Čínská vláda čelí kritice. Úmrtí lékaře, který varoval před koronavirem, vyvolalo rozhořčení veřejnosti

Velký smutek, ale také nebývalou kritiku vládních úřadů vyvolala v Číně smrt lékaře z města Wu-chan, který se už v prosinci snažil varovat své kolegy před novým typem koronaviru a byl policií obviněn z šíření poplašných zpráv. Třiatřicetiletý oftalmolog viru podlehl v noci na dnešek.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Wu-chan
doporučujeme

Čínské vedení slíbilo, že okolnosti jeho úmrtí vyšetří. Cenzoři ale zároveň na sociálních sítích rychle odstraňují příspěvky, které v souvislosti se smrtí lékaře obviňují vládu.

Lékař Li Wen-liang pracoval v jedné z nemocnic ve městě Wu-chan, ze kterého se nový typ koronaviru začal koncem loňského roku šířit. V prosinci poslal v uzavřené diskuzní skupině zprávu svým kolegům. Upozorňoval je, že v jeho nemocnici bylo umístěno do karantény sedm lidí nakažených neznámým koronavirem, který se podobá viru způsobující nemoc SARS. Varoval před možným propuknutím epidemie a radil lékařům, aby nosili ochranné oblečení a pomůcky. O čtyři dny později ho navštívili policisté, obvinili ho z šíření falešných zpráv a rušení veřejného pořádku a vyzvali ho, aby své "nelegální aktivity" ukončil.

Zpráva o úmrtí očního lékaře, který se údajně koronavirem infikoval od pacientky, se dočkala obrovského množství komentářů na populární čínské sociální síti Weibo. Mnozí z pisatelů kritizovali úřady, že podcenily agresivitu viru a zpočátku se snažily držet jeho šíření v tajnosti. V dalších příspěvcích zaznívaly stížnosti na nedostatečnou svobodu projevu v Číně.

Server BBC News konstatoval, že si lze jen stěží vzpomenout na nějakou událost z posledních let, která by v Číně vyvolala takový zármutek, vztek a pocit nedůvěry k vládě. Dva nejpopulárnější hashtagy na síti Weibo ze čtvrtečního večera "Wuchanské úřady dluží doktoru Li Wen-liangovi omluvu" a "Chceme svobodu projevu" se ale rychle staly terčem cenzury.

Při dnešním hledání na síti Weibo bylo podle BBC patrné, že byly smazány statisíce komentářů a zbyla jich jen hrstka. "Toto není smrt udavače, to je smrt hrdiny," zněl jeden z nich.

Další diskutéři začali své reakce zveřejňovat pod méně nápadnými klíčovými slovy. "Nezapomeňte na to, jak se teď cítíte. Nezapomeňte tenhle pocit hněvu. Nesmíme dovolit, aby se něco podobného stalo znovu," napsal další z přispěvatelů.

"Jestli vás rozčiluje to, co vidíte, povstaňte. Mladí lidé, síla změny je ve vašich rukou," nabádal bojovně jiný.

Kolem smrti Li Wen-lianga navíc panoval zmatek. Původní zprávu o lékařově úmrtí čínská média dementovala s tím, že Li je v kritickém stavu, ale živý. Později však byla potvrzena jeho smrt, která nastala dnes ve 2:58 místního času (ve čtvrtek v 19:58 SEČ). Podle médií byl Li ženatý a měl jedno dítě, druhé má přijít na svět v červnu.

Od konce loňského roku si virus v pevninské Číně vyžádal 31.161 nakažených a 636 mrtvých. Stovky dalších případů infekce byly zaznamenány mimo pevninskou Čínu, po jednom mrtvém ohlásily Hongkong a Filipíny.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Spálená Austrálie. Požáry zasáhly 18 milionů lidí, hněv se obrátil proti…

18.02.2020 11:17 Rozsáhlé požáry v Austrálii se přímo či nepřímo dotkly více než tří čtvrtin obyvatel země, tedy 18…

Covid-19 se přemění v pandemii světových rozměrů? Počet obětí stále roste

18.02.2020 10:28 Aktualizováno Nemoci způsobené novým typem koronaviru podlehlo v pevninské Číně již 1868 lidí a nakažených je 72…

Kuriózní zločin: Koronavirus vedl k ozbrojené loupeži toaletního papíru

18.02.2020 09:21 Policie v Hongkongu v pondělí zadržela dva muže podezřelé z loupežného přepadení řidiče dodávky se…

Výletní loď zamořená koronavirem. Evakuaci svých občanů chystá Británie

18.02.2020 08:35 Britské ministerstvo zahraničí dnes uvedlo, že pracuje na vyslání letadla do Japonska, které by…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama