Demonstranti zatarasili hlavní silnici v Hongkongu, masky si nasadili i poslanci

Stovky maskovaných prodemokratických aktivistů se dnes shromáždily ve finanční čtvrti Hongkongu, zablokovaly hlavní dopravní tepnu a přerušily provoz v centru města. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž se dají o víkendu očekávat další protestní akce.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Hongkong
doporučujeme

Demonstranti při dnešním pokojném protestu odsuzovali - jak říkají - policejní brutalitu a provolávali požadavky, mezi něž patří kromě jiného svobodné volby a nezávislé vyšetření policejních zákroků proti demonstracím v předchozích týdnech. Dav demonstrantů okupoval ulice finanční čtvrtě a potom se v klidu rozešel.

Poslanci hongkongského parlamentu se dnes sešli k prvnímu zasedání od července, kdy do budovy zákonodárného sboru vtrhli demonstranti. Před začátkem zasedání se rozpoutala hádka mezi poslanci, v níž na jedné straně stáli příznivci hongkongské pročínské vlády a na druhé straně stoupenci prodemokratického hnutí.

Někteří poslanci přišli do sálu v černých maskách zakrývajících obličej, jiní drželi transparenty s nápisem "Policejní brutalita pokračuje, jak může parlament zasedat?"

Zakrývání tváře vláda správkyně Hongkongu Carrie Lamové před týdnem zakázala. Demonstranti obličejovými maskami skrývají svou totožnost, ale také se jimi chrání před slzným plynem či pepřovým sprejem, které používají při zásazích policisté. Za porušení zákazu hrozí až rok vězení.

Minulý víkend protestovaly proti zákazu zakrývání tváře desítky tisíc lidí. Odpor vyvolaly také incidenty z minulých dní, při kterých policisté ostrými náboji postřelili dva mladíky. Demonstrace na mnoha místech vyústily ve střety s policií, která shromáždění rozháněla slzným plynem, vodními děly a obušky.

Někteří demonstranti házeli cihly nebo zápalné lahve. Radikální protestující také ničili vládní budovy či podniky s vazbami na pevninskou Čínu. Terčem výtržnictví se staly i stanice metra, jehož provozovatele demonstranti kritizují za to, že na příkaz vlády zavírá určité stanice, aby měli aktivisté problémy dostat se na místa protestních akcí.

zdroj: YouTube

Demonstrace uvrhly Hongkong do největší krize od roku 1997, kdy se tato někdejší britská kolonie vrátila pod čínskou správu. Spouštěčem protestů byl návrh zákona, který by umožnil vydávat osoby podezřelé z trestné činnosti ke stíhání do pevninské Číny. Zákon už správkyně Hongkongu slíbila stáhnout, protestní akce ale pokračují a jejich účastníci požadují obecnější demokratické reformy.

Ve čtvrtek zůstala v očekávání dalších demonstrací a výtržností uzavřena nákupní centra, do ulic ale nakonec vyšlo jen pár desítek lidí. Rozsáhlejší akce jsou plánovány na dnešek a na víkendové dny, uvedla agentura Reuters.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

William a Kate zahájili nejnáročnější zahraniční cestu, hlídá je přes…

15.10.2019 12:45 Britský princ William s manželkou Kate v pondělí zahájili pětidenní návštěvu Pákistánu, který je…

Kalousek si utahuje ze Zemana: Je nejvyšší čas, abychom Číně pohrozili, že…

15.10.2019 08:52 Prezident Miloš Zeman před několika dny prohlásil, že Čína zavede odvetná opatření kvůli vypovězení…

Vietnam stáhl z kin pohádku, diváky pobouřila scéna s mapou jihovýchodní…

15.10.2019 08:23 Hanoj stáhla z kin pohádku z dílny amerického studia DreamWorks Sněžný kluk, jež vznikla v čínské…

Ničivý tajfun Hagibis: Počet obětí roste, po nezvěstných pátrá armáda

15.10.2019 07:41 Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama