Co zvládne nová severokorejská raketa? Historik vysvětlil, jaký je cíl KLDR

NÁZOR - Nová, výbušná zpráva předpokládá, že navzdory předchozímu širokému konsensu expertů se Severní Koreji v honbě za posílením svých odstrašovacích schopností zatím nepodařilo získat technologii MIRV, které umožňuje osadit raketu hned několika na sobě nezávislými jadernými hlavicemi. Situaci rozebral v komentáři pro server National Interest vojenský historik Mark Episkopos působící v think tanku Center for National Interest.

Pokrok zaostal za očekáváním

Nedávná zpráva zveřejněná serverem Daily NK, který se zaměřuje na dění v KLDR, uvádí, že severokorejské úřady jsou spokojené s mírou postupu miniaturizace jaderných hlavic, připomíná Episkopos. Dodává, že demonstrovat ji mělo představení poslední mezikontinentální balistické rakety na vojenské přehlídce 10. října.

"Rozsah tohoto postupu je ale mnohem omezenější, než se dříve očekávalo," upozorňuje autor komentáře. Vysvětluje, že představená raketa může nést pouze dvě hlavice, které navíc vypouští po stejné trajektorii.

Pokud jsou tyto závěry platné, znamená to, že severokorejské mezikontinentální střely momentálně nedokážou souběžně dopravit hlavice k separátním cílům, například ke dvěma velkým americkým městům, vysvětluje historik. Odkazuje na tvrzení Daily NK, že právě absence technologie MIRV vedla Pchjongjang k tomu, že nedávno předvedenou raketu neoznačila jako Hwasong-16, ale pouze pokročilý model existujícího typu Hwasong-15.

Episkopos nicméně zdůrazňuje, že Daily NK odkazuje na nejmenovaný zdroj, tudíž je důležité tvrzení dále ověřovat. Sám nyní nedokáže zprávu potvrdit z nezávislého zdroje.

Některá informace obsažené ve zprávě Daily NK nedávno zpochybnil také Markus Garlauskas, analytik think tanku Atlantic Council, upozorňuje autor komentáře. Odkazuje na analytikovy závěry, že hlavní prvky zprávy znějí věrohodně, ale jisté detaily zůstávají sporné.

Historik zmiňuje Garlauskasův souhlas s tím, že novou severokorejskou raketu pohání kapalné palivo, může být osazena více, ale nikoliv nezávislými hlavicemi, její první test se plánuje po prezidentských volbách v USA a přesný termín se může rychle měnit. Analytik se nicméně pozastavil nad tím, proč KLDR představila dvě zjevně odlišné rakety, které ovšem shodně označila jako Hwasong-15, uvádí Episkopos.

Podle Daily NK má pokročilá verze Hwasong-15 maximální dolet 15 tisíc kilometrů, tedy o 2 tisíce víc, než původní typ, připomíná autor komentáře. Dodává, že výrazně větší velikost nového typu je dána jeho lepšími výkony - širší průměr a větší délka umožňuje osadit raketu více hlavicemi a vybavit ji dalšími podpůrnými motory.

Hon za raketou na tuhé palivo

"Zpráva potvrzuje převládající konsensus expertů, že severokorejská nedávno předvedená mezikontinentální balistická střela je na kapalné palivo, přičemž dodává, že Pchjongjang stále postupuje 'při zvětšování raketových motorů na pevné palivo'," píše Episkopos. To podle něj živí spekulace, že KLDR si šetří označení Hwasong-16 pro zcela novou mezikontinentální raketu na tuhé palivo.    

Předchozí analýzy hovořily o absenci technologie pro tuhá paliva jako o hlavním technickém nedostatku nové severokorejské rakety, uvádí historik. Vysvětluje, že zisk ze země odpalovaných mezikontinentálních balistických střel na tuhé palivo by výrazně posílil životaschopnost severokorejského jaderného arzenálu a potenciál KLDR zasadit nepříteli odvetný úder.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Není ovšem jasné, jak daleko je Pchjongjang s vývojem této technologie, vyzdvihuje Episkopos. Stejně tak poukazuje, že severokorejské bojové hlavice určené pro návrat do atmosféry čelily v minulosti výrazným problémům se spolehlivostí, což ale podle zprávy Daily NK plánuje KLDR změnit během chystaných návratových zkoušek, které by měly proběhnout při dalším odpalu mezikontinentální rakety počátkem příštího roku.

Pokud k tomu skutečně dojde, půjde o pokračování severokorejské praxe schovávat si velké jaderné provokace na období krátce po přísaze nového amerického prezidenta, upozorňuje historik. Nevylučuje ovšem, že se prokáže tvrzení zdroje Daily NK a načasování testu bude změněno dle aktuálních potřeb.   

Související

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) Severokorejské zbraně Jaderné zbraně raketa Hwasong-15

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 39 minutami

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Putin promluvil o napadení Česka a Polska

Rusko nemá žádné plány na útok na země NATO a nezaútočí na Polsko, pobaltské státy nebo Českou republiku, ale pokud Západ dodá Ukrajině stíhačky F-16, budou ruskými silami sestřeleny. Podle serveru euractiv.com to prohlásil ruský prezident Vladimir Putin při setkání s ruskými vojenskými piloty.

před 6 hodinami

včera

včera

Vyhořelá katedrála Notre-Dame se otevře návštěvníkům ještě letos, tvrdí Paříž

Pařížská katedrála Notre-Dame, která byla v roce 2019 postižena ničivým požárem, má být opět otevřena pro návštěvníky 8. prosince. Uvedl to Philippe Jost, výkonný ředitel vládní agentury, která dohlíží na rekonstrukci katedrály. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy