuters velvyslanec. "Nemáme zájem o studenou válku, nemáme zájem o žádnou válku," pokračoval. "Všichni jsme viděli, co se děje ve Spojených státech, chtějí udělat z Číny obětního beránka, chtějí ji vinit ze svých problémů. Všichni víme, že (v USA) je volební rok," dodal.

Velvyslanec nejmenoval amerického prezidenta Donalda Trumpa ani jeho demokratického vyzyvatele Joea Bidena, ale prohlásil, že někteří politici učiní vše pro to, aby byli zvoleni.

Trump hovoří o Číně jako o hlavní nepříteli Západu a v poslední době na Peking silně útočí kvůli pandemii covidu-19, za kterou podle něj nese Čína zodpovědnost. O koronaviru často hovoří jako o "čínském moru" či jako o "kung-flu", přičemž flu je anglicky chřipka.

zdroj: YouTube

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo tento měsíc prohlásil, že USA chtějí vybudovat globální koalici, jež by se Číně postavila, a obvinil Peking, že využívá pandemii k prosazování vlastních zájmů.

Na otázku, zda jsou vztahy Washingtonu a Pekingu nenávratně poškozeny, Siao-ming odpověděl: "Nemyslím si, že jsme překročili bod, ze kterého není návratu."

Velvyslanec rovněž v reakci na vyloučení čínské firmy Huawei z budování 5G sítě v Británii varoval Spojené království, že bez Číny nemá budoucnost. "Je těžké si představit ´globální Británii´, která obchází nebo vylučuje Čínu; odklánět se od Číny znamená odklánět se od příležitostí, odklánět se od růstu a odklánět se od budoucnosti," prohlásil velvyslanec.

Řekl rovněž, že Londýn otrávil vztahy s Pekingem tím, že zasahoval do záležitostí své někdejší kolonie Hongkongu, a řekl, že Británie zaplatí vysokou cenu, pokud bude s Čínou zacházet jako s nepřátelským státem.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co prozradila nová zpráva OSN o Severní Koreji? Analytik má ve věci jasno

09.08.2020 00:01 NÁZOR - Severokorejský režim považuje své odstrašující jaderné zbraně za klíčový trumf, obchází…

V Thajsku byli zadrženi vůdci protestního hnutí, demonstranti opět vyšli…

08.08.2020 16:50 Přes 1000 protivládních demonstrantů se dnes shromáždilo v obchodní čtvrti thajské metropole…

Našly se černé skříňky ze zříceného letadla v Indii, počet obětí vzrostl…

08.08.2020 11:55 Na místě páteční havárie indického letadla na jihu země byly nalezeny takzvané černé skříňky, tedy…

Firma přišla s neotřelým nápadem, jak se chránit rouškou při jídle +VIDEO

08.08.2020 10:58 Japonský řetězec italských restaurací Saizeriya představil způsob, jak upravit roušku k používání…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama