Čína se ohradila proti americkému zákonu o nástupnictví dalajlamy, ten umožňuje zavést sankce

Čína se dnes ohradila proti americkému zákonu, který umožňuje zavést sankce proti činitelům, kteří by se snažili narušit nástupnictví dalajlamy. Informuje o tom dnes agentura Reuters. Zákon je součástí stimulačního balíčku, který v noci na dnešek SEČ schválil americký Kongres. Možnost zavedení sankcí přivítal tibetský exil.

Americký zákon deklaruje právo Tibeťanů vybrat si svého duchovního vůdce a umožňuje Spojeným státům zavést sankce proti čínským činitelům, kteří by se snažili narušit nástupnictví dalajlamy, píše agentura Kjódó. Zákon také vyzývá vládu, aby nepovolila ustanovení dalších čínských konzulátů na americkém území do té doby, než Čína umožní otevření amerického konzulátu v tibetském hlavním městě Lhasa.

"Vyzýváme Spojené státy, aby se přestaly vměšovat do vnitřních záležitostí Číny," uvedlo čínské ministerstvo zahraničí, podle kterého by aplikace zákona vedla k dalšímu zhoršení vzájemných vztahů. Ministerstvo vyzvalo amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby zákon vetoval.

Podle zástupců tibetského exilu je schválení zákona "vítězstvím tibetského boje za svobodu". "Kongres vyslal jasný a hlasitý signál, že Tibet zůstává pro Spojené státy prioritou," uvedl předseda tibetské exilové vlády Lobsang Sangay.

Není jasné, kdo se po smrti současného dalajlamy, jemuž je 85 let, stane novým tibetským duchovním vůdcem. Chlapce, který byl ve věku šesti let vybrán jako nástupce dalajlamy, Čína před 25 lety odvlekla z Tibetu a nechala ho vyrůstat v čínském prostředí. Místo něj čínské úřady vybraly jiného nástupce, který je ale považován za politickou figurku ovládanou čínskou vládou.

Tibeťané se obávají toho, že Čína využije otázku nástupnictví dalajlamy k rozštěpení tibetského buddhismu tím, že po smrti současného tibetského duchovního vůdce jmenuje sama jeho nástupce, zatímco exilová tibetská vláda vybere jiného.

Čína vojensky obsadila Tibet v roce 1950. Dalajlama po neúspěšném povstání proti čínské nadvládě od roku 1959 pobývá v exilu v Indii.

Související

Tibetský duchovní vůdce Dalajláma Rozhovor

Povstání Tibeťanů proti čínské armádě vypuklo před 65 lety. Spustila jej fáma, uvádí odborník Kučera

Před 65 lety, 10. března 1959, vypuklo v tibetské Lhase rozsáhlé povstání. Přestože odpor místního obyvatelstva proti čínské nadvládě sílil již delší dobu, bezprostřední rozbuškou se stala fáma o chystaném zatčení tibetského duchovního vůdce Dalajlámy a jeho následný útěk, vysvětluje Ondřej Kučera v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Odborník na moderní čínské dějiny z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci také upozorňuje, že Tibet měl před čínskou anexí velice komplikované postavení a vnitřní uspořádání, nejednalo se však o otrokářský režim, jak bývá Pekingem podsouváno. Dále vysvětlil například to, jakou roli v eskalaci odporu v Tibetu sehrály Spojené státy, proč je obtížné určit počet obětí povstání a jaké mělo dopad na další vývoj Tibetu.
Tibetský duchovní vůdce dalajlama přijel do Prahy (17. října 2016)

Dalajlama se poprvé od počátku pandemie objevil na veřejnosti

Tibetský duchovní vůdce dalajlama se dnes po zhruba dvouleté přestávce objevil na veřejnosti. Veškerou veřejnou činnost přerušil kvůli pandemii covidu-19, ven vyšel pouze jednou, aby se nechal naočkovat v nemocnici. Druhou dávku dostal doma, píše list Hindustan Times.

Více souvisejících

H. H. Dalajlama Čína tibet USA (Spojené státy americké) sankce lidská práva

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Z filmu Svědkové Putinovi.

Filmy o Putinově Rusku a jeho agresi u příležitosti prezidentských (ne)voleb

O víkendu v Rusku proběhly prezidentské volby, jejichž průběh by se pro Putinovu opozici dal přirovnat k boji s větrnými mlýny. Vladimir Putin prezidentské křeslo obsadí již popáté. Kdy jindy si tak připomenout sérii filmů, které dohromady tvoří portrét novodobého diktátora, jeho vlivu na Rusko a připomínají, jak lehce je moc zneužitelná. Většinu z titulů snadno naleznete na streamovacích platformách.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

17. března 2024 21:58

17. března 2024 21:20

První východočeské derby v play-off zvládly po boji Pardubice, Sparta udolala Liberec v nájezdech

Vyrovnané souboje před ohromujícími diváckými atmosférami byly k vidění o prvním hracím dni čtvrtfinálové fáze play-off Tipsport extraligy. Oba první zápasy dvou sérií Pardubice vs. Hradec Králové a Sparta vs. Liberec navštívilo přes 10 000 fanoušků a oba zápasy se nerozhodly v základní hrací době. Zatímco východočeské derby rozhodl po remíze 4:4 po prodloužení symbolicky proti svému oblíbenému soupeři Martin Kaut, v pražské O2 Areně se čekalo na rozhodnutí až do samostatných nájezdů, ve kterých nakonec Pražané odčinili to, že nedotáhli vedení 2:1.

Zdroj: David Holub

Další zprávy