Čína stupňuje nátlak. V Hongkongu byl poprvé zablokován web na základě sporného zákona

Hongkongští poskytovatelé internetového připojení poprvé zablokovali přístup ke zpravodajskému webu na základě sporného zákona o národní bezpečnosti. Problémy s připojením z Hongkongu hlásí portál HKChronicles, napsala dnes agentura Reuters. Média jsou v Hongkongu relativně svobodná, ve zbytku Číny ale úřady podrobují tisk a internet výrazné cenzuře.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Odpojili jsme přístup k portálu a vyhověli jsme tím požadavkům zákona o národní bezpečnosti," uvedl hongkongský poskytovatel internetového připojení HKBN. Další dva velcí poskytovatelé připojení situaci nekomentovali.

Podle agentury Reuters problémům s připojením z Hongkongu čelí portál HKChronicles. "Poté co jsme situaci probrali s našimi podporovateli, zjistili jsme, že někteří poskytovatelé připojení k internetu úmyslně odpojili připojení k našim serverům (...), čímž znemožnili přístup k našim obsahům," uvedla redakce.

Hongkongská policie situaci nekomentovala. Hongkongský bezpečnostní úřad uvedl, že podnikne veškerá opatření, aby zaručil dodržování zákona o národní bezpečnosti.

Tento zákon, proti kterému se v roce 2019 pořádaly v Hongkongu četné demonstrace, trestá například podněcování k odtržení Hongkongu od Číny, podporu terorismu, podvracení státního pořádku či spolupráci se zahraničními zeměmi či osobami s cílem ohrozit státní bezpečnost. Za jeho porušení hrozí vysoké tresty odnětí svobody. Na základě nového zákona úřady zadržely vydavatele Jimmyho Laie a další prodemokratické aktivisty. Ochránci lidských práv se obávají zneužití normy proti opozici.

"Tento případ představuje jasný krok směrem ke konci relativně svobodného a otevřeného internetu v Hongkongu," uvedl Fergus Ryan z australského ústavu strategické politiky (ASPI).

V rámci uspořádání podle zásady "jedna země, dva systémy" jsou hongkongská média relativně svobodná, zatímco ve zbytku Číny čelí přísnému dohledu cenzorů. Aktivisté na ochranu lidských práv se obávají, že hongkongské úřady loajální k Pekingu se budou snažit zavést cenzuru internetu podobnou té, která panuje v Číně. Čína na internetu blokuje stránky a média, jejichž obsahy nejsou v souladu s politikou čínské vlády. Cenzorní systém známý jako Velká čínská zeď (Great Firewall of China) blokuje přístup k některým západním médiím, ale také k sociálním sítím jako facebook či twitter.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Emirates začaly zaměstnancům nabízet očkování

18.01.2021 15:52 Dubajská letecká společnost Emirates dnes začala svým zaměstnancům nabízet očkování. Přednost mají…

V Číně přibývá případů koronaviru, už šestý den je jich přes 100 za den

18.01.2021 10:38 Už šestý den po sobě ohlásila Čína více než 100 nových případů nákazy koonavirem denně. Šíření viru…

Dědic Samsungu I Če-jong se vrátí do vězení, dostal dva a půl roku za…

18.01.2021 07:46 Na dva a půl roku se vrátí do vězení dědic jihokorejského konglomerátu Samsung Electronics I Če…

Číňané objevili koronavirus ve vzorcích kontaminované zmrzliny

16.01.2021 13:12 Na severu Číny odhalili koronavirus SARS-CoV-2 ve vzorcích zmrzliny. Úřady proto zabavily tisíce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama