Čínský prezident Si Ťin-pching přijel do ohniska koronaviru

Čínský prezident Si Ťin-pching dnes navštívil Wu-chan. Je to jeho první návštěva místa, odkud se loni v prosinci začal šířit nový koronavirus, který dosud zabil na celém světě až 4000 lidí. Prezident chce podle agentury Reuters svou návštěvou dát najevo, že opatření, jež Peking zavedl proti šíření viru, byla účinná. Čínská burza na Siovu návštěvu zareagovala okamžitě oživením.

V Číně se nakazilo od konce loňského roku přes 80.000 lidí a více než 3100 zemřelo. Už několik dní se ale šíření viru zpomaluje a denní nárůst nových případů je stále mírnější. Čísla ale naopak stoupají jinde ve světě, nejvíce v Itálii, Jižní Koreji a Íránu.

Nejpostiženějším místem je čínská provincie Chu-pej a její středisko Wu-chan. "Je zřejmé, že Si nemohl Wu-chan navštívit dříve. Riziko, že by se mohl nakazit, bylo příliš vysoké. Teď tam přijel sklidit úrodu. Jeho přítomnost dává komunistické straně možnost brzy ohlásit vítězství nad virem," citovala agentura Reuters profesora univerzity v Pekingu Čang Minga.

Prezident ve Wu-chanu hodlá podle agentury AP vyjádřit vděk zdravotníkům, vojákům, policistům, zaměstnancům města i dobrovolníkům, stejně tak jako obyvatelům a pacientům, uvedla k Siově návštěvě čínská agentura Nová Čína.

Na Čínu se v počátcích snesla kritika za zatajování informací a zlehčování možného rizika. Země ale zavedla drakonická opatření v podobě uzávěry jedenáctimilionového Wu-chanu i celé provincie Chu-pej a podařilo se jí šíření koronaviru omezit.

Úřady v Chu-peji se nyní chystají uvolnit omezení a povolit cestovat lidem z méně postižených oblastí.

Související

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti. Rozhovor

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

Více souvisejících

Si Ťin-pching Wu-chan Čína Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 12 minutami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 37 minutami

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

Zdroj: Martin Pleštil

Další zprávy