Čína získala další spojence. Ve světe je už jen 15 zemí, které uznávají Tchaj-wan

Šalamounovy ostrovy dnes navázaly diplomatické vztahy s Čínou, a to jen několik dní poté, co ukončily vazby s Tchaj-wanem. V pátek vztahy s Tchaj-pejí přerušil i ostrovní stát Kiribati. Ve světě je tak nyní už jen 15 zemí, které Tchaj-wan uznávají - většina z nich je z Jižní Ameriky, karibské oblasti a Tichomoří. Informovaly o tom světové agentury.

Přidejte svůj názor

Tchaj-Wan
doporučujeme

"Netrpělivě očekáváme rychlý rozvoj dvoustranných vztahů mezi Čínou a Šalamounovými ostrovy," prohlásil dnes čínský ministr zahraničí při slavnostní ceremonii v Pekingu vedle svého protějšku ze souostroví v Tichém oceánu. Čína je podle agentury AFP nejvýznamnějším obchodním partnerem Šalamounových ostrovů.

Malý tichomořský ostrovní stát Kiribati v pátek přerušil diplomatické vztahy s Tchaj-wanem a rozhodl se místo toho uznat pevninskou Čínu. Ve světě je tak už jen 15 zemí, které uznávají Tchaj-wan - většina z nich je z Jižní Ameriky, Karibiku a Tichomoří.

Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.

Peking stupňuje úsilí o diplomatickou izolaci Tchaj-wanu od roku 2016, kdy se prezidentské funkce na ostrově ujala politička Cchaj Jing-wen. Prezidentčina Demokratická pokroková strana je tradičně vnímána jako síla prosazující nezávislost Tchaj-wanu na pevninské Číně či minimálně zachování současného stavu. Přerušení vztahů Tchaj-peje s dalšími dvěma státy je tak podle AFP pro Čínu diplomatickým úspěchem.

Od nástupu prezidentky Cchaj do úřadu v roce 2016 přišel Tchaj-wan už o sedm diplomatických spojenců, připomněla agentura Reuters. Kromě Šalamounových ostrovů a Kiribati to byla Burkina Faso, Dominikánská republika, Svatý Tomáš a Princův ostrov, Panama a Salvador.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Američané reagují na Čínu, zavedou podobné regule pro diplomaty

16.10.2019 21:39 Americká vláda bude po čínských diplomatech akreditovaných v zemi brzy požadovat, aby předem…

Filipíny postihlo silné zemětřesení, na místě jsou mrtví i zranění

16.10.2019 17:43 Nejméně jedno dítě dnes zahynulo při silném zemětřesení, které zasáhlo jih Filipín. Více než dvě…

Nobelova cena pro demonstranty v Hongkongu? Návrh patrně rozhněvá Čínu

16.10.2019 17:00 Hongkongský lid byl nominován na Nobelovu cenu za mír za rok 2020. Informovala o tom dnes agentura…

Propaganda KLDR: Kim zdolal posvátnou horu na bílém koni. Vtipálci dodali…

16.10.2019 16:56 Aktualizováno Severokorejská média dnes zveřejnila sérii fotografií, na nichž je zachycen vůdce země Kim Čong-un,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama