Čtvrt milionu pohřbených zaživa? V Jižní Koreji se objevil nový trend

Jedna jihokorejská služba nabízí pohřby zdarma - ale jen těm, kteří jsou ještě naživu. Ve zdravotnickém centru Hjowon se už přes 250.000 lidí zúčastnilo masových "pohřbů zaživa" s nadějí, že zlepší svůj život, když budou předstírat vlastní smrt. Uvedla to agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

Jižní Korea, ilustrační foto
doporučujeme

"Jakmile si uvědomíte a prožijete smrt, získáte nový přístup k životu," říká 75letá Čcho Če-hi, která se nedávného pohřbu zaživa zúčastnila v rámci programu "správného umírání". Takový program nabízí její pečovatelský ústav. Události se zúčastnily desítky lidí, od náctiletých po seniory. Měli na sobě smuteční závoje, fotili si pohřební portréty, sepisovali poslední vůle a strávili asi deset minut v zavřené rakvi.

Vysokoškolský student Čche Čin-kjo pak uvedl, že čas strávený v rakvi mu pomohl uvědomit si, že na ostatní příliš často nahlíží jako na soupeře. "Když jsem byl v rakvi, ptal jsem se sám sebe, k čemu mi to je," prohlásil 28letý muž. Dodal, že po dokončení studií si plánuje založit vlastní podnikání místo toho, aby se ucházel o místo na vysoce konkurenčním korejském pracovním trhu.

"Je důležité se na smrt připravit a poučit se z ní už v mladém věku," říká profesor patologie Jo Un-Sil, který o smrti napsal knihu.

V roce 2016 v Jižní Koreji připadlo 20,2 sebevraždy na 100.000 obyvatel. To je téměř dvakrát více, než je podle Světové zdravotnické organizace (WHO) světový průměr.

Pohřební společnost Hjowon začala nabízet pohřby zaživa, aby pomohla lidem vážit si svého života a hledat odpuštění a usmíření u rodiny a přátel, říká Čong Jong-mun, který službu vede. Hřeje ho prý u srdce, když se lidé usmíří na pohřbu svého příbuzného. Mrzí ho ale, že s tím tak dlouho čekají.

"Nemáme nekonečně času. Proto si myslím, že je tato zkušenost tak důležitá. Můžeme se omluvit a usmířit se dřív a žít šťastně po zbytek života," prohlásil Čong.

Párkrát odradil lidi, kteří přemýšleli, že by si vzali život. "Vybral jsem si ty lidi, kteří se sami sebe ptali, zda by neměli spáchat sebevraždu a jejich rozhodnutí jsem zvrátil," řekl Čong.

Se studentem Čchem poselství o hodnotě jedince pohnulo. "Chci, aby lidé věděli, že na nich záleží, a že kdyby odešli, byli by někteří lidé velice smutní. Štěstí se nachází v přítomnosti," říká se slzami v očích.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Papež František navštíví Thajsko a Japonsko, sejde se s oběťmi jaderných…

18.11.2019 15:42 Papež František odletí v úterý večer na návštěvu Thajska a Japonska, kde chce podpořit celosvětové…

Masakr na Náměstí Nebeského klidu: Proč se v Číně nezhroutil komunismus?

18.11.2019 14:53 Zatímco my jsme před 30 lety cinkali na náměstí klíči a posílali komunisty do věčných lovišť, v…

Dvousettisícová Samoa zavřela školy. Epidemie spalniček udeřila naplno

18.11.2019 09:41 V tichomořském ostrovním státě Samoa byl vyhlášen stav nouze kvůli epidemii spalniček. V celé zemi…

Malé vítězství demonstrujících: Zákaz zakrývání tváře je neústavní,…

18.11.2019 09:26 Hongkongský nejvyšší soud dnes označil kontroverzní zákaz zakrývání tváře při demonstracích, který…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama