Co zvládne nová severokorejská raketa? Historik vysvětlil, jaký je cíl KLDR

NÁZOR - Nová, výbušná zpráva předpokládá, že navzdory předchozímu širokému konsensu expertů se Severní Koreji v honbě za posílením svých odstrašovacích schopností zatím nepodařilo získat technologii MIRV, které umožňuje osadit raketu hned několika na sobě nezávislými jadernými hlavicemi. Situaci rozebral v komentáři pro server National Interest vojenský historik Mark Episkopos působící v think tanku Center for National Interest.

Pokrok zaostal za očekáváním

Nedávná zpráva zveřejněná serverem Daily NK, který se zaměřuje na dění v KLDR, uvádí, že severokorejské úřady jsou spokojené s mírou postupu miniaturizace jaderných hlavic, připomíná Episkopos. Dodává, že demonstrovat ji mělo představení poslední mezikontinentální balistické rakety na vojenské přehlídce 10. října.

"Rozsah tohoto postupu je ale mnohem omezenější, než se dříve očekávalo," upozorňuje autor komentáře. Vysvětluje, že představená raketa může nést pouze dvě hlavice, které navíc vypouští po stejné trajektorii.

Pokud jsou tyto závěry platné, znamená to, že severokorejské mezikontinentální střely momentálně nedokážou souběžně dopravit hlavice k separátním cílům, například ke dvěma velkým americkým městům, vysvětluje historik. Odkazuje na tvrzení Daily NK, že právě absence technologie MIRV vedla Pchjongjang k tomu, že nedávno předvedenou raketu neoznačila jako Hwasong-16, ale pouze pokročilý model existujícího typu Hwasong-15.

Episkopos nicméně zdůrazňuje, že Daily NK odkazuje na nejmenovaný zdroj, tudíž je důležité tvrzení dále ověřovat. Sám nyní nedokáže zprávu potvrdit z nezávislého zdroje.

Některá informace obsažené ve zprávě Daily NK nedávno zpochybnil také Markus Garlauskas, analytik think tanku Atlantic Council, upozorňuje autor komentáře. Odkazuje na analytikovy závěry, že hlavní prvky zprávy znějí věrohodně, ale jisté detaily zůstávají sporné.

Historik zmiňuje Garlauskasův souhlas s tím, že novou severokorejskou raketu pohání kapalné palivo, může být osazena více, ale nikoliv nezávislými hlavicemi, její první test se plánuje po prezidentských volbách v USA a přesný termín se může rychle měnit. Analytik se nicméně pozastavil nad tím, proč KLDR představila dvě zjevně odlišné rakety, které ovšem shodně označila jako Hwasong-15, uvádí Episkopos.

Podle Daily NK má pokročilá verze Hwasong-15 maximální dolet 15 tisíc kilometrů, tedy o 2 tisíce víc, než původní typ, připomíná autor komentáře. Dodává, že výrazně větší velikost nového typu je dána jeho lepšími výkony - širší průměr a větší délka umožňuje osadit raketu více hlavicemi a vybavit ji dalšími podpůrnými motory.

Hon za raketou na tuhé palivo

"Zpráva potvrzuje převládající konsensus expertů, že severokorejská nedávno předvedená mezikontinentální balistická střela je na kapalné palivo, přičemž dodává, že Pchjongjang stále postupuje 'při zvětšování raketových motorů na pevné palivo'," píše Episkopos. To podle něj živí spekulace, že KLDR si šetří označení Hwasong-16 pro zcela novou mezikontinentální raketu na tuhé palivo.    

Předchozí analýzy hovořily o absenci technologie pro tuhá paliva jako o hlavním technickém nedostatku nové severokorejské rakety, uvádí historik. Vysvětluje, že zisk ze země odpalovaných mezikontinentálních balistických střel na tuhé palivo by výrazně posílil životaschopnost severokorejského jaderného arzenálu a potenciál KLDR zasadit nepříteli odvetný úder.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Není ovšem jasné, jak daleko je Pchjongjang s vývojem této technologie, vyzdvihuje Episkopos. Stejně tak poukazuje, že severokorejské bojové hlavice určené pro návrat do atmosféry čelily v minulosti výrazným problémům se spolehlivostí, což ale podle zprávy Daily NK plánuje KLDR změnit během chystaných návratových zkoušek, které by měly proběhnout při dalším odpalu mezikontinentální rakety počátkem příštího roku.

Pokud k tomu skutečně dojde, půjde o pokračování severokorejské praxe schovávat si velké jaderné provokace na období krátce po přísaze nového amerického prezidenta, upozorňuje historik. Nevylučuje ovšem, že se prokáže tvrzení zdroje Daily NK a načasování testu bude změněno dle aktuálních potřeb.   

Související

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) Severokorejské zbraně Jaderné zbraně raketa Hwasong-15

Aktuálně se děje

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Státy NATO Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany

Členské státy Severoatlantické aliance se v pátek dohodly, že Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany. Po online konferenci ministrů obrany zemí NATO s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci zasedání Rady NATO - Ukrajina to oznámil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Anthony Blinken

USA údajně dostaly informaci o útoku na Írán na poslední chvíli

Spojené státy v pátek na zasedání ministrů zahraničí seskupení G7 informovaly, že od Izraele dostaly "na poslední chvíli" informace o dronovém útoku v Íránu. Oznámil to v pátek italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Šéf americké diplomacie Antony Blinken se k tomu odmítl vyjádřit.

před 3 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Hnutí ANO zrušilo účast na jednání o reformě důchodů. Další rozhovory nemají smysl, reagoval Pavel

Opoziční hnutí ANO se rozhodlo zrušit svou účast na pondělním jednání o reformě důchodového systému na Pražském hradě. Důvodem bylo opakované prohlášení nejvyšších představitelů vlády, že reformu prosadí bez ohledu na stanovisko opozice. Prezident Petr Pavel vyjádřil zklamání nad postojem ANO a uvedl, že další rozhovory v současném formátu jsou bezpředmětné.

před 3 hodinami

Lidé volí ve volbách.

Češi budou mít z čeho vybírat. Do eurovoleb míří 30 stran a hnutí

Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v České republice. Ministerstvo neodmítlo žádnou z přihlášených kandidátních listin, s výjimkou jedné, která byla podána po uplynutí stanovené lhůty. Volby se budou konat 7. a 8. června.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho gesto na chodbě před soudní síní u Manhattanského trestního soudu v New Yorku (18. dubna 2024).

Soud s Trumpem: Tucet porotců rozhodne. Kdo jsou ti lidé?

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Petr Pavel

Pavla zklamalo Babišovo ANO. O změnách v důchodech už nechce jednat

Nejsilnější opoziční hnutí ANO se nehodlá zúčastnit dalšího jednání o důchodových změnách, které pořádá prezident Petr Pavel. V pátek o tom informovala Kancelář prezidenta republiky v tiskové zprávě. Hnutí expremiéra Andreje Babiše považuje jednání za bezpředmětné. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Ukrajina zatápí Rusům. Oblasti ruší oslavy Dne vítězství

Nejméně pět ruských regionů se rozhodlo zrušit vojenské přehlídky k oslavě Dne vítězství, kterým si Rusko připomíná sovětské vítězství nad nacistickým Německem dne 9. května. Tato opatření jsou reakcí na hrozbu útoků z Ukrajiny, s níž Rusko vede více než dva roky válečný konflikt, informoval server The Moscow Times.

před 8 hodinami

Princ William se svou rodinou

O princeznu Kate je postaráno, ujistil William. Léčba rakoviny pokračuje

Princ William se navzdory pokračující léčbě princezny Kate, u které lékaři odhalili rakovinu, vrátil k pracovním povinnostem. Během programu se pochopitelně setkával s lidmi, jejichž myšlenky často mířily k budoucí královně. Následník trůnu spoluobčanům řekl, že je o ni dobře postaráno. 

před 8 hodinami

Poláci zablokovali hraniční přechody s Ukrajinou. Vadí jim levné zboží

Polští zemědělci brání ukrajinským kamionům v odchodu z Polska blokádou několika hraničních přechodů. Nadále tak protestují proti přílivu levného obilí z Ukrajiny.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy