Čína zavádí kontroly cestujících ze zahraničí, bojí se koronaviru

Řada čínských měst nařídila přísnější kontroly cestujících ze zahraničí v obavě, že by mohli do Číny zavléct další zdroj nového typu koronaviru. Ten se přitom šíří od prosince z čínské provincie Chu-pej, která eviduje naprostou většinu všech nakažených na světě. Informaci přinesl list The Wall Street Journal.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

Wu-chan
doporučujeme

Čína v posledních dnech eviduje značný pokles počtu nových případů. V jiných zemích, zejména v Jižní Koreji, Íránu či Itálii, však nově nakažených v posledním týdnu výrazně přibývá. Tento trend vedl úřady v Pekingu a dalších městech ve východní Číně k přijetí kroků, jež podle nich mají "přísně zamezit importu epidemie ze zahraničí".

Peking například zavádí 14denní karanténu pro cizince, kteří nedávno pobývali v zemích či oblastech těžce zasažených epidemií. Nespecifikuje však, o které se jedná. Velká města v provinciích Šan-tung, Liao-ning a Ťi-lin konkrétně uvádějí, že se omezení týkají cestujících z Jižní Koreje a Japonska, které evidují stovky nakažených.

Preventivní kroky proti šíření epidemie zavedla vůči Číně v posledních týdnech řada světových zemí. Jedná se o omezování dopravy, vydávání cestovních doporučení, či dokonce zákaz vstupu pro čínské občany či osoby, které v Číně nedávno pobývaly. Peking dosud tvrdil, že tento přístup odporuje doporučením Světové zdravotnické organizace (WHO), a trval na tom, že jsou podobná opatření "zbytečná, vyvolávají strach a nejsou přátelská".

Po větším rozmachu nákazy v zahraničí, především právě v nedaleké Jižní Koreji, však čínské úřady začaly podobné kroky obhajovat, pokud jsou ovšem "vědecké, profesionální a náležité".

Čína tak již uvalila dvoutýdenní karanténu na 257 lidí, kteří v úterý přiletěli z jihokorejské metropole Soulu. Někteří cestující měli zvýšenou teplotu. Podle korejské ministryně zahraničí je opatření přehnané. Některá města pak oddělují zahraniční cestující na letištích do speciálních zón nebo jim povolují bydlet pouze v předem určených hotelích. Všem příchozím se kontroluje teplota.

Čína ve snaze zabránit domácímu šíření epidemie zavedla v postižených regionech rozsáhlá plošná karanténní opatření, jež se dotkla desítek milionů lidí. V zemi přitom dnes vyšla kniha z dílny propagandistického oddělení čínské komunistické strany s názvem "Souboj velmoci s epidemií". Dílo oslavuje způsob, jakým čínský prezident Si Ťin-ching vede úsilí koronavirus porazit. Má být přeloženo do pěti světových jazyků a mimo jiné vyzdvihuje "významné výhody, jež přináší vůdcovství komunistické strany a socialistický systém s čínskými rysy", uvedla agentura Nová Čína.

Loading...
Vstupte do diskuze (18)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Japonsko kvůli covid-19 zvažuje vyhlášení stavu nouze, měl by platit od…

06.04.2020 16:10 Aktualizováno Japonská vláda zvažuje, že kvůli koronaviru vyhlásí nouzový stav. Měl by začít platit již od úterý…

Na Novém Zélandu kvůli karanténě uvázlo 100 tisíc turistů

06.04.2020 08:45 Na Novém Zélandu je až 100.000 turistů, kteří tam uvázli kvůli koronaviru. Země před 12 dny…

Čína hlásí vzestup nových případů nákazy, jedno úmrtí

06.04.2020 07:20 V pevninské Číně v neděli přibylo 39 nových potvrzených případů nákazy koronavirem, oproti 30 o den…

"Raději nedomýšlet." Takto koronavirus udeří v rozvojovém světě, varuje…

06.04.2020 00:01 NÁZOR - Je děsivé sledovat pohromu a nebýt schopen jí bránit, konstatuje editorial serveru The…

Související:

Právě se děje

Další zprávy