Demonstranti v Barmě auty zatarasili ulice Rangúnu

Barmští demonstranti dnes pomocí zaparkovaných aut zablokovali ulice Rangúnu, aby tak v největším městě Barmy znemožnili pohyb armádních sil. Protestují proti převratu z 1. února, při němž armáda svrhla zvolenou vládu premiérky a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Do demonstrací po celé zemi se dnes znovu zapojily desítky tisíc lidí; podle agentury AP byly protestní akce dnes vůbec nejpočetnější od puče.

Barma, ilustrační foto
doporučujeme

Zpravodajský server BBC News uvedl, že k blokádě ulic v Rangúnu se přidali i někteří řidiči autobusů městské hromadné dopravy, které byly vidět stojící uprostřed křižovatek.

Demonstranti odmítají tvrzení armády, že naprostá většina občanů Barmy změnu režimu vítá. Armádní mluvčí Zo Min Tchun na úterní tiskové konferenci prohlásil, že 40 z 53 milionů obyvatel Barmy vojenský převrat podporuje. "Ukazujeme tady, že nepatříme k těm 40 milionům," prohlásil dnes před desítkami tisíc demonstrantů shromážděných před pagodou Sule v Rangúnu Sithu Maun, člen svržené Národní ligy pro demokracii (NLD).

Mluvčí armády rovněž v úterý slíbil, že vojenská vláda nezůstane dlouho u moci a uspořádá volby, odpůrci junty jsou ale k těmto ujištěním skeptičtí. Armáda puč zdůvodnila údajnými podvody při listopadových volbách, v nichž zvítězila NLD.

Desítky tisíc lidí byly dnes podle agentury Reuters vidět i v ulicích druhého největšího města Mandalaje, kde někteří z demonstrantů zablokovali hlavní železniční spojení, a tisíce lidí pochodovaly metropolí Neipyijtem.

Zvláštní zpravodaj OSN pro Barmu Tom Andrews vyjádřil znepokojení nad zprávami o přesunu vojáků do Rangúnu. "Takovéto přesuny v minulosti předcházely zabíjení, mizení lidí a masovému zatýkání," uvedl v úterním prohlášení.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

07.03.2021 15:45 Aktualizováno Desítky tisíc lidí dnes vyšly do ulic barmských měst, aby znovu protestovaly proti vojenské juntě,…

Čína chce dle ministra komunikovat s USA se vzájemným respektem

07.03.2021 11:42 Aktualizováno Čína je ochotná komunikovat se Spojenými státy na základě vzájemného respektu a doufá, že…

Dalajlama dostal první dávku očkování proti koronaviru

06.03.2021 10:50 Tibetský náboženský vůdce dalajlama dnes dostal první dávku očkování proti koronaviru.…

Nový Zéland zasáhla tři zemětřesení, hrozí tsunami

04.03.2021 21:50 Aktualizováno Nový Zéland dnes zasáhlo již třetí zemětřesení, úřady varují před tsunami a nařídily evakuaci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama