"Bojujte proti Číně!" Demonstranti v Hongkongu žádali Trumpa o pomoc, policie zakročila

Demonstranti v Hongkongu dnes pochodovali k ambasádě Spojených států a vyzvali amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby jejich město osvobodil. Mnozí demonstranti mávali americkými vlajkami a nesli plakáty s nápisem "Prezidente Trumpe, osvoboďte prosím Hongkong". Informují o tom zahraniční tiskové agentury.

Přidejte svůj názor 16 komentářů

Donald Trump
doporučujeme

Protest byl zpočátku poklidný, později ale přešel v násilnosti zahrnující stavění barikád, rozbíjení oken a zapalování ohňů v nákupní čtvrti. Policie k rozehnání demonstrantů použila slzný plyn, informovala agentura Reuters.

Jeden z nejvýznamnějších prodemokratických aktivistů Joshua Wong oznámil, že ho dnes znovu zadržela policie a obvinila z porušení podmínek kauce. Wong byl zadržen na letišti, podle listu Bild byl právě na cestě do Německa, kde se měl zúčastnit akce pořádané tímto deníkem. Koncem srpna hongkongské úřady Wonga zadržely a obvinily z podílu na organizaci nepovoleného protestu před policejní stanicí. Následně byl Wong propuštěn na kauci. Své dnešní zadržení pokládá za pouhý důsledek procedurální chyby a předpokládá, že bude v pondělí propuštěn.

Hongkong se už několik měsíců potýká s masovými protesty, jejichž účastníci požadují demokratické reformy a vyjadřují obavy ze ztráty svobod v důsledku sílící kontroly Pekingu. Tisíce demonstrantů za dohledu policie dnes zpívaly americkou hymnu a skandovaly slogany jako "Bojujte za svobodu, stůjte na straně Hongkongu" či "Vzdorujte Pekingu, osvoboďte Hongkong".

Někteří američtí zákonodárci vyslovují podporu hongkongským demonstrantům a vyjadřují obavy z hrozby brutálního zákroku ze strany Číny. Donald Trump nicméně podle agentury AP naznačil, že Spojené státy se budou držet stranou. Americký prezident vyjádřil přesvědčení, že obchodní válka, kterou nyní Spojené státy s Čínou vedou, přiměje Peking k obezřetnému postupu.

"Chceme, aby americká administrativa pomohla chránit v Hongkongu lidská práva," citovala agentura Reuters jednoho z demonstrantů. Americký ministr obrany Mark Esper v sobotu vyzval Čínu, aby v Hongkongu postupovala umírněně. Viceprezident Mike Pence už dříve nabádal Peking k humánnímu přístupu k demonstrantům a varoval, že použití násilí by zkomplikovalo dosažení obchodní dohody.

"Hongkong stojí v čele boje proti čínskému totalitnímu režimu," uvedl jeden z organizátorů dnešního pochodu. "Prosím, podpořte nás v našem boji," dodal.

Protesty v Hongkongu pokračují od začátku června. Lidé začali původně demonstrovat proti návrhu zákona o vydávání podezřelých ze spáchání trestného činu do pevninské Číny. Správkyně Hongkongu Carrie Lamová tento týden slíbila úplné stažení návrhu tohoto zákona, její slib však aktivisty neuspokojil.

zdroj: YouTube

Demonstranti dnes vyzvali Washington, aby schválil návrh zákona, který by sankcionoval hongkongské a čínské představitele, kteří potlačují demokracii a lidská práva.

Bývalá britská kolonie Hongkong se vrátila v roce 1997 pod čínskou správu. Od té doby funguje podle zásady "jedna země, dva systémy" a díky tomuto modelu má některé svobody, které jsou v kontinentální Číně nemyslitelné. Včetně možnosti demonstrovat. Kritici však tvrdí, že Peking tyto svobody postupně omezuje.

Loading...
Vstupte do diskuze (16)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Série bombových útoku zasáhla Afghánistán, několik mrtvých a zraněných

21.09.2019 13:08 Při páteční explozi bomby nastražené u silnice v jihoafghánské provincii Kandahár zahynuli dva…

Nová vlna protestů v Hongkongu: "Bourání" Lennonových zdí rozzuřilo…

21.09.2019 11:51 Policie v Hongkongu dnes při snaze rozehnat další vlnu prodemokratických demonstrací použila slzný…

Napětí v Hongkongu opět roste. Stoupenci Pekingu strhávají "Lennonovy zdi"

21.09.2019 08:59 Skupinky příznivců pevninské Číny dnes v Hongkongu začaly strhávat takzvané Lennonovy zdi, na které…

Statisíce studentů a aktivistů v ulicích. Svět zažil další vlnu protestů…

20.09.2019 17:22 Aktualizováno K demonstracím za lepší ochranu klimatu, které se konají po celé planetě, se dnes sešli mladí lidé…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama