Čínský tisk: Čína chce soudit tchajwanského špióna, jenž žil v ČR

Čína se chystá postavit před soud Tchajwance, kterého bezpečnostní složky v zemi zadrželi loni v dubnu a jehož viní ze špionáže. Informoval o tom čínský státní deník Global Times. Muž podle něj působil jako výzkumný pracovník v Praze a ke špionáži se již přiznal. Tchaj-wan označil přiznání za vynucené a Čínu obvinil, že úmyslně poškozuje vzájemné vztahy, informovaly dnes agentury Reuters a DPA.

Čína, ilustrační fotografie
doporučujeme

List Global Times informoval o údajném tchajwanském špiónovi v obsáhlém materiálu, podle agentury Reuters se muž objevil také v čínské státní televizi.

Čcheng Jü-čchin (Cheng Yu-chin), který se narodil v roce 1977, podle čínských médií působil od roku 2004 v Praze, mimo jiné na Univerzitě Karlově. V roce 2015 založil institut s názvem The EU-China Economics & Politics Institute, který podle aktuálních informací na webu sídlí na pražském Ovocném trhu. Čcheng Jü-čchin je na webu uveden jako ředitel ústavu.

Čínský státní list napsal, že se Tchajwanec přiznal, že se v Praze "záměrně pokoušel získat pozornost tchajwanských tajných služeb". To se mu podle Global Times i podařilo. Čcheng se totiž údajně stal tchajwanským agentem s úkolem shromažďovat informace, rekrutovat agenty z řad čínských občanů a především "poškodit diplomatické vztahy Čínské lidové republiky s dalšími zeměmi" včetně Česka.

Čcheng Jü-čchin, který je údajně členem tchajwanské vládní Demokratické pokrokové strany (DPP), podle čínského státního listu navštívil v letech 2011 až 2013 jako akademický pracovník čtyřikrát pevninskou Čínu. Tchajwanským tajným službám údajně předával informace o lidech, se kterými se v zemi setkal.

Na počátku roku 2019 Čcheng podle čínského deníku šířil "nepodložené" informace o tom, že Číňané žijící v Česku jsou "čínští špióni". Údajnému tchajwanskému špiónovi se podle Global Times podařilo také infiltrovat čínské diplomatické kruhy v Česku a shromažďoval o jejich členech informace.

Čínské úřady zadržely Čchenga podle Global Timesa v dubnu 2019 v pevninské Číně kvůli podezření ze špionáže. Po 18 měsících ve vazbě má nyní stanou před soudem.

V přiznání, které bylo ale podle tchajwanských úřadů vynucené, Čcheng uvedl, že v Praze založil institut, aby mohl "navštěvovat mezinárodní konference, a sbírat tak více zpravodajských dat". Dále řekl, že si je vědom, že to, co udělal, pevninskou Čínu "poškodilo".

Podle agentury Reuters Tchajwancovo přiznání vysílala v pondělí pozdě večer čínská státní televize. Už v neděli podle ní přenášela přiznání jiného údajného tchajwanského špióna, který se měl zapojit do protestů v Hongkongu.

Podle agentury DPA se proti zprávě čínských médií o údajném špiónovi působícím v Praze Tchaj-wan ostře ohradil. Čchengovo přiznání označil za vynucené. Čína se podle Tchaj-peje úmyslně snaží poškodit vzájemné vztahy.

Bývalý předseda tchajwanské Demokratické pokrokové strany Čcho Jung-tchaj, pro kterého Čcheng podle čínských médií na Tchaj-wanu pracoval jako asistent, na facebooku napsal, že muže vůbec nezná.

Ostrov Tchaj-wan považuje Čína za svou nedílnou součást a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.

Vztahy mezi Tchaj-wanem a Českem se letos staly předmětem zájmu kvůli cestě předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) do této ostrovní země. Proti návštěvě Tchaj-wanu ostře protestovala Čína, Vystrčila kritizovali i prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš (ANO).

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína považuje přijetí šéfa tibetského exilu v USA za vměšování

20.10.2020 14:15 Čínské ministerstvo zahraničí dnes vyzvalo Spojené státy, aby přestaly zasahovat do čínských…

Úřady v Austrálii nařídily evakuovat loď, polovina posádky má koronavirus

20.10.2020 10:53 Australské úřady u západního pobřeží evakuovaly posádku z lodě s dobytkem, protože asi u poloviny z…

V Indii vyvstal nový problém: Města zahalil smog, ten urychluje šíření…

20.10.2020 09:47 Indie dnes ohlásila nejnižší denní nárůst případů koronaviru a úmrtí s covidem-19 za poslední tři…

Tokio zajistí bezpečnou olympiádu, slibuje vláda. Panují obavy z útoku…

20.10.2020 08:41 Japonsko podnikne ochranná opatření, aby zajistilo úspěch olympijských her, jež se budou v roce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama