Co ukázala pandemie o Číně a Spojených státech? Prestižní deník má jasno

NÁZOR - Moudří stařešinové kdysi předpovídali, že východ a západ se jednou spojí, přičemž obrozující se a vládnoucí mocnost společně zaujmou novou vůdčí roli, uvádí editorial serveru The Guardian. Renomovaný britský deník ovšem dodává, že myšlenka čínsko-amerického partnerství "G2", dosažení jejich vzájemného konsensu na klíčových otázkách zásadních k vedení mezinárodního společenství, vždy zněla jako pohádka.

Čínský prezident Si Ťin-pching, prezident USA Donald Trump

Špatný vtip

"Od této chvíle to ale zní spíše jako špatný vtip," deklaruje prestižní deník. Tvrdí, že spolu s tím, jak současná pandemie koronaviru sice ohrožuje miliony životů a přináší riziko strádání v globální ekonomické recesi, nedostatky Číny i Spojených států jsou stále zřetelnější.

Čínské úřady tajily epidemii ve Wu-chanu a šikanovaly ty, kteří se snažili troubit na poplach, čímž umožnily šíření koronaviru v zemi i za její hranice, vyzdvihuje editorial. Přiznává, že až následná drakonická opatření zřejmě zastavila šíření nemoci na čínském území - alespoň prozatím - a měla by dalším státům koupit pomyslný čas, aby se připravily.

Čínští diplomaté a čínská státní média také šířili divoké konspirační teorie, které naznačovaly, že virus pochází ze Spojených států, případně tam byl vytvořen, i když to čínští představitelé nyní berou zpět, poukazuje The Guardian. Připomíná, že Peking i tak minulý týden, tedy v době, kdy se všichni soustředili na pandemii, vyhodil americké novináře z velkých mediálních organizací v zuřivé odvetě za zpřísnění dozoru nad čínskými státními médii v USA.

Americký prezident Donald Trump zase strávil týdny zlehčováním obav, když naznačoval, že virus "zmizí" a je "poměrně značně pod kontrolou", upozorňuje britský server. Doplňuje, že šéf Bílého domu přenechal odpovědnost jednotlivým americkým státům a nyní chce návrat do normálu, jako by tato možnost byla realistická.

Světová zdravotnická organizace varuje, že Spojené státy se mohou stát novým centrem pandemie a tamní lékařští experti i guvernéři jednotlivých států si zoufají, uvádí renomovaný deník. Podotýká, že Trump se naopak snažil odlákat německou firmu vyvíjející možnou vakcínu do USA a prosazoval nevyzkoušenou léčbu.

"Jeho administrativa s bezdůvodnou krutostí utužila sankce vůči Íránu, jedná z nejhůře (koronavirem) zasažených zemí," píše editorial. Dodává, že Trump sám až do tohoto týdne o nemoci hovořil jako o "čínském viru", ačkoliv tím stigmatizoval Číňany s podněcoval nenávistné útoky proti nim.

Je třeba hledat nové cesty kooperace

Trump ale může svého obviňování litovat, protože mnoho materiálů pro potřebné vybavení, například masky, se vyrábí především v Číně, konstatuje prestižní server. Upozorňuje, že experti sice viní z ukončení výroby penicilinu a aspirinu v USA predátorskou cenovou politiku čínských firem, ale ve skutečnosti federální úřady ukázaly bohorovnost, když nedokázaly uchránit vlastní klíčové zdroje a spoléhaly na zahraniční produkci.    

"Selhání Washingtonu umožňují Pekingu - navzdory jeho vlastní trestuhodnosti - obnovit si tvář a budovat zahraniční vliv," pokračuje The Guardian. Odkazuje na prohlášení srbského prezidenta Aleksandra Vučiće, že jediná země, která může Srbům pomoci, je Čína, protože evropská solidarita zkrátka neexistuje, načež do Srbska z Číny promptně dorazily ochranné pomůcky a zdravotničtí experti.  

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Čínské dodávky zdravotního materiálu jiným zemím jsou vítané, stejně jako byla pomoc, kterou Čína dostala od Evropské unie, když vypukla epidemie ve Wu-chanu, což platí i o vybavení, které s spolu sdílejí evropští sousedé, konstatuje britský deník. Připomíná přitom úterní varování vysokého představitele EU pro zahraniční politiku Josepa Borrella, který varoval před "bojem o vliv" skrze "politiku štědrosti" a apeloval na Unii, aby ukázala, že solidarita není prázdná fráze.

Současná pandemie podtrhuje potřebu mezinárodní spolupráce, jelikož na globální problémy musí přijít globální odpověď, tvrdí editorial. Situace podle něj ale také opět ukázala, že Čína ani Spojené státy nedokážou zaujmout vůdčí roli, nemají zájem na spolupráci, a tak zbytek světa musí najít vlastní cestu vzájemné kooperace.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Počasí: Příští víkend mohou teploty jen sotva překročit deset stupňů

19.09.2021 06:30 V první polovině září jsme si ještě užívali relativně teplého letního počasí, plíživě ale přichází…

O kolik porostou platy ve veřejné sféře? Maláčová chce dohodu do konce září

19.09.2021 14:30 Sociální demokracie trvá na růstu mezd ve veřejné sféře pro příští rok o šest procent. Ministryně…

V Česku přibylo 301 případů koronaviru a ubylo hospitalizovaných

19.09.2021 09:55 Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 301 případů koronaviru, o 50 víc než před týdnem. Víc…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, dorazilo přes 30 tisíc lidí

18.09.2021 21:52 Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

Australský premiér Morrison chápe zklamání Francie z dohody o ponorkách

19.09.2021 11:01 Aktualizováno Australský premiér Scott Morrison chápe zklamání Francie ze zrušení dohody o ponorkách ze strany…

Pákistán bude zadržovat české horolezce, dokud nezaplatí náklady na…

18.09.2021 15:34 Dva zachránění čeští horolezci zůstávají v Pákistánu. Úřady je budou zadržovat Gilgitu, dokud…

KLDR odpálila dvě balistické rakety, uvedla Jižní Korea

15.09.2021 07:48 Severní Korea dnes podle jihokorejské armády odpálila dvě balistické rakety. Japonsko uvedlo, že…

MONITOR: Represe v Číně akcelerují. Zaznělo varování před plány Si Ťin…

14.09.2021 00:01 Přes pětapadesáti lety se Čína otřásala, jelikož tehdejší vůdce Mao Ce-tung zahájil tzv. kulturní…

V Indii umírají desítky lidí na epidemii dengue

13.09.2021 21:06 Epidemie horečky dengue si od začátku září zřejmě vyžádala desítky obětí v severoindickém státě…

KLDR tvrdí, že úspěšně otestovala novou řízenou střelu dlouhého doletu

13.09.2021 07:54 Severní Korea dnes oznámila, že o víkendu úspěšně otestovala novou řízenou střelu dlouhého doletu.…

Austrálie od EU koupila milion dávek vakcíny

12.09.2021 08:15 Austrálie od Evropské unie nakoupila milion dávek vakcíny od společnosti Moderna, oznámil dnes…

Austrálie hlásí nový rekord v počtu nakažených

11.09.2021 22:04 Aktualizováno V Austrálii bylo za dnešek 2077 počet pozitivně testovaných na covid-19 a padl tak jen den starý…

Sydney otevře podniky a služby, až se naočkuje 70 procent lidí

09.09.2021 09:21 V australském Sydney se po několikaměsíční uzávěře otevřou znovu restaurace, bary, tělocvičny a…

Část Austrálie nejspíš kvůli koronaviru otevře hranice až příští rok

06.09.2021 07:59 Západní Austrálie nespíš kvůli pandemii covidu-19 otevře své hranice pro cestovatele ze zbylých…

Související:

Právě se děje

reklama