Čínský Wu-chan se po více než dvou měsících otevírá

Obyvatelé čínského města Wu-chan, kde se v prosinci loňského roku poprvé objevil koronavirus způsobující nemoc covid-19, odkud se rozšířil do světa, budou moci poprvé od konce ledna město opustit. Uzávěra města skončí o půlnoci místního času (dnes 18:00 SELČ).

Wu-chan, který je metropolí provincie Chu-pej a nejlidnatějším městem ve střední Číně, byl uzavřen 23. ledna. Obyvatelé města, kde žije téměř sedm miliónů lidí, ho nesměli opustit a ti, kdo odjeli na oslavy čínského Nového roku za rodinami, se nemohli vrátit domů.

Toto město, které se nachází u soutoku řek Jang-c’-ťiang a Chan-ťiang, a za běžných okolností láká turisty do ulic lemovaných kvetoucími třešněmi, může světu sužovanému pandemií poskytnout pohled na nejistou budoucnost poté, co se koronavirus podaří dostat pod kontrolu.

Továrny ve Wu-chanu, který je středočínským centrem výroby oceli a automobilů, už mohou obnovit provoz, ale dělníci se do nich vracejí jen pomalu a dodavatelské řetězce jsou narušené. Ve městě také znovu otevřela nákupní střediska, ale jsou převážně prázdná, protože většina lidí se stále bojí jít si nakoupit cokoli jiného, než nejnutnější životní potřeby, napsal na svých webových stránkách zpravodajský server Bloomberg.

Město, které světu jako první ukázalo, jak rychle dokáže virus zahltit zdravotní systém, se sice otevírá, ale pohyb obyvatel zůstává pod přísnou kontrolou. Oficiální činitelé se obávají, aby se nákaza znovu nerozšířila.

Ve Wu-chanu byla více než polovina všech čínských oficiálně ohlášených případů nákazy i úmrtí. Je tedy nejen místem, kde šíření nákazy začalo, ale také tím, kde koronavirus v rámci Číny nechal nejhlubší rány. Pro čínskou vládu je otevření Wu-chanu klíčovým mezníkem v příběhu o vítězství nad koronavirem, ale všechny prvotní signály naznačují, že návrat k normálnímu životu bude pomalý a zdlouhavý.

Před koronavirem byl Wu-chan podle zprávy Milkenova ústavu pro rok 2019 devátým nejlepším městem v Číně a polepšil si o sedm míst v porovnání s rokem 2018. Dařilo se tu technologicky vyspělým odvětvím od výroby čipů až po biomedicínu, a patřil mezi hlavní čínská střediska automobilového průmyslu.

Město se také pravděpodobně v dohledné době nedočká obnovení přímých zahraničních investic. Když v Číně v roce 2003 vypukla epidemie nemoci SARS, která se posléze rozšířila do dalších zemí světa, vyschly přímé zahraniční investice do provincie Kuang-tung, kde epidemie začala, na následující dva nebo tři roky.

Související

Čína, Koronavirus SARS-CoV-2

Americké tajné služby: Neexistují přímé důkazy, že covid-19 začal v laboratoři ve Wu-chanu, oznámila

Americké tajné služby ve svých odtajněných zpravodajských informacích zveřejnily, že nedohledaly žádné přímé důkazy spojující incident ve výzkumném středisku v čínském Wu-chanu s počátkem pandemie covidu-19. Tímto zjištěním americké tajné služby nepotvrdily účast zmíněného výzkumného zařízení na vzniku této globální zdravotní krize, uvádí agentura Reuters..

Více souvisejících

Wu-chan Čína Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 34 minutami

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy