Co ukázala pandemie o Číně a Spojených státech? Prestižní deník má jasno

NÁZOR - Moudří stařešinové kdysi předpovídali, že východ a západ se jednou spojí, přičemž obrozující se a vládnoucí mocnost společně zaujmou novou vůdčí roli, uvádí editorial serveru The Guardian. Renomovaný britský deník ovšem dodává, že myšlenka čínsko-amerického partnerství "G2", dosažení jejich vzájemného konsensu na klíčových otázkách zásadních k vedení mezinárodního společenství, vždy zněla jako pohádka.

Špatný vtip

"Od této chvíle to ale zní spíše jako špatný vtip," deklaruje prestižní deník. Tvrdí, že spolu s tím, jak současná pandemie koronaviru sice ohrožuje miliony životů a přináší riziko strádání v globální ekonomické recesi, nedostatky Číny i Spojených států jsou stále zřetelnější.

Čínské úřady tajily epidemii ve Wu-chanu a šikanovaly ty, kteří se snažili troubit na poplach, čímž umožnily šíření koronaviru v zemi i za její hranice, vyzdvihuje editorial. Přiznává, že až následná drakonická opatření zřejmě zastavila šíření nemoci na čínském území - alespoň prozatím - a měla by dalším státům koupit pomyslný čas, aby se připravily.

Čínští diplomaté a čínská státní média také šířili divoké konspirační teorie, které naznačovaly, že virus pochází ze Spojených států, případně tam byl vytvořen, i když to čínští představitelé nyní berou zpět, poukazuje The Guardian. Připomíná, že Peking i tak minulý týden, tedy v době, kdy se všichni soustředili na pandemii, vyhodil americké novináře z velkých mediálních organizací v zuřivé odvetě za zpřísnění dozoru nad čínskými státními médii v USA.

Americký prezident Donald Trump zase strávil týdny zlehčováním obav, když naznačoval, že virus "zmizí" a je "poměrně značně pod kontrolou", upozorňuje britský server. Doplňuje, že šéf Bílého domu přenechal odpovědnost jednotlivým americkým státům a nyní chce návrat do normálu, jako by tato možnost byla realistická.

Světová zdravotnická organizace varuje, že Spojené státy se mohou stát novým centrem pandemie a tamní lékařští experti i guvernéři jednotlivých států si zoufají, uvádí renomovaný deník. Podotýká, že Trump se naopak snažil odlákat německou firmu vyvíjející možnou vakcínu do USA a prosazoval nevyzkoušenou léčbu.

"Jeho administrativa s bezdůvodnou krutostí utužila sankce vůči Íránu, jedná z nejhůře (koronavirem) zasažených zemí," píše editorial. Dodává, že Trump sám až do tohoto týdne o nemoci hovořil jako o "čínském viru", ačkoliv tím stigmatizoval Číňany s podněcoval nenávistné útoky proti nim.

Je třeba hledat nové cesty kooperace

Trump ale může svého obviňování litovat, protože mnoho materiálů pro potřebné vybavení, například masky, se vyrábí především v Číně, konstatuje prestižní server. Upozorňuje, že experti sice viní z ukončení výroby penicilinu a aspirinu v USA predátorskou cenovou politiku čínských firem, ale ve skutečnosti federální úřady ukázaly bohorovnost, když nedokázaly uchránit vlastní klíčové zdroje a spoléhaly na zahraniční produkci.    

"Selhání Washingtonu umožňují Pekingu - navzdory jeho vlastní trestuhodnosti - obnovit si tvář a budovat zahraniční vliv," pokračuje The Guardian. Odkazuje na prohlášení srbského prezidenta Aleksandra Vučiće, že jediná země, která může Srbům pomoci, je Čína, protože evropská solidarita zkrátka neexistuje, načež do Srbska z Číny promptně dorazily ochranné pomůcky a zdravotničtí experti.  

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Čínské dodávky zdravotního materiálu jiným zemím jsou vítané, stejně jako byla pomoc, kterou Čína dostala od Evropské unie, když vypukla epidemie ve Wu-chanu, což platí i o vybavení, které s spolu sdílejí evropští sousedé, konstatuje britský deník. Připomíná přitom úterní varování vysokého představitele EU pro zahraniční politiku Josepa Borrella, který varoval před "bojem o vliv" skrze "politiku štědrosti" a apeloval na Unii, aby ukázala, že solidarita není prázdná fráze.

Současná pandemie podtrhuje potřebu mezinárodní spolupráce, jelikož na globální problémy musí přijít globální odpověď, tvrdí editorial. Situace podle něj ale také opět ukázala, že Čína ani Spojené státy nedokážou zaujmout vůdčí roli, nemají zájem na spolupráci, a tak zbytek světa musí najít vlastní cestu vzájemné kooperace.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Čína Si Ťin-pching Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 17 minutami

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko podniklo masivní útok na ukrajinskou energetickou infrastrukturu

Ukrajina v noci na pátek čelila masivnímu vzdušnému útoku, při kterém protivzdušná obrana sestřelila 84 z 99 řízených střel a dronů vypálených z Ruska, uvedla ukrajinská armáda. Ze střední a západní části země hlásily poškození tepelných a vodních elektráren. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Petr Fiala

Čeští politici nevěří, že Putin nenapadne Česko

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek prohlásil, že nemá zájem napadnout Polsko či Česko. Čeští politici ale jeho slovům nevěří a připomínají osud Ukrajiny či někdejšího šéfa wagnerovců Jevgenije Prigožina, který zemřel za záhadných okolností při pádu letadla.

před 3 hodinami

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

včera

včera

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

včera

včera

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benzin a nafta pokračují ve zdražování. V dubnu může stát litr přes 40 korun

Vývoj cen pohonných hmot v Česku se v březnu obrátil, zlevňování vzalo zasvé. Benzin za posledních sedm dní zdražil o 24 haléřů na 38,64 koruny za litr. Cena nafty stoupla méně, konkrétně o 12 haléřů na 38,53 koruny za litr.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy