Co ukázala pandemie o Číně a Spojených státech? Prestižní deník má jasno

NÁZOR - Moudří stařešinové kdysi předpovídali, že východ a západ se jednou spojí, přičemž obrozující se a vládnoucí mocnost společně zaujmou novou vůdčí roli, uvádí editorial serveru The Guardian. Renomovaný britský deník ovšem dodává, že myšlenka čínsko-amerického partnerství "G2", dosažení jejich vzájemného konsensu na klíčových otázkách zásadních k vedení mezinárodního společenství, vždy zněla jako pohádka.

Přidejte svůj názor 103 komentářů

Čínský prezident Si Ťin-pching, prezident USA Donald Trump
doporučujeme

Špatný vtip

"Od této chvíle to ale zní spíše jako špatný vtip," deklaruje prestižní deník. Tvrdí, že spolu s tím, jak současná pandemie koronaviru sice ohrožuje miliony životů a přináší riziko strádání v globální ekonomické recesi, nedostatky Číny i Spojených států jsou stále zřetelnější.

Čínské úřady tajily epidemii ve Wu-chanu a šikanovaly ty, kteří se snažili troubit na poplach, čímž umožnily šíření koronaviru v zemi i za její hranice, vyzdvihuje editorial. Přiznává, že až následná drakonická opatření zřejmě zastavila šíření nemoci na čínském území - alespoň prozatím - a měla by dalším státům koupit pomyslný čas, aby se připravily.

Čínští diplomaté a čínská státní média také šířili divoké konspirační teorie, které naznačovaly, že virus pochází ze Spojených států, případně tam byl vytvořen, i když to čínští představitelé nyní berou zpět, poukazuje The Guardian. Připomíná, že Peking i tak minulý týden, tedy v době, kdy se všichni soustředili na pandemii, vyhodil americké novináře z velkých mediálních organizací v zuřivé odvetě za zpřísnění dozoru nad čínskými státními médii v USA.

Americký prezident Donald Trump zase strávil týdny zlehčováním obav, když naznačoval, že virus "zmizí" a je "poměrně značně pod kontrolou", upozorňuje britský server. Doplňuje, že šéf Bílého domu přenechal odpovědnost jednotlivým americkým státům a nyní chce návrat do normálu, jako by tato možnost byla realistická.

Světová zdravotnická organizace varuje, že Spojené státy se mohou stát novým centrem pandemie a tamní lékařští experti i guvernéři jednotlivých států si zoufají, uvádí renomovaný deník. Podotýká, že Trump se naopak snažil odlákat německou firmu vyvíjející možnou vakcínu do USA a prosazoval nevyzkoušenou léčbu.

"Jeho administrativa s bezdůvodnou krutostí utužila sankce vůči Íránu, jedná z nejhůře (koronavirem) zasažených zemí," píše editorial. Dodává, že Trump sám až do tohoto týdne o nemoci hovořil jako o "čínském viru", ačkoliv tím stigmatizoval Číňany s podněcoval nenávistné útoky proti nim.

Je třeba hledat nové cesty kooperace

Trump ale může svého obviňování litovat, protože mnoho materiálů pro potřebné vybavení, například masky, se vyrábí především v Číně, konstatuje prestižní server. Upozorňuje, že experti sice viní z ukončení výroby penicilinu a aspirinu v USA predátorskou cenovou politiku čínských firem, ale ve skutečnosti federální úřady ukázaly bohorovnost, když nedokázaly uchránit vlastní klíčové zdroje a spoléhaly na zahraniční produkci.    

"Selhání Washingtonu umožňují Pekingu - navzdory jeho vlastní trestuhodnosti - obnovit si tvář a budovat zahraniční vliv," pokračuje The Guardian. Odkazuje na prohlášení srbského prezidenta Aleksandra Vučiće, že jediná země, která může Srbům pomoci, je Čína, protože evropská solidarita zkrátka neexistuje, načež do Srbska z Číny promptně dorazily ochranné pomůcky a zdravotničtí experti.  

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Čínské dodávky zdravotního materiálu jiným zemím jsou vítané, stejně jako byla pomoc, kterou Čína dostala od Evropské unie, když vypukla epidemie ve Wu-chanu, což platí i o vybavení, které s spolu sdílejí evropští sousedé, konstatuje britský deník. Připomíná přitom úterní varování vysokého představitele EU pro zahraniční politiku Josepa Borrella, který varoval před "bojem o vliv" skrze "politiku štědrosti" a apeloval na Unii, aby ukázala, že solidarita není prázdná fráze.

Současná pandemie podtrhuje potřebu mezinárodní spolupráce, jelikož na globální problémy musí přijít globální odpověď, tvrdí editorial. Situace podle něj ale také opět ukázala, že Čína ani Spojené státy nedokážou zaujmout vůdčí roli, nemají zájem na spolupráci, a tak zbytek světa musí najít vlastní cestu vzájemné kooperace.

Loading...
Vstupte do diskuze (103)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pevninská Čína zaznamenala 48 nových případů koronaviru

31.03.2020 14:13 Aktualizováno V pevninské Číně přibylo za pondělí 48 případů nákazy koronavirem, což zvrátilo klesající trend…

V Japonsku roste počet nakažených koronavirem. Spekuluje se o plošné…

31.03.2020 09:55 Počet případů nákazy koronavirem v Japonsku překročil hranici 2000, obětí je 59. Informovala o tom…

Na čínské farmě vypukl požár, rozšířil se do okolních lesů. 19 mrtvých

31.03.2020 07:42 Lesní požár v jihozápadní čínské provincii S'-čchuan si podle čínské státní agentury Nová Čína…

Nové případy koronaviru v Austrálii přibývají pomaleji, Nový Zéland…

31.03.2020 07:34 Austrálie oznámila, že zaznamenala zpomalení v počtu nových potvrzených případů nákazy koronavirem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama