Čína úspěšně vypustila kosmickou raketu, experti ji podrobili srovnání

Čína dnes úspěšně vypustila kosmickou raketu Dlouhý pochod 5 (Čchang-čeng-5, CZ-5), kterou odborníci kvůli nosnosti nákladu přirovnávají k americkým nosičům Delta IV Heavy a Falcon 9 či k ruským raketám Proton-M. Start byl živě přenášen prostřednictvím internetu. Agentura DPA poznamenala, že událost byla očekávána s napětím, neboť nejsilnější čínská raketa otevírá cestu k budoucím čínským misím k Měsíci a Marsu či ke stavbě kosmické stanice.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Raketa Dlouhý pochod
doporučujeme

Dnešní start CZ-5 byl v pořadí třetí a uskutečnil se z čínského kosmického střediska Wen-čchang v jižní ostrovní provincii Chaj-nan. Jeho plánování provázelo kvůli technickým úpravám několik odkladů, původně se tento start očekával letos v lednu.

Na palubě CZ-5 dnes byla telekomunikační družice Š'-ťien 20, která je určena pro geostacionární oběžnou dráhu. To je taková orbita, na které se družice pozorovatelům ze Země jeví jako nehybná.

První let raketa absolvovala v listopadu 2016 a tehdejšímu startu předcházel několikahodinový odklad kvůli technickým potížím. Problémy se v listopadu 2016 nevyhnuly ani samotnému letu, neboť nosič se satelitem se dostal na jinou oběžnou dráhu, než bylo zamýšleno. Dráha ale byla dodatečně upravena a satelit vstoupil na požadovanou orbitu, takže mise byla vyhodnocena jako úspěšná. Druhý let v červenci 2017 kvůli závadě na motoru skončil nezdarem.

Na nízkou oběžnou dráhu dokáže CZ-5 vynést 25 tun nákladu. Delta IV Heavy zvládne dopravit na tuto orbitu bezmála 29 tun a Proton-M 23 tun, podobně jako Falcon 9.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína hlásí jen jeden nový případ nákazy koronavirem

03.06.2020 08:28 Pevninská Čína zaznamenala v úterý jen jeden nový případ nákazy koronavirem. Infekce se prokázala u…

Protesty proti rasismu zasáhly celý svět, rostou obavy z šíření koronaviru

02.06.2020 17:38 Aktualizováno Solidaritu s americkými demonstracemi proti policejní brutalitě a rasismu dnes přišly v Sydney…

Ve Wu-chanu otestovány miliony lidí, odhaleno 300 asymptomatických případů…

02.06.2020 17:30 V čínském velkoměstě Wu-chanu, kde se vůbec poprvé na konci minulého roku objevil nový koronavirus,…

V Bangladéši zemřel s covidem-19 první barmský uprchlík

02.06.2020 11:49 Bangladéš dnes ohlásil první úmrtí v souvislosti s covidem-19 mezi barmskými Rohingy, kteří žijí v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy