Diktátor, který zklamal svůj lid? Největším nepřítelem Kima není koronavirus

NÁZOR - Nikdo nepochybuje o tom, že severokorejská ekonomika - která příliš neprosperuje ani v dobrých časech - zabředla do deprese, konstatuje Daniel R. DePetris v komentáři pro server National Interest. Analytik z think tanku Defense Priorities soudí, že vůdce KLDR Kim Čong-un by nepřipomínal "velký namáhavý pochod", tedy hladomor z 90. let, pokud by si nemyslel, že vládnoucí strana a byrokracie, která podpírá jeho rodovou dynastii, zklamala severokorejský lid.

Jaké budou dopady koronaviru?

Kim ve skutečnosti loni v říjnu otevřeně plakal během vojenské přehlídky a omlouval se Severokorejcům za to, že nenaplnil ekonomické sliby, které v minulosti dal, připomíná analytik. Dodává, že za nepříznivý vývoj událostí diktátor může "děkovat" koronaviru.

Poté, co Kimův režim loni zavedl uzávěru hranic s Čínou, jediným velkým ekonomickým partnerem KLDR, která byla nejpřísnější na světe, vzájemný obchod poklesl o 80 %, poukazuje autor komentáře. Otázka podle něj zní, zda hospodářský otřes, který Severní Korea zažívá, bude mít dlouhodobé dopady na její domácí a zahraniční politiku.

"Sotva lze vidět také změny, které by preferovaly Spojené státy," pokračuje DePetris. Poukazuje, že domácí pozice Kima byla během prvních let jeho vlády neustále zpochybňována, ale ve skutečnosti je jeho kontrola severokorejského politického systému dnes prakticky neotřesitelná. Vysoce postavení představitelé v úřednictvu, v armádě či vládnoucí straně, kteří se pokusí v přísně hierarchizovaném systému získat náznak nezávislosti, jsou totiž zpravidla rychle a násilně odstaveni, dodává analytik.

Hodně se mluví o Kimově mladší sestře Kim Jo-čong a jejím bleskovém vzestupu mezi severokorejskou elitu, připomíná autor komentáře. Vyzdvihuje však, že diktátorova sestra se jeví spíše jako vykonavatelka vůle svého bratra než samostatný aktér.

Největší nepřítel Kima na domácí frontě je podle DePetrise dnes stejný, jako byl před tím, než koronavirus dále poškodil severokorejskou ekonomiku. Analytik za něj považuje vládcovo podlomené zdraví.

Také severokorejská zahraniční politika se zřejmě výrazněji nepromění, očekává DePetris. Domnívá se, že Pchjongjang se bude nadále obracet na Čínu a Rusku, naskytne-li se příležitost.

Další kapitolu budou psát Spojené státy

"Je pravděpodobné, že ti, kteří rozhodují o severokorejské ekonomice, budou pobízet Peking, aby rychle normalizoval obchodní vztahy, jakmile budou Severokorejci dostatečně proočkovaní," píše analytik. Zdůrazňuje, že sblížení Pchjongjangu s Washingtonem či uvolnění severokorejsko-amerických vztahů ale není na stole.

Bez ohledu na "namáhavý pochod" představuje denuklearizace pro Kima nadále tabuizované téma, deklaruje autor komentáře. Připomíná, že severokorejský diktátor sice před třemi lety s tehdejším americkým prezidentem Donaldem Trumpem podepsal prázdné tiskové prohlášení o denuklearizaci Korejského poloostrova, jeho kroky však ukazují, že se extrémně zdráhá o svém jaderném arzenálu jednat.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Spojené státy a Severní Korea se tak nacházejí patové v situaci, kdy stávající Bidenova administrativa zůstává odhodlána zastavit veškeré severokorejské programy zbraní hromadného ničení, zatímco Pchjongjang se nemá k jakémukoliv dialogu, dokud bude jeho protistrana trvat na konceptu denuklearizace, vysvětluje DePetris. Dodává, že v případě země, která se po celou svou historii potýká s ekonomickými sankcemi a různými těžkostmi, je těžké si představit, co by Washington mohl nabídnout, aby přesvědčil Kima k opuštění politiky jaderné garance vlastního přežití.  

Politika amerického prezidenta Joe Bidena vůči KLDR teprve vzniká v četných amerických úřadech, upozorňuje analytik. Míní, že její výsledný obsah naznačí, zda Spojené státy přistoupí k severokorejskému jadernému programu s otevřenou myslí, nebo se 46. šéf Bílého domu bude fixovat na nerealistické cíle, podobně jako jeho tři předchůdci.

"Příští kapitola se bude odvíjet od toho, jak k této otázce přistoupí Spojené státy, nikoliv jaké ekonomické zoufalství pociťuje Kim," uzavírá autor komentáře.  

Související

Eurozpravy.cz

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer

V současné době je problém z webového portálu stahovat certifikáty o nákaze, testu či očkování na covid-19, informovala na twitteru Chytrá karanténa. Systém bude upravený večer. Podle zjištění ČTK jsou problémy už od rána. Možnost vytvořit si na webu elektronický certifikát mají lidé od začátku června, ve středu byla přidána možnost stáhnout ho pro děti či cizince.

Více souvisejících

EZ

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 38 minutami

před 55 minutami

Andrzej Duda

Polsko je připraveno hostit jaderné zbraně, varuje Duda Moskvu

Polský prezident Andrzej Duda deklaroval připravenost své země se podílet na programu NATO spočívajícím ve sdílení jaderných zbraní. Varšava o zařazení do programu požádala loni v červnu. Duda vysvětlil, že Polsko projevilo ochotu kvůli sílící hrozbě z Ruska. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Nigerijci při demonstraci v hlavním městě Niamey, kde požadují stažení amerického vojenského personálu (13. dubna).

USA stahují vojáky z Nigeru. Země směřuje k Rusku

Spojené státy v pátek informovaly vládu Nigeru, že souhlasí s její žádostí o stažení amerických jednotek ze západoafrické země, kde měly vybudovanou velkou základnu bezpilotních letadel, uvedl Washington Post.

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Kimova KLDR otestovala supervelkou hlavici. Testy zbraní pokračují

Severokorejský režim pokračuje v testování svých zbraní. Podle státních médií proběhly testy "supervelké" hlavice pro strategickou řízenou střelu a také nového typu protiletadlové střely. KLDR už v dubnu otestovala nadzvukovou raketu se středním až dlouhým doletem za přítomnosti vůdce Kim Čong-una. 

před 3 hodinami

Adolf Hitler, 1938

Netvora Adolfa Hitlera formovali i jeho rodiče. Narodil se jim před 135 lety

Když se dne 20. dubna 1889 narodil chlapec, který dostal jméno Adolf Hitler, jeho rodiče nemohli tehdy tušit, že přivedli na svět jednoho z největších diktátorů všech dob, který rozpoutá světovou válku a masové vraždění milionů nevinných lidí. Byli to však možná právě rodiče, kdo formoval pokřivenou osobnost Adolfa Hitlera.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Hamás, ilustrační fotografie.

Hamás zvažuje krok, který by dále ohrozil jednání s Izraelem

Politické křídlo palestinského hnutí Hamás zvažuje přesun z Kataru, napsal americký deník The Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje. Podle listu by stěhování zřejmě dále ohrozilo jednání o příměří mezi Hamásem a Izraelem, protože je zprostředkovává právě Katar, kde dlouhodobě pobývá lídr hnutí Ismáíl Haníja.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

včera

včera

včera

Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Státy NATO Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany

Členské státy Severoatlantické aliance se v pátek dohodly, že Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany. Po online konferenci ministrů obrany zemí NATO s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci zasedání Rady NATO - Ukrajina to oznámil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

včera

Opravdu Ukrajina sestřelila ruský bombardér? Média zpochybňují tvrzení Kyjeva

Podle komentáře serveru BBC News na jeho ruskojazyčném webu existuje více argumentů proti verzi ukrajinské rozvědky o sestřelení ruského strategického bombardéru Tu-22M3, který se zřítil v ruském Stavropolském kraji. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy