Čína zneužívá Covid-19 k masovému dohledu nad obyvatelstvem, tvrdí média

Pod pláštíkem závažnosti krize s koronavirem posilují čínské úřady masový dohled nad obyvatelstvem a rozšiřují opatření omezující svobodu.

Vzniká tak obraz říše, která se víc podobá Velkému bratru než univerzální hodnoty respektující mocnosti na vzestupu, píše deník Le Monde. 

Represe v době epidemie pokračují, upozorňuje i server cnbc.com. Nedávné zatčení dvou předních představitelů čínské opozice potvrzuje názory mnoha expertů, kteří se obávají, aby režim Si Ťin-pchinga nevyužil strachu vyvolaného šířením koronaviru a neposílil kontrolu nad čínskou společností natrvalo.

Šestačtyřicetiletý univerzitní profesor Sü Č'-jung, známý svým bojem za právní stát v Číně, který byl vězněn už v letech 2014 až 2017, byl 15. února zatčen v Kantonu u advokátky, k níž se uchýlil.

Podle britského listu The Guardian byl další univerzitní profesor Sü Čang-žun, který nesměl od roku 2018 přednášet, protože kritizoval reformu ústavy umožňující Si Ťin-pchingovi stát se doživotním prezidentem, odsouzen k domácímu vězení v Pekingu a nemůže komunikovat s vnějším světem.

Za "války lidu" proti koronaviru posilují čínské úřady pod pláštíkem závažnosti mimořádné situace dohled nad obyvatelstvem a rozšiřují opatření omezující svobody. Zpanikaření a vyděšení obyvatelé čínských měst nyní široce podporují systematickou praxi izolace, kterou zajišťují nejen nesčetní dobrovolníci, ale i moderní technologie včetně umělé inteligence. Tato praxe se však změnila v postupy, které už odporují právnímu rámci, jako je totální blokáda přístupových cest, zákaz vracet se do domovů či šíření osobních údajů pacientů.

Chinese officials in rural areas are creatively using #drones to make sure local residents don‘t gather together without wearing masks during the nationwide battle against the #coronavirus. https://t.co/e6khcWvUrx pic.twitter.com/td7u1ZZ4Kz

— Global Times (@globaltimesnews) January 31, 2020

Po prvním období, kdy byla určitá kritika týkající se zvládání krize povolena, nyní opět v zemi cenzura sílí. Počátkem února úřady oznámily zvýšenou kontrolu sociálních sítí. Propagandistický aparát komunistické strany vyzval k usměrňování veřejného mínění a k posílení kontroly nad informacemi.

Podle údajů organizace China Human Rights Defenders ze 7. února bylo 351 osob potrestáno za "šíření lživých informací" o koronaviru. Vypovězení tří dopisovatelů listu The Wall Street Journal, oznámené 19. února, tuto tendenci potvrzuje.

Rozpor mezi nedávným zlepšením údajů o stavu epidemie a posílením dohledu vyvolává otazníky nad skutečnými cíli zesílené kontroly. Má jen chránit zdraví obyvatelstva, nebo umožňuje ještě dále omezovat svobodu občanů? Zmizí tato omezení s epidemií, nebo se stanou všední věcí? Nic dobrého nevěští stále četnější shora diktované kroky, nová varování lékařům ani kurzy pořádané v některých městech provincie Chu-pej, která je epicentrem epidemie, jejichž cílem je "převychovat" ty, kdo se odváží odejít z domova bez povolení.

Toto znepokojení posilují nedávná zjištění některých médií, včetně listu Le Monde, ohledně rozsahu represí vůči ujgurským muslimům v provincii Sin-ťiang vedených pod záminkou rozsáhlého programu, jehož cílem je údajně zabránit radikalizaci. Rozsáhlé využívání databází ke sledování obyvatel s cílem internovat zhruba milion osob v Sin-ťiangu spolu s masovou kontrolou v souvislosti s koronavirem navozuje představu říše, která spíše připomíná Velkého bratra než vzestupující mocnost, která by respektovala univerzální hodnoty.

Související

Více souvisejících

Čína lidská práva Si Ťin-pching Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 34 minutami

Írán, ilustrační fotografie.

Írán čelí novým západním sankcím i hrozbě izraelské odvety

USA a Velká Británie ve čtvrtek uvalily rozsáhlé sankce na firmy a jednotlivce, kteří pomáhají s výrobou íránských dronů a řízených střel, uvedla zahraniční média. Jde o reakci na íránský útok na Izrael. Teherán ve čtvrtek zopakoval, že je připraven na další odvetu v případě slibované izraelské reakce. 

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Když získáte ocenění v prestižní soutěži Fotograf roku, kterou každoročně pořádá Asociace profesionálních fotografů ČR, je to velký úspěch. Dvacetiletý Matyáš Páleníček, čerstvý absolvent Střední školy reklamní a umělecké tvorby Michael, nedávno tuto cenu získal, a to v kategorii do 30 let.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Žhavá láva, ilustrační fotografie.

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Andrej Babiš

Babiš kvůli migračnímu paktu zaútočil na Fialu s Rakušanem

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

před 9 hodinami

Benzin letos poprvé zdražil nad 40 korun za litr. Růst cen má zpomalit

Benzin v Česku letos poprvé překonal cenovou hranici 40 korun za litr, zatímco nafta je téměř o korunu levnější. Litr benzinu momentálně stojí 40,12 Kč, za stejné množství nafty zaplatí řidiči 39,19 Kč. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy