Čína varuje USA, aby nezasahovaly do jejích vnitřních záležitostí

Peking dnes vyzval Spojené státy, aby se nevměšovaly do vnitřních čínských záležitostí. USA společně s dalšími zeměmi ve čtvrtek kritizovaly schválení kontroverzního bezpečnostního zákona pro Hongkong a dříve spekulovaly o míře jeho autonomie, díky níž má velkoměsto a finanční centrum v rámci čínsko-amerických obchodních vztahů speciální status. Informovala o tom agentura Reuters.

Čína, ilustrační foto
doporučujeme

Peking se nebude zdráhat zavést proti Spojeným státům nezbytná protiopatření, uvedl dnes mluvčí čínského ministerstva zahraničí. Ostře také odmítl kritiku USA, Británie, Austrálie a Kanady, které ve čtvrtek Čínu obvinily z porušení mezinárodních závazků.

Nová právní norma schválená ve čtvrtek čínským parlamentem má umožnit potlačování teroristických a separatistických aktivit, podvratné činnosti i zahraničního vměšování. Peking přijetím legislativy reagoval na loňské hongkongské masové protesty. Podle kritiků jde však o omezení svobod.

Hongkong předala v roce 1997 Británie Číně pod podmínkou, že bude po dobu 50 let spravován podle principu "jedna země, dva systémy". Ten Hongkongu zaručuje oproti pevninské Číně určité svobody, mimo jiné svobodný tisk a nezávislé soudnictví.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo ve středu v Kongresu USA řekl, že Hongkong v tuto chvíli nemá dostatečnou autonomii vůči Pekingu na to, aby bylo pro Spojené státy nadále opodstatněné udržovat s ním zvláštní vztahy oproti zbytku pevninské Číny.

S reakcí k nové legislativě by dnes mohl vystoupit americký prezident Donald Trump.

Témata: Čína | USA | EuroZprávy.cz
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Indie hlásí rekordních 28 701 nakažených za den

13.07.2020 17:27 Indie zaznamenala za posledních 24 hodin rekordních 28.701 nově nakažených koronavirem. Celkem je v…

V Kazachstánu řádí smrtelnější nemoc než covid, varuje Čína. Úřady to…

13.07.2020 17:00 Aktualizováno Svět zasáhla další vlna strachu, když čínská ambasáda v Kazachstánu varovala před neznámou nemocí.…

Utekla, aby řekla pravdu o covidu-19. Viroložka z Hongkongu promluvila

13.07.2020 16:50 Čínská viroložka, která pracovala v Hongkongu v referenční laboratoři Světové zdravotnické…

Francouz podezřelý ze zneužití 300 dětí zemřel v Indonésii

13.07.2020 13:59 Francouz François Camille Abello podezřelý v Indonésii ze zneužití až 300 dětí, je po smrti.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy