Čína se ozvala: Pompeo nemá důkaz, že koronavirus unikl z laboratoře ve Wu-chanu

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo nemůže předložit důkazy o tom, že koronavirus unikl z čínské laboratoře, protože žádné nemá. Podle agentury AFP to dnes prohlásila mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čchun-jing. Pompeo v neděli hovořil o značném množství důkazů svědčících o tom, že virus vzešel z laboratoře ve Wu-chanu, žádné však dosud nepředložil.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) v Číně
doporučujeme

Koronavirus SARS-CoV-2 se poprvé u člověka prokázal právě ve Wu-chanu. Čelní představitelé Spojených států obviňují Čínu z netransparentnosti a zakrývání rozsahu epidemie v jejích začátcích. Prezident USA Donald Trump i Pompeo tvrdí, že mají důkazy o tom, že virus pochází z čínské laboratoře, zatím je však nezveřejnili. Nevyjádřili se jednoznačně ani k tomu, zda byl podle údajných důkazů virus vyroben uměle, nebo vznikl přirozeně, či jestli byl rozšířen schválně, nebo omylem.

zdroj: YouTube

Trumpova a Pompeova tvrzení přitom narážejí na slova amerických vědců, lékařů i představitelů tajných služeb, podle nichž se s největší pravděpodobností virus přenesl na člověka poprvé na trhu s divoce žijícími zvířaty ve Wu-chanu. Podle některých bezpečnostních zdrojů nemá informace o úniku koronaviru z laboratoře ani aliance Pět očí (Five Eyes), která sdružuje zpravodajské služby USA, Británie, Kanady, Nového Zélandu a Austrálie.

Mluvčí čínské diplomacie dnes podle CNN řekla, že otázka původu viru by měla být přenechána vědcům "spíše než politikům, kteří lžou ve jménu svých vnitropolitických potřeb". Dodala také, že se USA na Čínu snaží přenést svou vlastní zodpovědnost za boj s covidem-19. Čínská televize již v pondělí označila Pompeův výrok za pomatený.

Prezident Trump již dříve Pekingu pohrozil, že na Čínu uvalí další cla za šíření epidemie a za dopady nákazy na americkou ekonomiku. Chua Čchun-jing dnes prohlásila, že by cla neměla být využívána jako zbraně a že taková opatření obecně vždy poškozují obě strany.

Čínské ministerstvo zahraničí dnes rovněž uvedlo, že v případě potřeby dá k dispozici více financí pro iniciativu OSN, která má za cíl urychlit proces vývoje vakcíny proti covidu-19. Neupřesnilo však, kolik přesně by měl Peking vynaložit.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Napětí na čínsko-indické hranici trvá. Módí navštívil místo, kde se…

03.07.2020 17:04 Indický premiér Naréndra Módí dnes odletěl do oblasti himálajského Ladákhu, která je ohniskem…

Čína jmenovala šéfa bezpečnostního úřadu v Hongkongu, vlivný aktivista…

03.07.2020 16:31 Čína dnes jmenovala ředitele nového bezpečnostního úřadu v Hongkongu. Funkcionář zastával pozici…

Ghosnův útěk. Japonsko žádá USA o vydání údajných kompliců exšéfa Nissanu

03.07.2020 15:02 Japonsko požádalo Spojené státy o vydání dvou osob stíhaných v souvislosti s útěkem někdejšího šéfa…

Covid-19 opět trápí východní Asii: Rekordní nárůst infikovaných na…

03.07.2020 13:36 V Číně se za poslední den koronavirem nakazilo dalších pět lidí, o den dříve nejlidnatější země…

Související:

Právě se děje

Další zprávy