Čínská policie zatýkala v Hongkongu za pomoc uprchlíkům

Policie v Hongkongu zatkla devět lidí kvůli podezření, že poskytli peníze a další pomoc skupině 12 osob, které se v srpnu pokusily utéct z tohoto autonomního území, ale čínské úřady je zadržely. Informovala o tom dnes agentura AP. Devět zatčených - čtyři muži a pět žen - byli pokládáni za přátele zadržených.

Policie devět lidí zatkla kvůli obvinění z poskytování pomoci podezřelým, kterým obstarali loď a zajistili dopravu a ubytování, uvedl policista z odboru organizovaného zločinu. Skupina 12 zadržených se podle něj dopustila trestných činů na území Číny a jejich zadržení nemělo nic společného s hongkongskou policií. Zatčeným policie také zabavila v přepočtu asi 1,5 milionu korun v hongkonské měně, dále počítače, mobilní telefony a stvrzenky na plavbu lodí. Policie nevylučuje, že bude zatýkat i nadále.

Předpokládalo se, že skupina 12 lidí, kteří se pokusili z Hongkongu uprchnout v srpnu, měla namířeno na Tchaj-wan. Čína totiž zavedla nový zákon o národní bezpečnosti, který se v Hongkongu zaměřuje na politické oponenty Pekingu.

Ačkoli je Hongkong součástí Číny, má samostatný imigrační systém a mezi autonomním územím a pevninskou Čínou existují hraniční kontroly.

Tchaj-wan v červenci otevřel kancelář na pomoc obyvatelům Hongkongu, kteří chtějí emigrovat. Samosprávná ostrovní demokracie je populární volbou mezi účastníky hongkongských protestů, kteří se po přijetí nového bezpečnostního zákona rozhodli opustit Hongkong, dodává AP.

Související

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti. Rozhovor

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

Více souvisejících

Čína Hongkong

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 58 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Dominik Feri

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

včera

včera

Válka v Pásmu Gazy má už 34 tisíc mrtvých. Úřady nacházejí stovky těl u nemocnic

Pracovníci úřadu civilní obrany v Pásmu Gazy od pátku vyzvedli těla 210 Palestinců z improvizovaného pohřebiště v areálu nemocnice Násir ve městě Chán Júnis na jihu oblasti, informuje agentura AP. Od začátku izraelské operace loni v říjnu v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 34 151 Palestinců a dalších 77 084 bylo zraněno, sdělily dnes tamní úřady.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy