Covid-19 na výletní lodi v Jokohamě: Nakaženo je i 14 evakuovaných Američanů

Japonsko dnes potvrdilo nákazu novým typem koronaviru u dalších 99 lidí na výletní lodi Diamond Princess, kterou drží v karanténě v jokohamském přístavu. Počet nakažených cestujících a členů posádky tak vzrostl na 454, informovala agentura AP. V Japonsku se koronavirem, který se šíří z čínského města Wu-chan, infikovalo už víc než 510 lidí, přičemž většina případů je registrována právě na zmíněném luxusním plavidle, na jehož palubě bylo původně přes 3700 osob.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Diamond Princess je v současnosti místem, kde je vůbec největší koncentrace případů nemoci COVID-19.

Spojené státy v neděli z lodi evakuovaly asi 340 svých občanů, uvedla agentura AP. Oba charterové lety s pasažéry již přistály v USA, jeden na letecké základně v Kalifornii, druhý v Texasu. Nyní čeká všechny navrátivší čtrnáctidenní pobyt v karanténě na uvedených vojenských základnách.

Podle amerického ministerstva zahraničí se u 14 evakuovaných Američanů nákaza novým typem koronaviru již prokázala. Dotyční, kteří byli započítáni mezi 99 nově nakažených pasažérů z lodi, ale nejevili žádné příznaky choroby a bylo jim umožněno vrátit se do USA. Za letu byli od ostatních cestujících izolováni.

"Během evakuačního procesu, poté, co cestující vystoupili z lodi a zahájili přesun na tokijské letiště, americké úřady dostaly informaci, že 14 pasažérů testovaných před dvěma až třemi dny na nemoc COVID-19 mělo výsledky pozitivní. Tyto osoby byly umístěny do speciální zóny v evakuačním letadle s cílem izolovat je od ostatních cestujících," napsalo americké ministerstvo zahraničí.

Na palubě lodi Diamond Princess bylo dohromady kolem 380 Američanů. U více než 40 z nich se nákaza novým koronavirem prokázala již dříve a zůstávají hospitalizováni na japonské pevnině.

Záměr evakuovat své občany z paluby obřího plavidla v posledních dnech oznámilo několik dalších zemí, dnes se k nim připojila Austrálie. Canberra se podle premiéra Scotta Morrisona chystá ve středu evakuovat z Diamond Princess přes 200 svých občanů a blíže nespecifikovaný počet Novozélanďanů. Charterovým letem by se měli přesunout na sever Austrálie, kde stráví dalších 14 dní v izolaci. "Vzhledem k tomu, že se nedávno objevily nové případy (nákazy), nemůžeme si být jistí, že momentálně zdraví lidé na lodi, kteří se budou ve středu vracet, nejsou virem nakaženi," prohlásil Morrison.

zdroj: YouTube

Japonské úřady nechaly v pátek vystoupit z lodi na břeh všechny lidi, kterým je 80 a více let, trpí nějakou chronickou chorobou nebo měli kajuty bez oken s podmínkou, že budou mít negativní testy na koronavirus. Své občany chtějí do vlasti dopravit také Kanada, Itálie, Jižní Korea a Hongkong.

Japonsko kvůli šíření nového typu koronaviru dnes oznámilo zrušení některých plánovaných masových akcí. Tokijského maratonu, který se má uskutečnit 1. března, se bude smět zúčastnit jen pár stovek elitních běžců. Z veřejnosti se do závodu nebude moci přihlásit nikdo. Organizátoři původně očekávali účast asi 38.000 sportovců.

Omezeny byly i veřejné oslavy 60. narozenin císaře Naruhita, který loni 1. května převzal od svého otce panovnické povinnosti. Císař Naruhito a císařovna Masako měli podle původních plánů pozdravit davy v neděli dopoledne z balkonu svého tokijského paláce. "Vzhledem k riziku šíření viru jsme se rozhodli zrušit tuto veřejnou akci, kterou každoročně navštěvuje množství lidí," uvedl císařský palác. Narozeninový projev předchozího císaře Akihita, který loni abdikoval, si v prosinci 2018 přišlo poslechnout 82.000 lidí.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Z Thajska se do Česka vrátilo 83 Čechů

31.03.2020 20:39 V Praze dnes večer přistál druhý repatriační let z Thajska. Přiletělo s ním mimo jiné 83 Čechů a 14…

Pevninská Čína zaznamenala 48 nových případů koronaviru

31.03.2020 14:13 Aktualizováno V pevninské Číně přibylo za pondělí 48 případů nákazy koronavirem, což zvrátilo klesající trend…

V Japonsku roste počet nakažených koronavirem. Spekuluje se o plošné…

31.03.2020 09:55 Počet případů nákazy koronavirem v Japonsku překročil hranici 2000, obětí je 59. Informovala o tom…

Na čínské farmě vypukl požár, rozšířil se do okolních lesů. 19 mrtvých

31.03.2020 07:42 Lesní požár v jihozápadní čínské provincii S'-čchuan si podle čínské státní agentury Nová Čína…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama