Čína plýtvá stále větším množstvím zelené energie

Čína plýtvá stále větším množstvím zelené energie. Buduje větrné turbíny a solární panely rychleji, než dokáže rozvodná síť pojmout jejich produkci, uvedla dnes agentura Bloomberg.

Téměř 12 procent zelené energie, kterou v autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko vyrobily turbíny, přišlo letos nazmar, protože je rozvodná síť nepobrala. Podobně nestačila na deset procent energie ze solárních panelů v chudé provincii Čching-chaj v centrální části země. Ve slunné a větrné, ale řídce osídlené provincii Kan-su na severozápadě země by míra využití větrné a solární energie letos mohla klesnout pod 90 procent z téměř 97 procent v roce 2021.

Ačkoli s tím souvisí i zpomalení čínské ekonomiky a menší spotřeba energie kvůli protipandemickým výlukám, hlavním viníkem je rychlé tempo instalace obnovitelných zdrojů energie. Čína dosáhla rekordu v přírůstku větrné kapacity v roce 2020 a loni pak v příbytku kapacity solární. Zatímco loni Peking instaloval necelých 55 gigawattů solární elektřiny, letos počítá s dvojnásobkem - chce přidat 108 gigawattů.

Na rozdíl od uhlí však nelze vítr a sluneční světlo šetřit pouze na dobu, kdy je energie potřeba, a tak nově instalovaná kapacita generuje více elektřiny, než je rozvodná síť schopna využít. Zelená zařízení se musejí odpojovat, aby se síť nepřetížila. To je špatné pro energetické společnosti, které za tuto energii nedostávají zaplaceno, i pro životní prostředí, protože promarněná čistá energie mohla snížit emise ze spalování uhlí.

V roce 2017 Čína kvůli těmto nuceným odstávkám zavedla systém kvót, na jehož základě musejí regiony zpomalovat nové projekty, dokud veškerou energii nevyužijí. To vedlo k tomu, že letech 2018 a 2019 klesl po polovině desetiletí růstu přírůstek solární a větrné energie.

Peking ale vyvinul další nástroje, jak se vypořádat s nadbytkem větrné a solární energie. Jednak buduje dálková vedení pro její přepravu do míst, kde ji lze využít, a také vyvíjí systémy skladování energie, které mohou energii absorbovat a později ji přerozdělit. Investice do obou technologií se pravděpodobně zvýší, protože dvě hlavní čínské energetické společnosti nedávno slíbily zvýšit kapitálové výdaje, aby pomohly stimulovat ekonomiku.

Související

Více souvisejících

Čína

Aktuálně se děje

před 7 minutami

Americký dolar (USD), ilustrační fotografie

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

„V posledním roce česká koruna výrazně oslabuje vůči oběma světovým měnám, ovšem v posledním měsíci se tento vývoj začal značně lišit,“ říká analytik BHS Timur Barotov. Takže co se vlastně děje na finančních trzích?

před 7 minutami

před 12 minutami

V případě, že Putin vyhraje na Ukrajině, dostane se do bezprostřední blízkosti východní hranice NATO. Což Západ považuje za vojenskou hrozbu.

Hrozivý scénář pro Evropu. Analytici ISW varují, Rusové vítězstvím na Ukrajině obsadí pohraničí NATO

Lidé, kteří nerozumí, proč je nutné, aby Ukrajina v boji s ruským agresorem zvítězila, si musí uvědomit, co se stane, pokud se Rusku podaří prolomit všechny linie v napadené zemi? Pokud by tedy Rusko dosáhlo v tomto střetu vítězství, Evropu by mohla čekat temná perspektiva. Potenciálně by to mohlo otevřít dveře pro další konflikty ve všech zemích na východní hranici NATO, včetně Slovenské republiky. Ukrajině vážně chybí zbraně a munice, a proto je nezbytná podpora ze strany Spojených států. Nicméně dodávky pomoci z Washingtonu nyní čelí vážným problémům.

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

Francouzský prezident Emmanuel Macron a srbský prezident Aleksandar Vučič během společné tiskové konference před pracovní večeří v prezidentském Elysejském paláci v Paříži (Francie, 8. dubna 2024).

Rusové ztrácí nejdůležitějšího evropského spojence. Srbsko se přiklání k Západu

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Britská královská rodina, ilustrační fotografie.

Princezna Kate zůstane doma sama. William učinil zásadní rozhodnutí

Poprvé od chvíle, kdy princezna Kate v březnu odhalila diagnózu, se princ William vrátí k povinnostem člena britské královské rodiny. Informují o tom zahraniční média. Kate přitom není jediným zástupcem monarchie, který omezil veřejná vystoupení ze zdravotních důvodů. S rakovinou se potýká také král Karel III. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

Iveta Bartošová

RECENZE: Málo mě znáš o Ivetě Bartošové pojednává kontextuálně a vyhýbá se laciné dojímavosti

Snad nikdo není s mašinérií bulváru spjatý tolik, jako zpěvačka Iveta Bartošová. Hvězda normalizačního popu, jejíž život byl po revoluci jako na houpačce. Spíš než s pěveckou kariérou si ji spojujeme s vyhořením, nenaplněnými sny a tragickým osudem. Dokumentární minisérie Málo mě znáš se k médií nesčetněkrát omílanému příběhu vrací jinak. Kriticky, empaticky, bez bulvárnosti i sentimentu.

včera

včera

Vláda ČR

Vláda chce, aby pokračovala podpora firem exportujících na Ukrajinu

Vláda na středečním jednání rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na Ukrajinu. Schválila také dar pěti nevyužívaných vozů Službě státní ochrany Ukrajiny a rozvojový program státu pro realizaci záměru podpory bydlení, který má pomoci obcím zajistit vhodné pozemky pro výstavbu nájemních obecních bytů.

včera

Nehoda autobusu u Lišova: Vůz skončil v příkopu, řidička utrpěla zranění

Zranění řidičky si vyžádala nehoda autobusu u Lišova na Českobudějovicku, která se stala ve středu odpoledne. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému, příčina nehody je předmětem vyšetřování.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy