Čína se přidala k projektu COVAX, vakcínu proti covidu chce hlavně pro rozvojové země

Čína dnes oznámila, že se formálně připojila ke globální iniciativě COVAX, která má umožnit všeobecnou přístupnost budoucích vakcín proti covidu-19.

Očkování, ilustrační foto
doporučujeme

Podle agentury Reuters se tak Čína stala dosud největší ekonomikou, která přislíbila podporu při financování dodávek vakcín do chudších zemí.

Čínské ministerstvo zahraničí dnes neuvedlo podrobnosti o rozsahu podpory Pekingu, ale prezident Si Ťin-pching v květnu přislíbil dvě miliardy dolarů (přes 46 miliard korun) během příštích dvou let na pomoc v boji s koronavirovou pandemií. Ta si na celém světě vyžádala už více než milion životů.

"Činíme tento konkrétní krok, abychom zajistili spravedlivou distribuci vakcín, zejména do rozvojových zemí, a doufáme, že se přidají a COVAX podpoří i další mocné země," uvedla mluvčí čínského ministerstva zahraničí.

Projekt COVAX vznikl ve spolupráci Světové zdravotnické organizace (WHO), světové aliance pro očkování GAVI a přední světové organizace ve výzkumu a vývoji vakcín CEPI. Za cíl si vytyčil distribuci nejméně dvou miliard dávek vakcín do konce roku 2021.

Čína se připojila k dosavadním 168 zemím, které už ohlásily účast na projektu. Je mezi nimi 76 bohatých států, ale chybí USA či Rusko.

Peking dnes uvedl, že Čína má rozsáhlé kapacity na výrobu vakcín proti covidu-19 a že bude upřednostňovat dodávky rozvojovým zemím, až bude očkovací látka k dispozici.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Barmě zastřelili dva demonstranty, pracující stávkují

08.03.2021 12:18 V Barmě dnes zahynuli další dva demonstranti, kteří se účastnili protestů proti únorovému…

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

07.03.2021 15:45 Aktualizováno Desítky tisíc lidí dnes vyšly do ulic barmských měst, aby znovu protestovaly proti vojenské juntě,…

Čína chce dle ministra komunikovat s USA se vzájemným respektem

07.03.2021 11:42 Aktualizováno Čína je ochotná komunikovat se Spojenými státy na základě vzájemného respektu a doufá, že…

Dalajlama dostal první dávku očkování proti koronaviru

06.03.2021 10:50 Tibetský náboženský vůdce dalajlama dnes dostal první dávku očkování proti koronaviru.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama