Čína uvalila sankce na významné politiky USA, včetně pěti senátorů

Čínské ministerstvo zahraničí oznámilo, že počínaje dneškem zavádí sankce proti americkým představitelům, včetně senátorů Marca Rubia a Teda Cruze.

Marco Rubio
doporučujeme

Jde o odvetné opatření za obdobný krok Spojených států, které minulý týden uvalily restrikce na činitele Hongkongu a pevninské Číny včetně správkyně velkoměsta Carrie Lamové. Informovala o tom agentura Reuters.

"V odpovědi na jednání Američanů se Čína rozhodla uvalit sankce na jednotlivce, kteří se zachovali nevhodně vůči problematice Hongkongu," uvedl mluvčí ministerstva zahraničí Čao Li-ťien. O jaké sankce se bude jednat nespecifikoval.

Restrikce se kromě Cruze a Rubia týkají také senátorů Toma Cottona, Joshe Hawleyho a Pata Toomeyho, člena Sněmovny reprezentantů Chrise Smitha a jednotlivců z lidskoprávních skupin a neziskových organizací. Na Smitha, Rubia a Cruze Peking uvalil sankce již minulý měsíc, tentokrát kvůli sporu ohledně utlačování menšinových Ujgurů v Číně.

Peking a Washington jsou spolu v diplomatické při ohledně řady témat, včetně obchodu či nynější koronavirové krize. Napjaté vztahy vyostřil také čínský bezpečnostní zákon o Hongkongu, který ve městě pod čínskou správu platí od 30. června a který podle kritiků narušuje autonomii města.

Právě potlačováním svobod obyvatel Hongkongu Spojené státy v pátek odůvodnily sankce vůči čínským činitelům, které kromě Lamové mířily také na bývalého a nynějšího šéfa tamní policie, na ministra bezpečnosti či na ministryni spravedlnosti. USA jim zmrazily veškerý majetek ve Spojených státech a celkově Američanům zakázal s nimi obchodovat.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Indie hlásí přes 96.000 nových případů koronaviru

18.09.2020 08:22 V uplynulých 24 hodinách v Indii přibylo 96.424 nových případů nákazy koronavirem, čímž tam celkový…

Čína se podle americké diplomacie chová po světě jako násilník

17.09.2020 17:45 Čína se v poslední době po celém světě nechová jako zodpovědný globální aktér, ale spíše jako…

Čína protestuje proti cestě vládního činitele USA na Tchaj-wan

17.09.2020 13:22 Čína podala oficiální protest proti cestě náměstka amerického ministra obchodu Keitha Kracha, který…

Indie má znovu rekordní nárůst případů koronavirové infekce

17.09.2020 08:22 V Indii za poslední den znovu přibyl rekordní počet lidí nakažených koronavirem, testy infekci nově…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama