Čína ohlásila 49 nových případů koronaviru, Peking uzavřel největší tržiště

Pevninská Čína oznámila 49 nových případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2 za posledních 24 hodin, z toho většinu z Pekingu, informovala čínská Národní zdravotnická komise (NHC). O den dříve přitom NHC oznámila 57 nově potvrzených nakažených, což byl nejvyšší denní nárůst za dva měsíce.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) v Číně
doporučujeme

Tyto údaje o víkendu vyvolaly podle některých médií obavy z nové vlny epidemie v zemi, kde se koronavirus loni koncem roku objevil poprvé.

Z nově potvrzených případů jich 36 pochází z Pekingu, informuje Reuters. Pekingské úřady dnes podle AFP vyhlásily karanténu v deseti dalších rezidenčních čtvrtích poté, co byl nový případ nákazy odhalen na tržišti s rybami a mořskými plody na severozápadě města. Již o víkendu bylo do karantény umístěno 11 rezidenčních čtvrtí na jihu Pekingu, když se koronavirus začal šířit na obřím tržišti Sin-fa-ti.

Tržiště s potravinami Sin-fa-ti je dvacetkrát větší než tržiště v čínském městě Wu-chan, kde se nový typ koronaviru objevil na přelomu roku vůbec poprvé. Část pekingského tržiště, kde se prodávalo maso a ryby, je od víkendu uzavřená a hlídá ji několik tisíc policistů a strážců. Zahájeno bylo také rozsáhlé testování lidí, kteří na tržišti v poslední době byli. Vzorky mají být odebrány 90.000 osob.

Objev nových případů vedl mnoho pekingských čtvrtí k obnově přísných opatření s cílem zastavit šíření viru. Mezi ně patří zřízení kontrolních stanovišť, opětovné uzavření škol či obnova měření teploty u lidí přicházejících do supermarketů, nákupních center či do kanceláří, uvedla agentura Reuters.

Vlády některých dalších čínských provincií varovaly obyvatele, aby do metropole nejezdili, pokud to není nezbytně nutné. Severovýchodní provincie Liao-ning a provincie Che-pej na severu Číny uvedly, že zaznamenaly několik případů spojených s pekingským tržištěm Sin-fa-ti.

Epidemiolog čínské vlády o víkendu prohlásil, že podle sekvence DNA pochází virus objevený na tržišti Sin-fa-ti pravděpodobně z Evropy. Není ale podle něj jasné, jestli se do zermě dostal s kontaminovanými potravinami nebo ho tam zavlekli lidé.

V čínských médiích se objevily zprávy, že virus byl na tržišti odhalen na prknech, na nichž se porcoval dovezený losos. V sobotu velké supermarkety v Pekingu stáhly lososy z pultů. Dnes agentura Reuters s odvoláním na norskou firmu Norway Royal Salmon a firmu Bakkafrost z Faerských ostrovů uvedla, že Peking zastavil dovoz lososů.

V pevninské Číně se podle oficiálních údajů potvrdilo dosud 83.181 případů nemoci covid-19, kterou koronavirus způsobuje, z toho 4634 pacientů zemřelo. Čína do celkové statistiky nezahrnuje asymptomatické případy, jichž dnes oznámila za poslední den 18 a o den dříve devět.

Čína zažívala vrchol pandemie covidu-19 v únoru, kdy denně přibývalo dva až čtyři tisíce nakažených, v březnu to byly denně desítky nově nakažených a od konce dubna přibývaly jen jednotky případů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Napětí na čínsko-indické hranici trvá. Módí navštívil místo, kde se…

03.07.2020 17:04 Indický premiér Naréndra Módí dnes odletěl do oblasti himálajského Ladákhu, která je ohniskem…

Čína jmenovala šéfa bezpečnostního úřadu v Hongkongu, vlivný aktivista…

03.07.2020 16:31 Čína dnes jmenovala ředitele nového bezpečnostního úřadu v Hongkongu. Funkcionář zastával pozici…

Ghosnův útěk. Japonsko žádá USA o vydání údajných kompliců exšéfa Nissanu

03.07.2020 15:02 Japonsko požádalo Spojené státy o vydání dvou osob stíhaných v souvislosti s útěkem někdejšího šéfa…

Covid-19 opět trápí východní Asii: Rekordní nárůst infikovaných na…

03.07.2020 13:36 V Číně se za poslední den koronavirem nakazilo dalších pět lidí, o den dříve nejlidnatější země…

Související:

Právě se děje

Další zprávy