Čínští novináři mají potíže s vízy v USA, Peking pohrozil odvetou

Čína dnes pohrozila odvetou, pokud americká vláda bude pokračovat podle Pekingu v nepřátelském jednání proti čínským novinářům v USA. Uvedla to agentura Reuters. Čínským reportérům za oceánem hrozí, že budou muset zemi opustit, protože jim brzy skončí platnost víz. Podle čínského státního deníku Global Times by se čínská reciprocita mohla týkat Američanů v Hongkongu.

Čína, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Pokud budou Spojené státy ve svém jednání pokračovat, Čína odpoví svými (...) opatřeními, aby obhájila svá práva," uvedl podle Reuters mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Weng-pin. Neupřesnil ale, kolika čínských novinářů se problém s vízy týká, ani jakou povahu by mohly čínské odvetné kroky mít.

Šéfredaktor listu Global Times Chu Si-ťin ale na svém twitterovém účtu napsal, že reakce Číny by se mohla zaměřit na americké reportéry v Hongkongu. List Global Times vydává vládnoucí komunistická strana.

Od 11. května letošního roku, kdy Spojené státy omezily pobyt čínských žurnalistů na 90 dní s možností prodloužení, ještě žádný čínský novinář podle Wanga toto prodloužení neobdržel.

Americko-čínské vztahy se v poslední době výrazně zhoršily z mnoha důvodů, jako je koronavirus či neshody v obchodních otázkách. V uplynulých měsících je poznamenaly také vzájemné odvetné akce proti novinářům obou zemí. V březnu Spojené státy snížily ze 160 na 100 počet čínských občanů, kteří mohou v USA pracovat pro čínská státní média. Čína letos vyhostila americké novináře z listů The New York Times, The Wall Street Journal a Washington Post.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína ztratí přístup ke klíčové stanici pro vesmírné aktivity. Kvůli…

21.09.2020 13:52 Švédská státní společnost SSC neprodlouží Číně smlouvu na využívání klíčové pozemské stanice v…

Nový Zéland zrušil opatření proti covidu, výjimkou je Auckland

21.09.2020 12:19 Premiérka Nového Zélandu Jacinda Ardernová dnes oznámila, že v zemi od půlnoci přestanou platit…

Tádžmahal se po půl roce opět otevřel, turisté musí dodržovat přísná…

21.09.2020 12:11 V Indii dnes po šesti měsících otevřela znovu své brány jedna z nejznámějších světových památek,…

Izrael vydá do Austrálie exředitelku židovské školy, je obviněna ze…

21.09.2020 10:36 Izraelský soud dnes povolil vyhostit ženu, která je v Austrálii obviněná ze sexuálního zneužívání…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama