Čínská policie zatýkala v Hongkongu za pomoc uprchlíkům

Policie v Hongkongu zatkla devět lidí kvůli podezření, že poskytli peníze a další pomoc skupině 12 osob, které se v srpnu pokusily utéct z tohoto autonomního území, ale čínské úřady je zadržely. Informovala o tom dnes agentura AP. Devět zatčených - čtyři muži a pět žen - byli pokládáni za přátele zadržených.

Hongkong
doporučujeme

Policie devět lidí zatkla kvůli obvinění z poskytování pomoci podezřelým, kterým obstarali loď a zajistili dopravu a ubytování, uvedl policista z odboru organizovaného zločinu. Skupina 12 zadržených se podle něj dopustila trestných činů na území Číny a jejich zadržení nemělo nic společného s hongkongskou policií. Zatčeným policie také zabavila v přepočtu asi 1,5 milionu korun v hongkonské měně, dále počítače, mobilní telefony a stvrzenky na plavbu lodí. Policie nevylučuje, že bude zatýkat i nadále.

Předpokládalo se, že skupina 12 lidí, kteří se pokusili z Hongkongu uprchnout v srpnu, měla namířeno na Tchaj-wan. Čína totiž zavedla nový zákon o národní bezpečnosti, který se v Hongkongu zaměřuje na politické oponenty Pekingu.

Ačkoli je Hongkong součástí Číny, má samostatný imigrační systém a mezi autonomním územím a pevninskou Čínou existují hraniční kontroly.

Tchaj-wan v červenci otevřel kancelář na pomoc obyvatelům Hongkongu, kteří chtějí emigrovat. Samosprávná ostrovní demokracie je populární volbou mezi účastníky hongkongských protestů, kteří se po přijetí nového bezpečnostního zákona rozhodli opustit Hongkong, dodává AP.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Udeří supertajfun Goni. Filipíny se chystají na příchod nejhorší letošní…

31.10.2020 16:04 V očekávání nejsilnější letošní bouře na celém světě evakuovaly filipínské úřady již téměř milion…

Gay Pride: Duhového průvodu na Tchaj-wanu se zúčastnilo 100 tisíc lidí

31.10.2020 15:45 Asi 100.000 lidí se podle organizátorů citovaných agenturou AP zúčastnilo dnešního pravidelného Gay…

V muslimských zemích trvají protesty, dánská krajní pravice chce…

30.10.2020 15:55 Dánská krajně pravicová strana Nová buržoazie hodlá zahájit kampaň, jejímž cílem je opětovné…

Vietnam odklízí spoušť po tajfunu Molave, už se blíží další silná bouře

30.10.2020 10:29 K Vietnamu, kde od středy zahynulo téměř 40 lidí v důsledku tajfunu Molave, se blíží další bouře.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama