Čína umožnila vyšetřovatelům WHO ve Wu-chanu plný přístup

Čínská strana umožnila týmu Světové zdravotnické organizace (WHO), který ve Wu-chanu zkoumá původ koronaviru, plný přístup na všechna místa a ke všem lidem, o nějž požádali. V rozhovoru poskytnutém agentuře AP to řekl člen týmu WHO Peter Daszak. Dodal, že čínská otevřenost byla větší, než čekali.

Wu-chan
doporučujeme

Tým podle něj předložil Číně pečlivě vypracovaný seznam míst a lidí, které chtěl zahrnout do svého vyšetřování - a nesetkal se s žádnými námitkami. "Zeptali se nás, kam chceme jít. Dali jsme jim seznam... a dostali se na všechna klíčová místa," řekl Daszak. "Na každé místo a ke všem lidem, s nimiž jsme se chtěli setkat. Takže to bylo opravdu dobré," dodal.

Daszak řekl, že tým nyní dokončil návštěvu všech míst a stráví několik dalších dní procházením údajů a konzultacemi s čínskými odborníky, než předloží shrnutí svých závěrů na tiskové konferenci před svým středečním odletem.

"Zatím nemůžu říci příliš mnoho o tom, co jsme zjistili, protože jsme ve fázi, kdy se týmy sejdou, aby probraly různé směry a problémy," řekl. Otázky, na něž se v následujících dnech zaměří, podle něj zahrnují výskyt prvních případů, jejich spojení se zvířaty a případnou úlohu takzvaného "chladného řetězce". To je možnost, že se virus do Číny dostal v balení dováženého mraženého jídla; tuto neprokázanou teorii se Čína už dlouho snaží prosadit.

Daszak ocenil čínské odborníky, kteří celé měsíce připravovali návštěvu týmu WHO, především pak zástupkyni ředitele Wuchanského institutu virologie Š' Čeng-li, se kterou spolupracoval už při zkoumání původu nemoci SARS v roce 2003.

Někteří lidé, především pak z kruhů bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, pokládali institut za možného původce úniku koronaviru; tato podezření ale byla podle Daszaka "značně zpolitizovaná".

Většina vědců hypotézu o úniku viru z laboratoře odmítá a soudí, že virus SARS-CoV-2 je přírodního původu a na lidi se přenesl z netopýrů nebo jiných živočichů; možná na wuchanském tržišti, kde se prodávala divoce žijící a exotická zvířata.

Čínská vláda příjezd týmu WHO schválila až po měsících diplomatických sporů, které generálního tajemníka WHO přiměly, aby si na situaci veřejně postěžoval. Peking se snaží vyhnout obviněním, že existenci nového koronaviru zpočátku tajil a umožnil tak rozšíření nemoci, kterou už se po celém světě nakazilo přes 105 milionů lidí a více než 2,2 milionu zemřelo.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nový Zéland zasáhla tři zemětřesení, hrozí tsunami

04.03.2021 21:50 Aktualizováno Nový Zéland dnes zasáhlo již třetí zemětřesení, úřady varují před tsunami a nařídily evakuaci…

Po středečním brutálním zásahu policie v Barmě pokračují protesty

04.03.2021 10:03 Barmská policie dnes zasáhla slzným plynem proti demonstrantům, kteří se shromáždili v největším…

Při protestech v Barmě dnes zemřelo 38 lidí. Zatýkají se novináři, mezi…

03.03.2021 19:57 Na několika místech Barmy při dnešních protestech proti únorovému vojenskému puči zemřelo 38 lidí.…

Olympijské hry v Tokiu zřejmě budou, ale bez diváků ze zahraničí

03.03.2021 16:12 Aktualizováno Japonská vláda s největší pravděpodobností neumožní zahraničním fanouškům přicestovat na olympijské…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama