Čína zahájila výrobu nové stíhačky. Na vyspělé americké vzdušné síly nestačí

NÁZOR - Do sériové výroby formálně vstoupil nový čínský bojový letoun s technologií stealth J-20, poukazuje vojenský publicista a bývalý pracovník Pentagonu Kris Osborn. V komentáři pro server National Interest tvrdí, že jde začátek nové fáze čínské snahy vyrovnat se americkému stroji F-35, zároveň ale dodává, že ani nový stroj se americkým vzdušným silám nevyrovná.

Čínská stealth stíhačka J-20
doporučujeme

Omezená produkce

Dřívější zprávy spekulovaly o tom, že Čína stihne vyrobit v roce 2019 až padesát strojů J-20, byť prohlášení o problémech s motory mohou značit jisté zpoždění, uvádí Osborn. Dodává, že poslední zpráva novin South China Morning Post hovoří o tom, že Čína údajně zahájila "masovou výrobu" letounu ve vylepšené verzi B, přičemž se chystá oficiální představovací ceremonie.   

"Pochopitelně není zatím jasné, kolik J-20 Čína vyrobí, ani jak rychle je plánuje vyrábět," pokračuje bývalý pracovník Pentagonu. Nadále trvají debaty a nejasnosti ohledně manévrovacích, bojových a stealth parametrech, upozorňuje Osborn.

Za další a podstatnější důvod, proč bude mít Čína problém konkurovat americkým letounům F-22 a F-35, ovšem považuje možný nedostatečný počet J-20.

I pokud by Čína skutečně vyrobila okolo padesátky strojů J-20, bude nadále podstatně zaostávat za současnou flotilou amerických operačně způsobilých a vyzbrojených letounů páté generace, poukazuje publicista. Odkazuje na stanovisko firmy Lockheed, že vyrobila a americkému letectvu dodala 195 strojů F-22, z nichž je 186 je způsobilých k boji.

Letoun F-22 z produkce firem Lockheed Martin a Boeing pohánějí dva motory Pratt & Whitney F119-PW-100 s dvouvektorově nastavitelnou výtokovou tryskou, je přes pět metrů vysoký, téměř dvacet metrů dlouhý, váží přes 19 tun a jeho maximální vzletová hmotnost je až 38 tun  nastiňuje Osborn. Doplňuje, že se vedou zajímavé diskuze o tom, jaký je tah uvedených motorů ve srovnání s těmi, které pohánějí F-35 a právě čínský J-20.

Co se týká F-35, informace jeho výrobce Lockheedu říkají, že firma loni dodala americkým ozbrojeným silám již 134. stroj a před nástupem koronaviru měla v plánu letos dodat 141 dalších, konstatuje bývalý pracovník Pentagonu. Dodává, že pandemie ovšem postihla dodavatelské řetězce a výrobní proces letounů, a tak Lockheed nedávno přiznal, že očekává dodání pouhých osmnácti až dvaceti čtyř F-35.

Výsledek špionáže

"Existují zprávy, že zjevné konstrukční podobnosti mezi J-20 a F-35 mohou ve skutečnosti pramenit ze špionáže," píše Osborn s odvoláním na předloňskou zprávu Pentagonu o stavu čínských ozbrojených sil. Podotýká, že pečlivý pohled na J-20 skutečně odhalí některé podobnosti s F-35, především design zakončení křídla a zapuštěné výtokové trysky.  

J-20 má ovšem širší a delší drak, připomíná publicista. Dodává, že dostupné snímky ovšem ukazují mnohem větší míru podobností mezi F-35 a jiným čínským víceúčelovým letounem, J-31.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Mnoho předchozích zpráv hovořilo o výrobních problémech a odkladech úvodní produkce strojů J-20, které se točily především okolo motorů WS-15 o vysokém tahu, poukazuje Osborn. Zmiňuje článek v deníku South China Morning Post, podle kterého práce na tomto motoru "zaostává za časovým rozpisem".

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Konfuciovy instituty šíří škodlivou kampaň, tvrdí Pompeo. USA je označily…

14.08.2020 14:38 Aktualizováno Spojené státy ve čtvrtek oznámily, že budou nově považovat agenturu, jež provozuje Konfuciovy…

Záhada v KLDR: Covid nemáme, tvrdí Kim. Přesto zavřel hranice, města a…

14.08.2020 13:38 Je Severní Korea jednou z mála zemí na světě, které se nákaza koronavirem prakticky vyhnula?…

V Aucklandu dál platí omezení pohybu, u výjezdů z města nyní hlídkuje…

14.08.2020 10:18 Nový Zéland kvůli desítkám nových případů koronaviru prodlouží o 12 dní omezení pohybu, které platí…

Afghánistán propouští poslední vězněné Tálibánce. Někteří mohou být vážnou…

14.08.2020 08:36 Afghánské úřady dnes oznámily, že začaly s propuštěním posledních 400 vězněných příslušníků hnutí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama