Čína tvrdí, že s WHO sdílela všechna data o koronaviru

Čínské úřady dnes odmítly tvrzení Světové zdravotnické organizace (WHO), že Peking neposkytl přístup ke kompletním datům mezinárodním odborníkům, kteří počátkem roku v Číně zkoumali původ nového typu koronaviru. Vysoký představitel čínské národní zdravotnické komise (NHC) Liang Wan-nien prohlásil, že pro takové tvrzení nemá WHO faktický důvod.

Koronavirus v Číně
doporučujeme

Generální tajemník Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus v úterý uvedl, že mezinárodní experti měli v Číně problém dostat se k prvotním datům. Podle něj budou zapotřebí další studie, protože dosavadní poznatky nejsou dostatečné.

Liang Wan-nien, který byl spoluvedoucím společné studie, ale dnes novinářům řekl, že čínští a mezinárodní experti měli po celou dobu vyšetřování přístup ke stejným datům a že tvrzení o nedostatečném přístupu nejsou přesná.

"Podle čínských zákonů samozřejmě některé podklady nemohou být odneseny nebo fotografovány, při společné analýze ve Wu-chanu ale všichni mohli nahlížet do databáze, do materiálů - všechno jsme dělali společně," dodal.

Liang rovněž odmítl stížnosti Světové zdravotnické organizace, že zpráva byla zpožděna. "Každá věta, každý závěr, každý jednotlivý údaj" musely být oběma stranami ověřeny, aby mohly být zveřejněny, řekl Liang. "Po celou dobu jsme se řídili heslem 'kvalita na prvním místě'," dodal.

Podle Lianga čínská etapa společného výzkumu původu koronaviru skončila a svět nyní musí prověřit prvotní případy nemoci covid-19 mimo čínské území.

Šéf WHO v úterý konstatoval, že původ viru se odborníkům v Číně objevit nepodařilo. Skupina, v níž bylo 17 zahraničních a 17 čínských odborníků, se domnívá, že nový typ koronaviru se mohl na člověka rozšířit od netopýrů, případně od luskounů, možná přes mezihostitele. Za nejméně pravděpodobnou experti označili variantu, že virus unikl z laboratoře.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Indie opět hlásí nejvyšší denní přírůstek na světě

13.04.2021 08:49 Indie dnes ohlásila 161.736 nově potvrzených případů nákazy koronavirem za uplynulých 24 hodin, což…

Svržená barmská vůdkyně Su Ťij si vyslechla další obvinění

12.04.2021 11:00 Bývalá barmská vůdkyně a nositelka Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij čelí dalšímu obvinění z…

Cyklon na západě Austrálie ničil domy, přerušil dodávky elektřiny

12.04.2021 09:52 Desítky tisíc lidí zůstaly bez dodávek elektřiny na západě Austrálie poté, co se tudy v noci na…

Zemětřesení o síle 5,9 stupně v Indonésii zabilo člověka a poškodilo domy

10.04.2021 16:52 Zemětřesení o síle 5,9 stupně dnes v Indonésii zabilo jednoho člověka a poničilo domy v několika…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama