Čína obviňuje USA, že vyvolávají novou studenou válku

Spojené státy vyvolávají novou studenou válku, protože někteří politici hledají obětního beránka, aby posílili svou domácí podporu před nadcházejícími americkými prezidentskými volbami. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil čínský velvyslanec v Británii Liou Siao-ming. Řekl také, že Británie nemá budoucnost, pokud se bude snažit odklonit od Číny.

Čína, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Není to tak, že by Čína začala být asertivní. To druhá strana Tichého oceánu chce začít studenou válku s Čínou, takže na to musíme odpovědět," řekl podle Reuters velvyslanec. "Nemáme zájem o studenou válku, nemáme zájem o žádnou válku," pokračoval. "Všichni jsme viděli, co se děje ve Spojených státech, chtějí udělat z Číny obětního beránka, chtějí ji vinit ze svých problémů. Všichni víme, že (v USA) je volební rok," dodal.

Velvyslanec nejmenoval amerického prezidenta Donalda Trumpa ani jeho demokratického vyzyvatele Joea Bidena, ale prohlásil, že někteří politici učiní vše pro to, aby byli zvoleni.

Trump hovoří o Číně jako o hlavní nepříteli Západu a v poslední době na Peking silně útočí kvůli pandemii covidu-19, za kterou podle něj nese Čína zodpovědnost. O koronaviru často hovoří jako o "čínském moru" či jako o "kung-flu", přičemž flu je anglicky chřipka.

zdroj: YouTube

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo tento měsíc prohlásil, že USA chtějí vybudovat globální koalici, jež by se Číně postavila, a obvinil Peking, že využívá pandemii k prosazování vlastních zájmů.

Na otázku, zda jsou vztahy Washingtonu a Pekingu nenávratně poškozeny, Siao-ming odpověděl: "Nemyslím si, že jsme překročili bod, ze kterého není návratu."

Velvyslanec rovněž v reakci na vyloučení čínské firmy Huawei z budování 5G sítě v Británii varoval Spojené království, že bez Číny nemá budoucnost. "Je těžké si představit ´globální Británii´, která obchází nebo vylučuje Čínu; odklánět se od Číny znamená odklánět se od příležitostí, odklánět se od růstu a odklánět se od budoucnosti," prohlásil velvyslanec.

Řekl rovněž, že Londýn otrávil vztahy s Pekingem tím, že zasahoval do záležitostí své někdejší kolonie Hongkongu, a řekl, že Británie zaplatí vysokou cenu, pokud bude s Čínou zacházet jako s nepřátelským státem.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nový Zéland chce vyhlásit stav klimatické nouze

26.11.2020 08:17 Kabinet novozélandské premiérky Jacindy Ardernové se připravuje na vyhlášení stavu klimatické nouze…

Cyklon Nivar zasáhl východ Indie, desítky tisíc lidí byly evakuovány

26.11.2020 07:40 Na východoindické pobřeží dnes časně ráno místního času za doprovodu prudkého deště a vichru udeřil…

Co s Afghánistánem? Zemi čekají roky destrukce, obává se vojenský historik

26.11.2020 00:01 NÁZOR - Dne 29. února podepsaly Spojené státy dohodu s Tálibánem, která má přinést mír Afghánistánu…

Česko je mezi státy, které se vyrovnávají s koronavirem nejhůře

25.11.2020 17:00 Česká republika je pátou nejhorší zemí v žebříčku odolnosti vůči koronaviru (Covid Resilience…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama