Čína pompézně slaví, prezident Si se klaněl nabalzamovanému Mao Ce-tungovi

Čínský prezident Si Ťin-pching se dnes společně s dalšími vysokými představiteli Číny poklonil památce kontroverzního zakladatele komunistického státu Mao Ce-tunga. Do Maova mauzolea přišel v předvečer 70. výročí vzniku Čínské lidové republiky. Takové pocty vůdci Maovi, zodpovědnému za smrt milionů krajanů, jsou v posledních letech poměrně neobvyklé, uvedly agentury AFP a AP.

Prezident Si Ťin-pching se nejprve třikrát poklonil soše Mao Ce-tunga v jeho mauzoleu na centrálním pekingském náměstí Tchien-an-men a poté znovu vzdal někdejšímu čínskému vůdci hold u jeho nabalzamovaného těla, které v mauzoleu spočívá. Položil také věnec u Památníku lidových hrdinů, který byl postaven na památku všech, kdo položili životy v boji proti feudalismu, kapitalismu a reakci.

Mao Ce-tung stál v čele revoluce, která vedla ke vzniku Čínské lidové republiky v roce 1949. Od té doby až do své smrti v roce 1976 nejlidnatější zemi světa neomezeně vládl. Jeho stoupenci mu přičítají zásluhy na vytvoření silné, sjednocené Číny, odpůrci naopak připomínají, že v důsledku jeho represí a politických a hospodářských chyb, vedoucích k ničivému hladomoru, zahynuly desítky milionů lidí.

Čínská komunistická strana již dříve přiznala, že Mao udělal za své vlády "jisté chyby". Portréty zakladatele moderní Číny ale dodnes zdobí čínské bankovky a jeho balzamované tělo přitahuje v pekingském mauzoleu zástupy návštěvníků.

Číňané si 70. výročí založení komunistického státu připomenou v úterý v centru metropole mohutnou vojenskou přehlídkou a ohňostrojem. Oslavy mají vyzdvihnout přerod Číny z chudé země zničené japonskou invazí za druhé světové války v druhou největší světovou ekonomiku a globální velmoc.

Prezident Si přednese projev, v němž bude podle očekávání chválit úspěchy komunistického režimu jako boj s chudobou, hospodářský rozvoj a čínské vyspělé technologie, přičemž zamlčí přetrvávající porušování lidských práv, krvavé potlačení prodemokratických demonstrací na náměstí Tchien-an-men před 30 lety či katastrofální dopady Maovy vlády, píše agentura AFP.

Analytici spekulují, jaké zbraně čínský režim na vojenské přehlídce předvede. K vidění by mohla být mezikontinentální balistická střela Tung-feng 41 (Dong Feng 41), která je údajně schopna nést až deset jaderných hlavic a která by dokázala zasáhnout kterýkoli cíl v USA. Ohlášena je účast 15.000 vojáků, více než 160 letadel a 580 kusů vojenské techniky.

Související

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti. Rozhovor

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

Více souvisejících

Si Ťin-pching Mao Ce-Tung Čína

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Kreml: Svět je na pokraji konfliktu mezi největšími jadernými velmocemi světa, může skončit katastrofou

Rusko v pondělí prohlásilo, že vojenská podpora Ukrajiny ze strany USA, Británie a Francie posunula svět na pokraj přímého konfliktu mezi největšími jadernými velmocemi světa, který by mohl skončit katastrofou.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy