Co se stane, pokud zemře Kim? Analytik varuje před velkým konfliktem

NÁZOR - Pozorovatelé dění v Severní Koreji bedlivě sledují zprávy o tom, že Kim Čong-un možná zemřel, nebo je ve "ohrožení života" po nepovedeném lékařském zákroku, poukazuje Malcolm Davis v komentáři pro server National Interest. Bezpečnostní analytik působící v Australském ústavu pro bezpečnostní politiku dodává, že v té souvislosti sílí spekulace o případném nástupnickém uspořádání.

KLDR není ve vakuu

Největší pozornost se upíná na diktátorovu sestru Kim Jo-čong, která by byla logickým nástupcem, pokud možno v hladkém předání moci, konstatuje odborník. Podotýká, že takový výsledek ale není jistý.

Záleží na tom, jak by četné frakce v okolí Kim Jo-čong zareagovaly na její mocenský vzestup a zda by síly čekající na příležitost k přerušení nástupnické linie Kimů neviděly případnou smrt současného vůdce jako svůj čas k akci, nastiňuje Davis. Odkazuje na názor politologa Van Jacksona, že v nejhorším případě by mohlo dojít v KLDR k nebezpečnému mocenskému boji, který by zemi destabilizoval a dovedl ji k vojenskému střetu se Spojenými státy a Čínou.

Jak Jackson upozorňuje, neklid - ne-li občanská válka - v Severní Koreji vznáší otázku bezpečnosti severokorejských jaderných zbraní, připomíná analytik.Vysvětluje, že pokud by se v zemi zhroutil řád, americké síly v Jižní Koreji a jihokorejská armáda by mohly být přinuceny intervenovat a tamní atomový arzenál zajistit, ale postup Američanů k řece Amnokkang by naopak mohl snadno vyvolat protireakci Pekingu.

"Alternativou je, že Čína by mohla postoupit na jih od Amnokkangu, aby stabilizovala vnitřní neklid a zabránila přílivu severokorejských uprchlíků - potenciálně s covid-19 - směřujících do Číny," pokračuje odborník. Pokládá také otázku, jak by reagoval Washington a Soul, pokud by čínská vojska postupovala směrem k 38. rovnoběžce.    

Klíčovým bodem zůstává, že situace na Korejském poloostrově se neodehrává ve strategickém vakuu a tamní potenciální vývoj, i americkou reakce na něj, bude Peking bedlivě sledovat a posuzovat v širším kontextu sílícího americko-čínského strategického soupeření, uvádí Davis. Konstatuje, že Čína zřejmě chce využít oslabení Spojených států koronavirem a jakýkoliv neklid v KLDR by dramaticky zvýšil riziko širšího konfliktu.

Jako Sarajevo

Čínské námořnictvo již testuje v jiných oblastech odhodlání amerického námořnictva a v Jihočínském moři například potopilo vietnamskou rybářskou loď a zaměřilo radar pro navádění palby na filipínské vojenské plavidlo, připomíná analytik. Podotýká, že americké, australské a čínské loďstvo operují v blízkosti a poblíž sporných oblastí, tudíž potenciál ke střetu existuje a může vést rychle k širšímu konfliktu.

Davis zmiňuje tvrzení novináře Petera Jenningse, že rostoucí asertivita Číny je patrná ve světle poklesu americké vojenské připravenosti v důsledku koronavirové pandemie, Peking stupňuje tlak na Tchaj-wan, přičemž roste možnost vojenské blokády ostrova z čínské strany, jelikož Peking cítí, že Washington je zaneprázdněn domácími problémy a možná by nedokázal reagovat.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Prudká destabilizace situace na Korejském poloostrově by se k těmto rizikům přidala," píše odborník. Domnívá se, že tváří v tvář nestabilitě v KLDR a při hrozbě námořního konfliktu v Jihočínském moři může Peking kalkulovat s tím, že nastal čas jednat rázně, v čemž ho může povzbudit i stále větší efektivita čínských vojenských prostředků, která nedávno přiměla Spojené státy poprvé za 16 let stáhnout své bombardéry z ostrova Guam.   

Naznačený scénář je bezpochyby nejhorším možným a rozhodně není nevyhnutelný, přiznává Davis. Dodává ovšem, že absence jasného nástupnického procesu pro náhlé úmrtí Kim Čong-una posiluje riziko, že v takovém případě se důsledky nemusejí týkat jen jeho izolovaného "království".

Podobně jako atentát na arcivévodu Františka Ferdinanda v Sarajevu v roce 1914 může i smrt severokorejského vůdce zažehnout ničivý požár, který zachvátí celý svět, varuje závěrem analytik.

Související

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) Kim Čong-un Čína USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

včera

včera

včera

Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Státy NATO Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany

Členské státy Severoatlantické aliance se v pátek dohodly, že Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany. Po online konferenci ministrů obrany zemí NATO s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci zasedání Rady NATO - Ukrajina to oznámil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

včera

včera

Anthony Blinken

USA údajně dostaly informaci o útoku na Írán na poslední chvíli

Spojené státy v pátek na zasedání ministrů zahraničí seskupení G7 informovaly, že od Izraele dostaly "na poslední chvíli" informace o dronovém útoku v Íránu. Oznámil to v pátek italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Šéf americké diplomacie Antony Blinken se k tomu odmítl vyjádřit.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Hnutí ANO zrušilo účast na jednání o reformě důchodů. Další rozhovory nemají smysl, reagoval Pavel

Opoziční hnutí ANO se rozhodlo zrušit svou účast na pondělním jednání o reformě důchodového systému na Pražském hradě. Důvodem bylo opakované prohlášení nejvyšších představitelů vlády, že reformu prosadí bez ohledu na stanovisko opozice. Prezident Petr Pavel vyjádřil zklamání nad postojem ANO a uvedl, že další rozhovory v současném formátu jsou bezpředmětné.

včera

Lidé volí ve volbách.

Češi budou mít z čeho vybírat. Do eurovoleb míří 30 stran a hnutí

Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v České republice. Ministerstvo neodmítlo žádnou z přihlášených kandidátních listin, s výjimkou jedné, která byla podána po uplynutí stanovené lhůty. Volby se budou konat 7. a 8. června.

včera

včera

Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho gesto na chodbě před soudní síní u Manhattanského trestního soudu v New Yorku (18. dubna 2024).

Soud s Trumpem: Tucet porotců rozhodne. Kdo jsou ti lidé?

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavla zklamalo Babišovo ANO. O změnách v důchodech už nechce jednat

Nejsilnější opoziční hnutí ANO se nehodlá zúčastnit dalšího jednání o důchodových změnách, které pořádá prezident Petr Pavel. V pátek o tom informovala Kancelář prezidenta republiky v tiskové zprávě. Hnutí expremiéra Andreje Babiše považuje jednání za bezpředmětné. 

včera

včera

včera

včera

CIA: Pokud Ukrajina nedostane peníze, letos válku s Ruskem prohraje

Ukrajina může do konce letošního roku přehrát válku s Ruskem, pokud jí Spojené státy neposkytnou další vojenskou pomoc, varoval ve čtvrtek šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Bill Burns. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy