Covid-19 na Diamond Princess: Vyloďování pasažérů potrvá do pátku, nakažených přibývá

Výletní loď Diamond Princess, která je kvůli nákaze novým koronavirem v karanténě u japonského přístavu Jokohama, začali po dvou týdnech opouštět první cestující. Během dneška jich má opustit palubu asi 500, vyloďování zbylých potrvá až do pátku. Na palubě se přitom dnes potvrdila nákaza u dalších 79 lidí, celkově se tak na plavidle virem infikovalo 621 lidí, uvedla s odvoláním na místní úřady agentura AFP.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Plavidlo je označováno za místo s největší koncentrací infekce koronavirem, který se šíří z Číny. V karanténě je od 3. února, kdy se nákaza potvrdila u jednoho z cestujících, který se krátce předtím vylodil v Hongkongu.

Virus se na lodi rychle šíří i přesto, že japonské úřady značně omezily pohyb pasažérů na palubě. Ti museli zůstat většinu času zavření ve svých kajutách, z nichž řada neměla okna. Loď původně převážela kolem 3700 cestujících a posádky. Polovina z nich byli Japonci, osazenstvo nicméně tvořili lidé z více než 50 zemí světa. Mnoho nakažených již bylo převezeno do japonských nemocnic.

V první skupině cestujících, kteří dnes mohou loď opustit, jsou především starší lidé, u nichž se nákaza novým koronavirem po uplynutí dvoutýdenní karantény neprokázala. Evakuováno má být celkově asi 3000 osob. Na lodi zůstanou pouze ti, kteří s nakaženými přišli do přímého styku, a to i v případě, že na přítomnost viru byli testováni negativně.

zdroj: YouTube

Ačkoli Japonsko obhajuje opatření, které proti šíření nákazy přijalo, počínání tamních úřadů dnes kritizovaly Spojené státy. Americké Centrum pro kontrolu nemocí (CDC) uvedlo, že karanténa "zřejmě nestačila k tomu, aby zabránila přenosu (viru) mezi jedinci na lodi". Podle některých odborníků je rozšíření koronaviru horší, než japonské úřady přiznávají. Situaci proto přirovnávají k reakci vlády po havárii jaderné elektrárny Fukušima v roce 2011. Tokio tehdy čelilo silné kritice, protože se podle mnohých snažilo v prvních dnech po nehodě její dopady podceňovat.

Spojené státy z lodi evakuovaly v noci z neděle na pondělí asi 340 svých občanů dvěma letadly, která přistála na leteckých základnách v Kalifornii a v Texasu. Charterovým letem dopravila do vlasti šest svých občanů také Jižní Korea společně s jednou jejich japonskou příbuznou.

Austrálie se chystá evakuovat 169 svých občanů. Ti by měli loď opustit dnes, projít lékařskými testy na tokijském letišti a zemi opustit ve čtvrtek ráno místního času (kolem středeční půlnoci SEČ). V dalších 24 hodinách by měli domů odletět také cestující z Hongkongu, kanadský vládní speciál určený pro evakuaci zřejmě přistane v Japonsku v pátek. Záměr evakuovat své občany z paluby obřího plavidla oznámila také Itálie, Izrael, Británie a Tchaj-wan.

Mimo případy na výletní lodi zatím Japonsko hlásí 60 nakažených, z toho 22 v Tokiu. Šíření koronaviru v zemi vzbuzuje obavy ohledně konání letních olympijských her, jež by měly začít 24. července. Organizátoři však zatím tvrdí, že se je nechystají zrušit. Americký prezident Donald Trump v úterý prohlásil, že zvažuje pozvání japonského premiéra Šinzóa Abeho, aby olympiádu v létě navštívil.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pytláci v Nepálu zneužívají krize způsobené koronavirem

05.04.2020 07:50 Pytláci v Nepálu podle tamních úřadů využívají krize vyvolané koronavirem. Agentura DPA informovala…

Pevninská Čína hlásí 30 nových případů nákazy koronavirem

05.04.2020 06:20 V pevninské Číně v sobotu přibylo 30 nových potvrzených případů nákazy koronavirem a tři další…

Dopad pandemie, který světu uniká. Představitel OSN naznačil, co hrozí v…

05.04.2020 00:01 NÁZOR - Tvrzení, že globální pandemie nového koronaviru vytváří chaos a skutečně, hmatatelně…

Netěsnící respirátory, chybové rychlotesty. Jak je to opravdu s čínskou…

04.04.2020 23:47 Aktualizováno Když byla do České republiky dopravena první část ochranných pomůcek z Číny, náklad na letišti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy