Covid-19 na výletní lodi v Jokohamě: Nakaženo je i 14 evakuovaných Američanů

Japonsko dnes potvrdilo nákazu novým typem koronaviru u dalších 99 lidí na výletní lodi Diamond Princess, kterou drží v karanténě v jokohamském přístavu. Počet nakažených cestujících a členů posádky tak vzrostl na 454, informovala agentura AP. V Japonsku se koronavirem, který se šíří z čínského města Wu-chan, infikovalo už víc než 510 lidí, přičemž většina případů je registrována právě na zmíněném luxusním plavidle, na jehož palubě bylo původně přes 3700 osob.

Ilustrační foto
doporučujeme

Diamond Princess je v současnosti místem, kde je vůbec největší koncentrace případů nemoci COVID-19.

Spojené státy v neděli z lodi evakuovaly asi 340 svých občanů, uvedla agentura AP. Oba charterové lety s pasažéry již přistály v USA, jeden na letecké základně v Kalifornii, druhý v Texasu. Nyní čeká všechny navrátivší čtrnáctidenní pobyt v karanténě na uvedených vojenských základnách.

Podle amerického ministerstva zahraničí se u 14 evakuovaných Američanů nákaza novým typem koronaviru již prokázala. Dotyční, kteří byli započítáni mezi 99 nově nakažených pasažérů z lodi, ale nejevili žádné příznaky choroby a bylo jim umožněno vrátit se do USA. Za letu byli od ostatních cestujících izolováni.

"Během evakuačního procesu, poté, co cestující vystoupili z lodi a zahájili přesun na tokijské letiště, americké úřady dostaly informaci, že 14 pasažérů testovaných před dvěma až třemi dny na nemoc COVID-19 mělo výsledky pozitivní. Tyto osoby byly umístěny do speciální zóny v evakuačním letadle s cílem izolovat je od ostatních cestujících," napsalo americké ministerstvo zahraničí.

Na palubě lodi Diamond Princess bylo dohromady kolem 380 Američanů. U více než 40 z nich se nákaza novým koronavirem prokázala již dříve a zůstávají hospitalizováni na japonské pevnině.

Záměr evakuovat své občany z paluby obřího plavidla v posledních dnech oznámilo několik dalších zemí, dnes se k nim připojila Austrálie. Canberra se podle premiéra Scotta Morrisona chystá ve středu evakuovat z Diamond Princess přes 200 svých občanů a blíže nespecifikovaný počet Novozélanďanů. Charterovým letem by se měli přesunout na sever Austrálie, kde stráví dalších 14 dní v izolaci. "Vzhledem k tomu, že se nedávno objevily nové případy (nákazy), nemůžeme si být jistí, že momentálně zdraví lidé na lodi, kteří se budou ve středu vracet, nejsou virem nakaženi," prohlásil Morrison.

zdroj: YouTube

Japonské úřady nechaly v pátek vystoupit z lodi na břeh všechny lidi, kterým je 80 a více let, trpí nějakou chronickou chorobou nebo měli kajuty bez oken s podmínkou, že budou mít negativní testy na koronavirus. Své občany chtějí do vlasti dopravit také Kanada, Itálie, Jižní Korea a Hongkong.

Japonsko kvůli šíření nového typu koronaviru dnes oznámilo zrušení některých plánovaných masových akcí. Tokijského maratonu, který se má uskutečnit 1. března, se bude smět zúčastnit jen pár stovek elitních běžců. Z veřejnosti se do závodu nebude moci přihlásit nikdo. Organizátoři původně očekávali účast asi 38.000 sportovců.

Omezeny byly i veřejné oslavy 60. narozenin císaře Naruhita, který loni 1. května převzal od svého otce panovnické povinnosti. Císař Naruhito a císařovna Masako měli podle původních plánů pozdravit davy v neděli dopoledne z balkonu svého tokijského paláce. "Vzhledem k riziku šíření viru jsme se rozhodli zrušit tuto veřejnou akci, kterou každoročně navštěvuje množství lidí," uvedl císařský palác. Narozeninový projev předchozího císaře Akihita, který loni abdikoval, si v prosinci 2018 přišlo poslechnout 82.000 lidí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lidé očkovaní proti covidu-19 se mohou najíst levněji, nabízí dubajské…

25.01.2021 13:28 Tři dubajské restaurace nabízejí menu se slevou lidem, kteří prokážou, že se nechali naočkovat…

Roušky odhozené v přírodě mohou být nebezpečné pro zvířata, varují ochránci

25.01.2021 08:26 Jednorázové roušky pomáhají zachraňovat životy lidí, když je chrání před koronavirem. Mohou být ale…

Záchranáři v Číně vysvobodili polovinu ze zavalených horníků

24.01.2021 09:32 Záchranářům na východě Číny se dnes podařilo vysvobodit 11 horníků, které před dvěma týdny v dole…

Wu-chan rok po uzávěře. Život v epicentru pandemie se vrátil k normálu

23.01.2021 09:18 Čínský Wu-chan si dnes připomíná rok od chvíle, kdy úřady jedenáctimilionové město uzavřely kvůli…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama