Čína hlásí devět nových případů koronaviru, Rusko má přes 707 tisíc nakažených

Pevninská Čína ve středu zaznamenala devět nových případů nemoci covid-19, což je o dva více než o den dříve. Dnes o tom informovala agentura Reuters.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) v Číně
doporučujeme

Peking, kde se v červnu objevilo nové ohnisko infekce, za středu neoznámil žádný přírůstek, a to třetí den v řadě.

Všichni nově nakažení byli lidé, kteří do Číny přijeli ze zahraničí, píše Reuters. Čína rovněž ohlásila šest asymptomatických případů, kdy byl koronavirus zjištěn, ale lidé nevykazují žádné příznaky. Za úterý takovýchto záchytů bylo rovněž šest. Úmrtí s covidem-19 dnes Čína neoznámila žádné.

Země, která má zhruba 1,4 miliardy obyvatel a kde se virus poprvé před více než půl rokem prokázal, zaznamenala celkem 83.581 nakažených. Z nich 4634 na komplikace související s infekcí zemřelo.

Rusko dnes oznámilo 6509 nových případů nákazy koronavirem a 176 úmrtí v uplynulých 24 hodinách. O den dříve to bylo 6562 případů a 173 úmrtí. Celkem se v nejrozlehlejší zemi světa s přibližně 146 miliony obyvateli nakazilo od počátku pandemie 707.301 lidí, uvedla agentura Interfax. Dodala, že denní přírůstek nových případů už dva týdny nepřesáhl sedm tisícovek.

Nákaze celkem podlehlo 10.843 lidí, což podle údajů štábu nepřekračuje 1,5 procenta všech nakažených, uvedl TASS. Až dosud se z nemoci covid-19, způsobované koronavirem, uzdravilo dohromady 481.316 lidí, tedy více než dvě třetiny ze všech nakažených.

Z hlediska počtu potvrzených případů je Rusko na čtvrté příčce na světě, po Spojených státech, Brazílii a Indii.

Ruské údaje o úmrtích v souvislosti s covidem-19 budí pochybnosti zejména v západních médiích, které je považují za nízké. Ruské úřady to vysvětlují včasným rozpoznáním nákazy a přijetím odpovídajících opatření. Nicméně například moskevská radnice údaje o úmrtích v souvislosti s covidem-19 v hlavním městě přehodnotila a výrazně zvýšila. Někteří demografové se domnívají, že úplnější obrázek bude k dispozici až po porovnání úmrtnosti v letošním roce a v dřívějších letech.

Moskevský starosta Sergej Sobjanin dnes podle listu Kommersant ohlásil, že od pondělka 13. července skončí povinné nošení obličejových roušek na ulicích hlavního města. Roušky ale zůstanou povinné v městské dopravě, zdravotnických zařízeních či obchodech. Starosta vzhledem k pozitivnímu vývoji avizoval také další zmírňování omezení ve školství, kultuře, službách, rekreaci a zábavě. Moskva s více než 227.000 potvrzenými případy nákazy, které podlehlo více než 4000 Moskvanů, představuje nejpostiženější z ruských regionů. Nicméně od 1. července denní přírůstek nových případů nepřekračuje 700.

Íránské úřady ohlásily za jediný den 221 úmrtí spojených s koronavirem, což je nejvyšší denní údaj od února, kdy v zemi propukla epidemie. Informovala o tom íránská agentura Tasním. Naposledy země hlásila rekordní počet úmrtí s koronavirem v úterý, kdy informovala o 200 mrtvých.

"Za posledních 24 hodin jsme kvůli nemoci covid-19 bohužel přišli o 221 našich krajanů, celkový počet mrtvých tak činí 12.305," uvedla na tiskovém brífinku mluvčí íránského ministerstva zdravotnictví. Celkový počet nakažených v zemi podle ní vystoupil na 250.458, přičemž od středečního poledne bylo zaznamenáno 2079 nových případů infekce. Více než 212.00 lidí se podle mluvčí ale z nemoci už zotavilo.

Íránská vláda kvůli obnově ekonomických aktivit začala už v dubnu uvolňovat protikoronavirová omezení, ale počet případů v zemi dál stoupá a v pěti provinciích je situace špatná, takže tam byla ochranná opatření zpřísněna.

Prezident Hasan Rúhání minulý týden řekl, že nošení roušek ve vnitřních veřejných prostorách je povinné a ti, kdo neuposlechnou, nebudou mít nárok na státní služby. Roušky byly dosud v Íránu povinné v prostředcích hromadné dopravy, ale teheránské úřady si stěžovaly, že to lidé nedodržují. Rúhání řekl, že lidé bez roušek nebudou napříště vpuštěni do úředních budov.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přepadení věznice: V Afghánistánu pokračují boje s islamisty, řada mrtvých…

03.08.2020 16:18 Aktualizováno Útok Islámského státu (IS) na věznici ve městě Dželálábád na východě Afghánistánu a následný střet…

Melbourne dál zpřísňuje karanténu, nová opatření se dotknou stovek tisíc…

03.08.2020 14:27 Druhé největší australské město Melbourne, ve kterém již kvůli šíření koronaviru platí přísné…

Problém nepředstavují pouze Kimovy rakety, míní historik

03.08.2020 00:01 NÁZOR - Zatímco se Jižní Korea zabývá reakcí na stále sofistikovanější severokorejský raketový…

"Mučil mě a tvrdil že nejsem člověk." Čínský režim týrá ženy a nezletilé…

02.08.2020 22:07 Aktualizováno Čína tvrdě potlačuje ujgurskou kulturu a pomocí komunistické propagandy se turkické etnikum střední…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama