Čína se ohradila proti americkému zákonu o nástupnictví dalajlamy, ten umožňuje zavést sankce

Čína se dnes ohradila proti americkému zákonu, který umožňuje zavést sankce proti činitelům, kteří by se snažili narušit nástupnictví dalajlamy. Informuje o tom dnes agentura Reuters. Zákon je součástí stimulačního balíčku, který v noci na dnešek SEČ schválil americký Kongres. Možnost zavedení sankcí přivítal tibetský exil.

Tibetský duchovní vůdce dalajlama přijel do Prahy (17. října 2016)
doporučujeme

Americký zákon deklaruje právo Tibeťanů vybrat si svého duchovního vůdce a umožňuje Spojeným státům zavést sankce proti čínským činitelům, kteří by se snažili narušit nástupnictví dalajlamy, píše agentura Kjódó. Zákon také vyzývá vládu, aby nepovolila ustanovení dalších čínských konzulátů na americkém území do té doby, než Čína umožní otevření amerického konzulátu v tibetském hlavním městě Lhasa.

"Vyzýváme Spojené státy, aby se přestaly vměšovat do vnitřních záležitostí Číny," uvedlo čínské ministerstvo zahraničí, podle kterého by aplikace zákona vedla k dalšímu zhoršení vzájemných vztahů. Ministerstvo vyzvalo amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby zákon vetoval.

Podle zástupců tibetského exilu je schválení zákona "vítězstvím tibetského boje za svobodu". "Kongres vyslal jasný a hlasitý signál, že Tibet zůstává pro Spojené státy prioritou," uvedl předseda tibetské exilové vlády Lobsang Sangay.

Není jasné, kdo se po smrti současného dalajlamy, jemuž je 85 let, stane novým tibetským duchovním vůdcem. Chlapce, který byl ve věku šesti let vybrán jako nástupce dalajlamy, Čína před 25 lety odvlekla z Tibetu a nechala ho vyrůstat v čínském prostředí. Místo něj čínské úřady vybraly jiného nástupce, který je ale považován za politickou figurku ovládanou čínskou vládou.

Tibeťané se obávají toho, že Čína využije otázku nástupnictví dalajlamy k rozštěpení tibetského buddhismu tím, že po smrti současného tibetského duchovního vůdce jmenuje sama jeho nástupce, zatímco exilová tibetská vláda vybere jiného.

Čína vojensky obsadila Tibet v roce 1950. Dalajlama po neúspěšném povstání proti čínské nadvládě od roku 1959 pobývá v exilu v Indii.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Záchranáři v Číně vysvobodili polovinu ze zavalených horníků

24.01.2021 09:32 Záchranářům na východě Číny se dnes podařilo vysvobodit 11 horníků, které před dvěma týdny v dole…

Wu-chan rok po uzávěře. Život v epicentru pandemie se vrátil k normálu

23.01.2021 09:18 Čínský Wu-chan si dnes připomíná rok od chvíle, kdy úřady jedenáctimilionové město uzavřely kvůli…

Tisk: V japonské vládě panuje shoda na nutnosti zrušit olympiádu. Zrušení…

22.01.2021 05:50 Japonská vláda došla v soukromých jednáních k závěru, že kvůli koronaviru bude nutné zrušit…

V Indii zasáhl požár továrnu největšího světového výrobce vakcín

21.01.2021 16:40 Nejméně pět lidských životů si dnes vyžádal mohutný požár v rozestavěné budově firmy Serum…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama