Čínské město na ruských hranicích je novým ohniskem koronaviru. Jsem vyděšená, říká obyvatelka

Zatímco město Wu-chan, původní ohnisko epidemie koronaviru v Číně, se ve středu po více než dvou měsících otevřelo a čínská vláda postupně uvolňuje opatření proti koronaviru i jinde, v odlehlém čínském městě Suej-fen-che na hranicích s Ruskem platí nově omezení pohybu.

Přidejte svůj názor

Wu-chan
doporučujeme

Ve středu totiž přes zdejší hraniční přechod přicestovalo do Číny několik lidí, u kterých testy prokázaly koronavirus, píše BBC. Čína rovněž dočasně uzavřela všechny své pozemní hraniční přechody s Ruskem, Rusko k tomuto kroku přistoupilo již dříve.

Ve stotisícovém Suej-fen-che, které leží na severovýchodě Číny přibližně 1600 kilometrů od Pekingu, se nyní pro pacienty s koronavirem staví také nemocnice se 600 lůžky.

Ve středu bylo v pevninské Číně přibližně 60 nově potvrzených případů koronaviru zavlečeného ze zahraničí, z toho 25 infikovaných lidí se do země dostalo právě přes Suej-fen-che. Nakažení byli všichni čínští občané, kteří se vraceli z Moskvy přes Vladivostok zpět do vlasti. Čínské úřady pak oznámily, že virus se v Suej-fen-che prokázal u 86 dalších lidí, kteří přicestovali stejným způsobem z Ruska, nejevili však příznaky onemocnění.

Omezení pohybu v Suej-fen-che není zatím tak přísné, jako tomu bylo ve Wu-chanu. Lidé mají zůstávat doma, jednou za tři dny se ale může jeden člen domácnosti vydat na nákup základních potřeb. Hranice s Ruskem je nyní pro osoby uzavřená, zboží přes ní plynout může. Rusko uzavřelo hranici v opačném směru již v únoru.

"Jsem vyděšená," řekla BBC žena, která ve městě provozuje pekárnu. "Mnoho lidí odsud odjelo. Ale to my nemůžeme, protože se musíme starat o obchod," dodala. Zaměstnanec místní restaurace si postěžoval, že v tomto ročním období má podnik, ve kterém pracuje, hlavní sezónu a denně ho navštíví až 1000 zákazníků. Restaurace ale musela tento týden zavřít a nikdo netuší, jak dlouho bude situace trvat. S rozhodnutím vlády přesto souhlasí.

Se 63 nově potvrzenými případy koronaviru za středu zažívá Čína podle agentury Reuters druhý den v řadě nárůst nově infikovaných. Čínským úřadům nyní dělají starosti hlavně lidé, kteří si koronavirus přivezou ze zahraničí, těch je totiž mezi nově nakaženými drtivá většina.

Počet takzvaných importovaných případů v Číně se ve středu přehoupl přes 1100, jde hlavně o čínské studenty vracející se do vlasti.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína za čtvrtek hlásí pět nových případů koronaviru

05.06.2020 08:38 Pevninská Čína za čtvrtek hlásí pět nových případů nákazy koronavirem a tři infikované bez příznaků…

V Hongkongu si lidé připomínají masakr na Tchien-an-men, navzdory zákazu

04.06.2020 16:44 Aktualizováno Tisíce hongkongských aktivistů se dnes vzepřely policejnímu zákazu a přišly do centrálního parku…

Peking utahuje šrouby. Parlament v Hongkongu schválil zákon o hanobení…

04.06.2020 12:20 Hongkongský parlament dnes schválil zákon, který urážky čínské státní hymny kvalifikuje jako…

Kimova sestra hrozí Jižní Koreji kvůli posílání letáků přes hranici

04.06.2020 11:28 Severní Korea dnes pohrozila, že vypoví vojenskou dohodu s Jižní Koreou z roku 2018 a uzavře…

Související:

Právě se děje

Další zprávy