Čína pompézně slaví, prezident Si se klaněl nabalzamovanému Mao Ce-tungovi

Čínský prezident Si Ťin-pching se dnes společně s dalšími vysokými představiteli Číny poklonil památce kontroverzního zakladatele komunistického státu Mao Ce-tunga. Do Maova mauzolea přišel v předvečer 70. výročí vzniku Čínské lidové republiky. Takové pocty vůdci Maovi, zodpovědnému za smrt milionů krajanů, jsou v posledních letech poměrně neobvyklé, uvedly agentury AFP a AP.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Čínský prezident Si Ťin-pching
doporučujeme

Prezident Si Ťin-pching se nejprve třikrát poklonil soše Mao Ce-tunga v jeho mauzoleu na centrálním pekingském náměstí Tchien-an-men a poté znovu vzdal někdejšímu čínskému vůdci hold u jeho nabalzamovaného těla, které v mauzoleu spočívá. Položil také věnec u Památníku lidových hrdinů, který byl postaven na památku všech, kdo položili životy v boji proti feudalismu, kapitalismu a reakci.

zdroj: YouTube

Mao Ce-tung stál v čele revoluce, která vedla ke vzniku Čínské lidové republiky v roce 1949. Od té doby až do své smrti v roce 1976 nejlidnatější zemi světa neomezeně vládl. Jeho stoupenci mu přičítají zásluhy na vytvoření silné, sjednocené Číny, odpůrci naopak připomínají, že v důsledku jeho represí a politických a hospodářských chyb, vedoucích k ničivému hladomoru, zahynuly desítky milionů lidí.

Čínská komunistická strana již dříve přiznala, že Mao udělal za své vlády "jisté chyby". Portréty zakladatele moderní Číny ale dodnes zdobí čínské bankovky a jeho balzamované tělo přitahuje v pekingském mauzoleu zástupy návštěvníků.

Číňané si 70. výročí založení komunistického státu připomenou v úterý v centru metropole mohutnou vojenskou přehlídkou a ohňostrojem. Oslavy mají vyzdvihnout přerod Číny z chudé země zničené japonskou invazí za druhé světové války v druhou největší světovou ekonomiku a globální velmoc.

Prezident Si přednese projev, v němž bude podle očekávání chválit úspěchy komunistického režimu jako boj s chudobou, hospodářský rozvoj a čínské vyspělé technologie, přičemž zamlčí přetrvávající porušování lidských práv, krvavé potlačení prodemokratických demonstrací na náměstí Tchien-an-men před 30 lety či katastrofální dopady Maovy vlády, píše agentura AFP.

Analytici spekulují, jaké zbraně čínský režim na vojenské přehlídce předvede. K vidění by mohla být mezikontinentální balistická střela Tung-feng 41 (Dong Feng 41), která je údajně schopna nést až deset jaderných hlavic a která by dokázala zasáhnout kterýkoli cíl v USA. Ohlášena je účast 15.000 vojáků, více než 160 letadel a 580 kusů vojenské techniky.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Američané reagují na Čínu, zavedou podobné regule pro diplomaty

16.10.2019 21:39 Americká vláda bude po čínských diplomatech akreditovaných v zemi brzy požadovat, aby předem…

Filipíny postihlo silné zemětřesení, na místě jsou mrtví i zranění

16.10.2019 17:43 Nejméně jedno dítě dnes zahynulo při silném zemětřesení, které zasáhlo jih Filipín. Více než dvě…

Nobelova cena pro demonstranty v Hongkongu? Návrh patrně rozhněvá Čínu

16.10.2019 17:00 Hongkongský lid byl nominován na Nobelovu cenu za mír za rok 2020. Informovala o tom dnes agentura…

Propaganda KLDR: Kim zdolal posvátnou horu na bílém koni. Vtipálci dodali…

16.10.2019 16:56 Aktualizováno Severokorejská média dnes zveřejnila sérii fotografií, na nichž je zachycen vůdce země Kim Čong-un,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama