Čína se přidala k projektu COVAX, vakcínu proti covidu chce hlavně pro rozvojové země

Čína dnes oznámila, že se formálně připojila ke globální iniciativě COVAX, která má umožnit všeobecnou přístupnost budoucích vakcín proti covidu-19.

Očkování, ilustrační foto
doporučujeme

Podle agentury Reuters se tak Čína stala dosud největší ekonomikou, která přislíbila podporu při financování dodávek vakcín do chudších zemí.

Čínské ministerstvo zahraničí dnes neuvedlo podrobnosti o rozsahu podpory Pekingu, ale prezident Si Ťin-pching v květnu přislíbil dvě miliardy dolarů (přes 46 miliard korun) během příštích dvou let na pomoc v boji s koronavirovou pandemií. Ta si na celém světě vyžádala už více než milion životů.

"Činíme tento konkrétní krok, abychom zajistili spravedlivou distribuci vakcín, zejména do rozvojových zemí, a doufáme, že se přidají a COVAX podpoří i další mocné země," uvedla mluvčí čínského ministerstva zahraničí.

Projekt COVAX vznikl ve spolupráci Světové zdravotnické organizace (WHO), světové aliance pro očkování GAVI a přední světové organizace ve výzkumu a vývoji vakcín CEPI. Za cíl si vytyčil distribuci nejméně dvou miliard dávek vakcín do konce roku 2021.

Čína se připojila k dosavadním 168 zemím, které už ohlásily účast na projektu. Je mezi nimi 76 bohatých států, ale chybí USA či Rusko.

Peking dnes uvedl, že Čína má rozsáhlé kapacity na výrobu vakcín proti covidu-19 a že bude upřednostňovat dodávky rozvojovým zemím, až bude očkovací látka k dispozici.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Thajsko zrušilo mimořádná opatření v Bangkoku, ta měla zabránit masovým…

22.10.2020 08:42 V Bangkoku počínaje dnešní 7:00 SELČ přestala platit mimořádná opatření zavedená kvůli rozsáhlým…

Co zvládne nová severokorejská raketa? Historik vysvětlil, jaký je cíl KLDR

22.10.2020 00:01 NÁZOR - Nová, výbušná zpráva předpokládá, že navzdory předchozímu širokému konsensu expertů se…

Před konzulátem v Afghánistánu nastala tlačenice, ušlapáno 15 lidí

21.10.2020 10:52 Aktualizováno Nejméně 15 Afghánců přišlo na východě Afghánistánu o život v tlačenici při čekání na možnost…

Čína považuje přijetí šéfa tibetského exilu v USA za vměšování

20.10.2020 14:15 Čínské ministerstvo zahraničí dnes vyzvalo Spojené státy, aby přestaly zasahovat do čínských…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama