Co zvládne nová severokorejská raketa? Historik vysvětlil, jaký je cíl KLDR

NÁZOR - Nová, výbušná zpráva předpokládá, že navzdory předchozímu širokému konsensu expertů se Severní Koreji v honbě za posílením svých odstrašovacích schopností zatím nepodařilo získat technologii MIRV, které umožňuje osadit raketu hned několika na sobě nezávislými jadernými hlavicemi. Situaci rozebral v komentáři pro server National Interest vojenský historik Mark Episkopos působící v think tanku Center for National Interest.

raketa Hwasong-12, předchůdce typu Hwasong-15

Pokrok zaostal za očekáváním

Nedávná zpráva zveřejněná serverem Daily NK, který se zaměřuje na dění v KLDR, uvádí, že severokorejské úřady jsou spokojené s mírou postupu miniaturizace jaderných hlavic, připomíná Episkopos. Dodává, že demonstrovat ji mělo představení poslední mezikontinentální balistické rakety na vojenské přehlídce 10. října.

"Rozsah tohoto postupu je ale mnohem omezenější, než se dříve očekávalo," upozorňuje autor komentáře. Vysvětluje, že představená raketa může nést pouze dvě hlavice, které navíc vypouští po stejné trajektorii.

Pokud jsou tyto závěry platné, znamená to, že severokorejské mezikontinentální střely momentálně nedokážou souběžně dopravit hlavice k separátním cílům, například ke dvěma velkým americkým městům, vysvětluje historik. Odkazuje na tvrzení Daily NK, že právě absence technologie MIRV vedla Pchjongjang k tomu, že nedávno předvedenou raketu neoznačila jako Hwasong-16, ale pouze pokročilý model existujícího typu Hwasong-15.

Episkopos nicméně zdůrazňuje, že Daily NK odkazuje na nejmenovaný zdroj, tudíž je důležité tvrzení dále ověřovat. Sám nyní nedokáže zprávu potvrdit z nezávislého zdroje.

Některá informace obsažené ve zprávě Daily NK nedávno zpochybnil také Markus Garlauskas, analytik think tanku Atlantic Council, upozorňuje autor komentáře. Odkazuje na analytikovy závěry, že hlavní prvky zprávy znějí věrohodně, ale jisté detaily zůstávají sporné.

Historik zmiňuje Garlauskasův souhlas s tím, že novou severokorejskou raketu pohání kapalné palivo, může být osazena více, ale nikoliv nezávislými hlavicemi, její první test se plánuje po prezidentských volbách v USA a přesný termín se může rychle měnit. Analytik se nicméně pozastavil nad tím, proč KLDR představila dvě zjevně odlišné rakety, které ovšem shodně označila jako Hwasong-15, uvádí Episkopos.

Podle Daily NK má pokročilá verze Hwasong-15 maximální dolet 15 tisíc kilometrů, tedy o 2 tisíce víc, než původní typ, připomíná autor komentáře. Dodává, že výrazně větší velikost nového typu je dána jeho lepšími výkony - širší průměr a větší délka umožňuje osadit raketu více hlavicemi a vybavit ji dalšími podpůrnými motory.

Hon za raketou na tuhé palivo

"Zpráva potvrzuje převládající konsensus expertů, že severokorejská nedávno předvedená mezikontinentální balistická střela je na kapalné palivo, přičemž dodává, že Pchjongjang stále postupuje 'při zvětšování raketových motorů na pevné palivo'," píše Episkopos. To podle něj živí spekulace, že KLDR si šetří označení Hwasong-16 pro zcela novou mezikontinentální raketu na tuhé palivo.    

Předchozí analýzy hovořily o absenci technologie pro tuhá paliva jako o hlavním technickém nedostatku nové severokorejské rakety, uvádí historik. Vysvětluje, že zisk ze země odpalovaných mezikontinentálních balistických střel na tuhé palivo by výrazně posílil životaschopnost severokorejského jaderného arzenálu a potenciál KLDR zasadit nepříteli odvetný úder.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Není ovšem jasné, jak daleko je Pchjongjang s vývojem této technologie, vyzdvihuje Episkopos. Stejně tak poukazuje, že severokorejské bojové hlavice určené pro návrat do atmosféry čelily v minulosti výrazným problémům se spolehlivostí, což ale podle zprávy Daily NK plánuje KLDR změnit během chystaných návratových zkoušek, které by měly proběhnout při dalším odpalu mezikontinentální rakety počátkem příštího roku.

Pokud k tomu skutečně dojde, půjde o pokračování severokorejské praxe schovávat si velké jaderné provokace na období krátce po přísaze nového amerického prezidenta, upozorňuje historik. Nevylučuje ovšem, že se prokáže tvrzení zdroje Daily NK a načasování testu bude změněno dle aktuálních potřeb.   

Severní Korea odpálila podle Soulu a Tokia balistickou raketu

19.10.2021 09:09 Severní Korea dnes odpálila do moře východně od svých břehů nejméně jednu balistickou raketu,…

Nový Zéland hlásí dosud nejvíc nově nakažených za den

19.10.2021 08:22 Nový Zéland zaznamenal za poslední den 94 nově prokázaných případů koronavirové nákazy, to je…

Čína otestovala hypersonickou raketu schopnou nést jadernou nálož,…

18.10.2021 16:00 Aktualizováno Čína v srpnu testovala hypersonickou raketu schopnou nést jadernou nálož. Podle informace listu…

Sydney uvolňuje některá koronavirová opatření, má velké procento očkovaných

18.10.2021 10:16 Tisíce dětí v největším australském městě Sydney se dnes po téměř čtyřech měsících distanční výuky…

NÁZOR: Jdeme správným směrem. Profesor oceňuje konec podpory uhelné…

17.10.2021 00:01 Čínský prezident Si Ťin-pching minulý měsíc přislíbil světovým lídrům na Valném shromáždění OSN, že…

Inferno na Tchaj-wanu: Hořel třináctipatrový věžák, nejméně 46 mrtvých

14.10.2021 10:47 Aktualizováno Při požáru třináctipatrové budovy ve městě Kao-siung na jihu Tchaj-wanu zemřelo nejméně 46 lidí a…

NÁZOR: Na místě jsou rázná opatření vůči KLDR, soudí analytik

13.10.2021 00:01 Severokorejský raketový program postupuje, varuje Richard Weitz, analytik z think tanku Hudson…

Hongkong se chystá na úder tajfunu. Zavírá školy, ruší hromadnou dopravu

12.10.2021 21:41 Hongkong se připravuje na dopady tajfunu, který postupuje jižně od jeho břehů a doprovázejí ho…

USA destabilizují situaci na Korejském poloostrově, oznámil Kim Čong-un

12.10.2021 05:51 Spojené státy jsou vážnou příčinou nestability na Korejském poloostrově, řekl dnes ve státní…

MONITOR: Blíží se válka o Tchaj-wan? Prestižní týdeník varuje před plány…

12.10.2021 00:01 Výhružné prohlášení čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, že sjednocení s Tchaj-wanem je "historický…

Související:

Právě se děje

reklama